Następnego dnia po wizycie w Berlinie moja wycieczka udała się do Luksemburga. Konkretnie mieliśmy zwiedzać stolicę Wielkiego Księstwa Luksemburg czyli miasto Luksemburg (lb. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg).
Trasa była stosunkowo długa, do tego jeszcze w Niemczech trwają remonty dróg. Dlatego dojazd zajął kila dobrych godzin. Zdecydowanie wygodniej było by lecieć samolotem z przesiadką choć kosztowo wychodzi to nieco drożej.
Luksemburg kilka słów o mieście
Wielkie Księstwo Luksemburg nie jest dużym Państwem. Właściwie to jedno z mniejszych. Graniczy ono z Niemcami, Francją i Belgią. Razem z tą ostatnią i Holandią (Niderlandy) tworzą one tak zwane kraje Beneluksu (Benelux). Nazwa ta nawiązuje do pierwszych liter nazwy tych krajów.
Stolica Luksemburga znajduje się raczej w dolnej części księstwa. Samo miasto ma około 51,46 km² nie jest więc zbyt duże. Miasto Luksemburg położone jest na wzniesieniu. Powoduje to, że część miasta znajduje się na górze a część na dole. Stąd czasem można przeczytać o górnym i dolnym mieście.
W Księstwie Luksemburg są aż 3 języki urzędowe, są to następująco:
- luksemburski,
- francuski,
- niemiecki.
W praktyce języki te odzwierciedlają historię kraju. Luksemburg posiada rząd i parlament, ale podobnie jak w Wielkiej Brytanii ma również monarchę.
Co warto zobaczyć w Luksemburgu (mieście)
Uwaga: Luksemburg jest kilak języków urzędowych oraz czasem kilka nazw na dane obiekty. Sprawia to, że czytając różne przewodniki człowiek czuje pewien zamęt. Dlatego podam kilka nazw danego obiektu.
Chciałam też zaznaczyć, że chociaż wielkość Luksemburga może nie robi dużego wrażenia jednak i tak jest on większy od niektórych popularnych Polskich miast (takich jak Kazimierz Dolny czy Sandomierz). Do tego ukształtowanie terenu oraz sama historia sprawia, że miasto jest naprawdę ładne i klimatyczne.
Spanish Turret
Jednym z pierwszych zabytków jakie miałam okazję zobaczyć w Luksemburgu były właśnie Spanish Turret czyli Wieżyczki Hiszpańskie. Mieściły się one akurat przy drodze, którą szła moja wycieczka. Nie wiem czy były one w planie, bo ten prawdę mówiąc uległ zmianie ze względu na Urodziny Wielkiego Księcia Luksemburga (zamknięcie ulic na mieście).
Wieżyczki zostały zbudowane w połowie XVII wieku są one zintegrowane z pozostałościami po fortyfikacjach. Ich nazwa nawiązuje do ich twórców czyli Hiszpanów. Samo przeznaczenie wieżyczek jest jednak nie do końca jasne.
Pierwotnie ponoć miało być zbudowanych ich aż 38, jednak nie ma to potwierdzenia w faktach historycznych.
Three Towers – trzy wieże
Dosłownie kilka kroków od Spanish Turret znajduje się kolejny zabytek Luksemburga czyli Three Towers (trzy wierze, Les Trois Tours). Pochodzą one z różnych okresów historycznych. Kwadratowa np. jest prawdopodobnie z około 1200 roku pozostałe dwie to XIV wiek.
Méchelskierch – kościół św. Michała
Méchelskierch (po Luksembursku) znany jest także pod nazwą Saint Michael’s Church (po Angielsku), Église Saint-Michel (po Francusku), Sankt Michaelskirche (po Niemiecku). Świątynia ta jest wyznania Rzymskokatolickiego. Mieści się ona w dzielnicy Ville Haute przy Fishmarket.
Z informacji jakie znalazłam wynika, że pierwszy kościół został w tym miejscu zbudowany w 987 roku. Obecny wygląd pochodzi z 1688 roku. Stanowi on połączenie dwóch stylów architektonicznych romańskiego i barokowego.
Groussherzogleche Palais – Pałac Wielkich Książąt
Nazwy tego pałacu to luks. Groussherzogleche Palais, niem. Großherzogliches Palais, fr. Palais grand-ducal. Pałac jest oficjalną rezydencją wielkich książąt Luksemburga. W tym miejscu warto dodać, że pałac w cale nie został zbudowany jako pałac. Pierwotnie był to bowiem ratusz miejski, jego budowę datuje się na 1572–1573, do użytku został zaś oddany w marcu 1573 roku.
Myślę, że można uznać ten budynek za Pałac dopiero po roku 1817 kiedy stał się on siedzibą przedstawiciela Króla Niderlandów. W latach 1825–1860 budynek ten dość mocno się rozrósł. Siedzibą książąt Luksemburskich pałac jest jednak od 1890 roku. Kiedy to na tron Luksemburga wstępuje pierwszy przedstawiciel dynastii Nassau-Weilburg.
