Kolejnym miejscem jakie odwiedziłam na Słowenii było jezioro Bohinj (Bohińskie, słoweń. Bohinjsko jezero, niem. Wocheiner See). Znajduje się ono praktyczne u ponurzy Wzgórza Vogel. I jak nietrudno się domyśleć minęłam je autokarem kiedy jechałam na Vogel.
Od kolejki gondolowej zawożącej na Vogel jest dosłownie może 5 minut nad Bohinj. Miejsce to jest prawie równie popularne jak jezioro Bled. Z perspektywy czasu gdybym miała pojechać wypoczywać na Słowenię chyba wybrała bym to miejsce. Jest tu bowiem bardzo pięknie, ale też w okolicy jest co robić.
Kilka słów o jeziorze
Jezioro Bohińskie jest zdecydowanie większe niż Bled. Samo otoczenie też jest nieco inne. Teren wokół jeziora jest zdecydowanie bardziej górzysty (widać i czuć, że jesteśmy w Alpach) i pokryty w wielu miejscach roślinnością. Woda w tym jeziorze jest przejrzysta o zielonym zabarwieniu (podobnie jak inne akweny wodne i rzeki w tym rejonie). Do jeziora od zachodu wpada rzeka Sava Bohinjka, która wypływa następnie w jego południowo wschodniej części.
Nad jeziorem znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych oraz pole kempingowe. W praktyce więc podczas sezonu letniego mogą się tu tworzyć korki. Co może powodować utrudnienia w komunikacji po tym obszarze.
Ja byłam jeszcze przed rozpoczęciem sezonu a pole kempingowe było już w dużym stopniu zapełnione.
Co warto zobaczyć nad Jeziorem Bohinj?
Będąc nad jeziorem warto zajrzeć w miejsca takie jak:
- Wodospad Savica,
- Wzgórze Vogel,
- Cerkev Sv. Janeza Krstnika,
- Korita Mostnica (Mostnica Gorge) i dolina Voje (tu nie udało mi się dotrzeć).
Oczywiście to nie wszystkie atrakcje okolicy. Nad jeziorem tym można również:
- pływać
- woda jest stosunkowo ciepła,
- podłoże jest kamieniste, nie są to jednak duże kamienie a raczej małe,
- obejść jezioro do około (czas około 5 godzin),
- jeździć na rowerze,
- wędkować (choć to może być drogie),
- popłynąć w rejs po jeziorze.
Cerkev sv. Janeza Krstnika na wzgórzu Ribčev Laz
Cerkev sv. Janeza Krstnika czyli Kościół św. Jana Chrzciciela znajduje się na wzgórzu w Ribčev Laz tuż przy wschodnim brzegu jeziora Bohinj.
Kościół ma ponad 700 lat a jego wnętrze łączy ze sobą kilka epok romantyzm i barok. We wnętrzu zobaczyć można zaś obrazy przedstawiające śmierć i życie Patrona czyli Jana Chrzciciela.
Koszt zwiedzania 2 euro.
Wodospad Savica
Wodospad ten podobno jest jednym z popularniejszych miejsc w Słowenii. Znajduje się on na północny zachód od jeziora Bohinj a wypływająca z niego woda jest jednym ze źródeł rzeki Sava Bohinjka. Strumień ten nazywa się Vielka Savica. Pod wodospad nie da się bezpośrednio dojechać. Trzeba do niego dojść.
Tak więc trasę zaczynamy od parkingu, na którym znajduje się restauracja i schronisko górskie. Wejście na szklak jak i obejrzenie wodospadu jest płatne.
Ceny biletów na Wodospad Savica:
- Dorośli: 3,00 EUR
- Dzieci 7-14 lat: 1,50 EUR
- Uczniowie, studenci: 2,50 EUR
- Seniorzy 65+: 2,50 EUR
W tym miejscu warto dodać, że podejście do wodospadu nie jest zbyt skomplikowane, ale może być męczące. Prawie cały czas bowiem idziemy po schodach o mniejszych lub większych stopniach. Czas wejścia to około 30 minut. Ja weszłam w 25, ale byłam wykończona (u mnie problemem okazały się buty, ślizgały się na niektórych kamieniach).
Gdzie znajduje się jezioro Bohinj Słowenia
Jezioro położone na terenie Słoweńskiej gminy Bohinj i Parku Narodowego Triglav w paśmie gór Alp Julijskich. Park ten swoim terytorium obejmuje 8 gmin. Na jego terenie znajduje się również Bled czy Wodospad Savica.
Jak dojechać nad jezioro Bohinj?
Nad jezioro można dojechać:
- samochodem – Lublana (przez Bled) 80 km,
- pociąg – połączenie z Lublaną i Nova Goricą,
- autobus – regularne połączenia lokalne oraz z Lublaną.
To na chwilę obecną jest moje ulubione Słoweńskie jezioro. Prawdopodobnie wpływ na to ma klimat tego miejsca. No i krajobraz! Coś cudownego 🙂