pomnik bamberki w Poznaniu
Poznań

10 Najciekawszych pomników w Poznaniu

Dziś przygotowałam dla was listę moich zdaniem wartych zobaczenia Pomników w Poznaniu. Będzie to lista subiektywna i z pewnością z biegiem czasu do aktualizacji.

Nie udało mi się bowiem wykonać zdjęć (lub nie mogę ich znaleźć) wielu ciekawym pomnikom – a wydaje mi się, że zasługują na bycie na tej liście. Poza tym z czasem wiele może się zmienić bo np. dany pomnik zostanie przeniesiony lub zastąpiony innym – miasto to żywy twór. Tak więc zapraszam was na moją listę.

Poniżej znajdziecie moją listę 10 najciekawszych pomników w Poznaniu. Macie swoje propozycje piszcie w komentarzu!

Pomnik bamberki w Poznaniu

Zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Ratusza a konkretnie na jego tyłach dlatego też może nie być on w pierwszym momencie widoczny. Pomnik przedstawia kobietę z dzbanami wody ubraną w bamberski strój. Wbrew temu co w części Polski się mówi Bambrowie to nie do końca zawsze są chłopi. A osadnicy Niemieccy pochodzący z okolic Bambergu.

Pomnik Bamberki wielokrotnie zmieniał swoją lokalizację dlatego nie wiadomo czy i w tym miejscu zagościł na długo (mam nadzieję, że tak). Jego historię opisałam już wcześniej na blogu więc zainteresowanych zapraszam do tego wpisu.

pomnik bamberki w Poznaniu

Pomnik Enigmy

Pomnik Enigmy nie jest specjalnie stary ani nawet specjalnie niezbyt ładny. Upamiętnia on Polskich kryptologów, którym udało się złamać kod Niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W przestrzeni miejskiej (na św. Marcinie obok Zamku Cesarskiego) jest od 2007 roku. Odgrywa jednak bardzo ważną rolę – przypomina nam, naszą własną historię. Historię, którą przed nami ukrywano a czasem nawet zaprzeczano by była prawdziwa.

Pomnik Enigmy
Pomnik Polskich Matematyków

Pomnik Państwa Podziemnego

Chociaż pomnik ten znajduje się praktycznie w centrum miasta wydaje mi się, że jest całkowicie niewidoczny. Być może powodem tego jest jego tematyka – źle się kojarzy wielu ludziom. A może chodzi o jego formę przypominającą nieco grobowiec.

Moim zdaniem pomnik Państwa Podziemnego to dający dużo do myślenia przykład tego, że nawet symboliczny grób może być ładny. Pomnik mieści się na Alejach Niepodległości (plac za Operą).

Pomnik Państwa podziemnego
Pomnik Państwa podziemnego – fragment

Uwolnienie Andromedy przez Perseusza

Ten rodem z mitologii Greckiej pomnik mieszczący się w Parku Wilsona na Poznańskim Łazarzu to tak naprawdę pozostałość po pięknej fontannie zniszczonej podczas II Wojny Światowej. Rzeźba ta bardzo dobrze wpisuje się w krajobraz parku. Stanowiąc ciekawy wyróżnik na tle Palmiarni.

Scena przedstawiona na pomniku przedstawia walkę Perseusza z potworem morskim, któremu jako ofiara miała być podarowana Andromeda. Perseusz w ręku trzyma on głowę Meduz jednej z mitycznych gorgon. Postać ta miała węże zamiast włosów a swoim wzrokiem zamieniała w kamień.

Pomnik Armii Poznań

Jak sama nazwa wskazuje pomnik ten upamiętnia Armię Poznań, formację wojskową, która broniła Poznań podczas II wojny światowej. Umiejscowiony jest on w Pobliżu Wzgórza św. Wojciecha. O pomniku tym już pisałam na moim blogu.

Pomnik, studzienka Hygei na Placu wolności

Na placu Wolności w Poznaniu mieści się również ciekawy pomnik będący jednocześnie studzienką miejską. Na jego szczycie w pięknej sukni zasiada Higiea. Jest to grecka bogini zdrowia, której twarz wzorowana była na Konstancji Raczyńskiej – żony fundatora pomnika.

Tuż obok studzienki stoi też dość oryginalna Fontanna Wolności.

Pomnik Psa

Na jednym z Jeżyckich podwórek stoi pomnik psa. Nie upamiętnia on jednak konkretnego psa, ale wszystkie kejtry (psy) z okolicy. Dotarcie do tego pomnika dla niektórych może okazać się prawdziwą sztuką nie widać go bowiem z poziomu ulicy. Figura powstała w 2001 roku przy ul. Dąbrowskiego 25.

Pomnik Psa na Jeżycach

Stary Marych

Pomnik ten przedstawia fikcyjną postać stworzoną przez Juliusza Kubla, będącą symbolem gwary poznańskiej. Pomnik znajduje się na ul. Półwiejskiej w pobliżu Kupca Poznańskiego. Rzeźba ta została odlana w brązie a jej odsłonięcia dokonano 20 marca 2001 roku. Jej autorem jest Robert Sobociński, który strwożył także rzeźby takie jak Pomnik Ofiar Katynia (w ogrodzie zamkowym w Poznaniu) czy Koziołki przy Placu Kolegiackim.

Stary Marych na Półwiejskiej
Pomnik Starego Marycha

Koziołki Poznańskie

Koziołki to jeden z symboli Poznania. Spotkać je tu można w wielu różnych formach. Jedną z nich jest rzeźba umieszczona w pobliżu Placu Kolegiackiego (na małym skwerku za restauracją – Republika Róż). Dlatego też te koziołki czasem zwane są koziołkami dla spóźnialskich – dostępne są bowiem 24h a nie tylko w samo południe.

Koziołki Poznańskie
Koziołki Poznańskie

W ostatnich latach kilkukrotnie, te koziołki zmieniały swoje położenie w związku z remontem na Placu. Były przez chwilę np. w Parku Chopina, na tyłach Urzędu Miasta i Fary.

Pomnik Golema

Jeżeli w tej chwili macie skojarzenia z Czeską Pragą to jesteście na dobrym tropie. Pomnik Golema przedstawia bowiem Golema z starej legendy opowiadanej właśnie w Pradze. Jeżeli więc zastanawiacie się, dlaczego zdecydowano się w takim razie postawić pomnik w Poznaniu? To odpowiedz jest prosta legendarny twórca golema Rabin Jehuda Löw ben Becalel (zwany też MaHaRaL ) miał pochodzić z Poznania.

Pomnik Golema na Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu
Pomnik Golema na Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.