Plac Guillaume II
Plac Guillaume II (trafiłam też na nazwę Plac Wilhelma, William Square) to jeden z staromiejskich placów w Luksemburgu. Mieści się on w jego w południowej części miasta w dzielnicy Ville Haute.
Przy tym właśnie placu mieści się:
- Luksemburski Ratusz (zachodnia część),
- Pomnik przedstawiający Wilhelma II na koniu (Wilhelm II Hohenzollern).
Pierwotnie na placu znajdował się również klasztor franciszkanów. To jemu właśnie plac zawdzięcza swoją potoczna nazwę czyli – Knuedler. Słowo to pochodzi z języka luksemburskiego i oznacza „węzeł”. Stanowi to nawiązanie do węzła przy przy pasie Franciszkanów.
Pomnik Wielkiej Księżnej Charlotty
Pomnik mieści się na Placu Clairefontaine w niedalekiej odległości od Katedra Notre-Dame. Został on odsłonięty w 1990 roku w celu upamiętnienia Księżnej. Wpisała się ona bowiem dość dobrze w historię tego kraju. Czas jej panowania przypadał na lata 1919 -1964 (po I wojnie światowej, przez II i kilka kolejnych lat).
Wielka Księżna była bowiem patriotką i nawet na uchodźctwie na swój sposób walczyła o swój lud.
Plac d´Armes
Mieści się on praktycznie w centrum Starego Miasta. Plac otoczony jest różnego typu restauracjami i kawiarniami. Odbywają się tutaj różnego typu koncerty i wydarzenia publiczne.
Chemin de La Corniche lub Walls of Corniche
Czasem nazywane również „najpiękniejszym balkonem Europy” (według luksemburskiego pisarza Batty’ego Webera). Rozciągają się one wzdłuż doliny Alzette na terenie gdzie kiedyś mieściły się wały obronne. To kolejna pozostałość po Hiszpanach (podobnie jak wspomniane wcześniej wieżyczki) i Francuzach z XVII wieku.
Casement Du Bock czyli Kazamaty Bock
Czyli pozostałości twierdzy. Z tego co czytałam są one częściowo udostępnione do zwiedzania.
Katedra Notre-Dame
To zabytkowa świątynia znana pod nazwami luks. Kathedral Notre-Dame, fr. Cathédrale Notre-Dame, niem. Kathedrale unserer lieben Frau. Zbudowana została jako kościół jezuicki w 1613 roku. To właśnie tutaj chowa się władców Luksemburga.
Architektura kościoła jest późnogotycka, chociaż posiada również renesansowe elementy i ozdoby. Obecnie jest to kościół Rzymskokatolicki pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.
Dolina rzeczki Petrusse
Rozciąga się ona pod mostem Adolphe i stanowi najładniejszy park miasta. Jak nietrudno się domyśleć park mieści się dolinie i przynajmniej z ze góry wyglądał jak był podzielony na tarasy.
Zabytki Luksemburga
Most wielkiej księżnej Szarlotty
Ten czerwony most jest dość dobrze widoczny z okolic Wieżyczek Hiszpańskich. Jest dość charakterystyczny bo czerwony i zdecydowanie bardziej współczesny niż pozostałe mosty jakie wiedziałam w Luksemurgu.
Most Adolphe z 1903 roku
Ten zabytek przebiega nad doliną rzeczki Petrusse. Jeśli się dobrze przyjrzycie zdjęciu to zobaczycie, że ma on 2 poziomy. Pierwszy górny jedzie nim tramwaj, drugi znajduje się pod podwieszony, przecinający “arkady”. Drugi poziom to droga dla pieszych i rowerów. Niestety byłam tam, ale widziałam jak to miejsce wygląda na YouTube.
Most znany jest też pod nazwą Adolphe-Bréck czyli most Adolfa.
Monument of Remembrance (Pomnik Pamięci)
Znany także pod nazwą Monument du souvenir (fra.) lub Gëlle Fra (luks. czyli “Złota Dama”). Jest to monument upamiętniający Luksemburczyków, którzy na ochotnika zgłosili się do walk u boku Aliantów. Pomnik składa się z wysokiego obelisku na, którego szczycie umieszczona jest postać kobiety unoszącej do góry wianek (laur jak w starożytnym Rzymie). Jak nietrudno się domyślić kobieta wygląda jak by była ze złota.
Pomnik mieści się w sąsiedztwie Katedry Notre-Dame. Na jego tyłach rozpościera się zaś piękny widok na park w dolinie rzeki.
źródła:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Place_Guillaume_II
- https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Michael%27s_Church,_Luxembourg
- https://www.luxembourg-city.com/en/place/fortification/three-towers