Delft to niewielkie urocze Holenderskie miasteczko, posiadające długą i ciekawą historię. Jest to też miasto pochodzenia znanych Holenderskich artystów takich jak: Jan Vermeer, Adriaen van de Venne, Leonaert Bramer.
Gdzie leży Delft?
Delft mieści się pomiędzy Hagą a Rotterdamem. Do stolicy Holandii Amsterdamu z Delft jest około 68 km. Miasto leży nad rzeką Schie. Miasto podobnie jak wiele innych w Holandii pocięte jest kanałami rzecznymi. Nazwa miasta Delft pochodzi zaś od słowa „wykop”.
Co warto zobaczyć w Delft?
Rynek i Ratusz
Stare miasto Delft (lokacja 1075) zostało zbudowane w kształcie prostokąta. Rynek Grote Markt jest jedną z jego integralnych części. To na jego dwóch krańcach znajdują się jedne z ważniejszych miejskich budynków. Takich jak ratusz (Stadhuis Delft) i Nowy Kościół (Nieuwe Kerk). Być może kiedyś były one ważniejsze niż dawniej jednak są to nadal ciekawe pamiątki z historii miasta.
Ratusz w Delft zbudowany jest w stylu renesansowym. Autorem projektu był Hendrick de Keyser należące do najsłynniejszych niderlandzkich architektów z epoki.
Nowy kościół w Delft
Nowy kościół czyli Nieuwe Kerk zlokalizowany jest przy Rynku Grote Markt w Delft na przeciwko Ratusza. Zbudowany został on w stylu Gotyckim. Pierwotnie był to kościół Rzymskokatolicki obecnie jednak jest on Protestancki.
Kościół w tym miejscu został zbudowany jako drugi kościół w mieście (Pierwszy był Stary kościół). Pierwotnie był to kościół Drewniany (1396 r.). Obecny kościół powstał został oddany do użytku 6 września 1496 roku.
Kanały Delft
Delft podobnie jak wiele Holenderskich miast pocięte jest kanałami rzecznymi. Kanały te nie są może tak duże jak w Hadze czy Amsterdamie, ale wystarczająco by na niektórych były nawet restauracje na wodzie.
Stary Kościół w Delft i jego krzywa wieża
Stary kościół czyli Oude Kerk nazywany również Oude Jan (Stary Jan) zbudowany został w stylu gotyckim. Do jego charakterystycznych elementów należy 75-metrowa ceglana wieża. Wieża ta jest odchylona o dwa metry od pionu – z tego powodu nazywają ją krzywą wieżą. Odchylenie wieży jest wynikiem podmycia jej podstawy (przez wodę płynącą w kanałach).
Kościół został zbudowany w 1246 roku w miejscu gdzie wcześniej mieścił się jego o dwieście lat starszy poprzednik.
Porcelana z Delft
Jedną z rzeczy, z których słynie Delft jest charakterystyczna biała porcelana w niebieskie wzorki. Są to np. kwiatowe, zwierzęce wzory takie jak na zdjęciu. Tradycja tworzenia tej porcelany sięga okresu kiedy przywożono ją z Chin. W związku z długą trasą zdarzało się, że nie docierała ona cała. Dlatego też podjęto się próbom odtworzenia procesu wytwarzania porcelany. Ich efektem było powstanie fajansu. Fajans był produkowany w Europie np. w różnych Francuskich miastach, w Niderlandach zaś właśnie w okolicach Delft.
Porcelana w Delft jest stosunkowo droga jednak na nasze szczęście są też outlety. Jeden, który udało mi się znaleźć mieści się przy rynku głównym miasta pomiędzy kawiarniami i restauracjami. W mieście mieści się również muzeum porcelany.