Ostrów Tumski Poznań
Poznań

Ostrów Tumski w Poznaniu – czyli uroki wyspy katedralnej

Ostrów tumski (zwany Wyspą Katedralną) to ostatnia wyspa jaka zachowała się na Warcie w obrębie Poznania.

Dawniej wyspami na rzece były też Grobla i Chwaliszewo. Po II wojnie światowej postanowiono wyregulować nurt rzeki i w ten o to sposób te dwie wyspy stały się częścią lewo brzeżnego Poznania. Został jedynie Ostrów Tumski. Uregulowanie w ten sposób rzeki sprawiło, że nadaje się ona lepiej do żeglugi. Ograniczono również problem z zalewaniem okolicznych terenów.

Co warto zobaczyć na Ostrowie Tumskim

Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele ciekawych miejsc. Do wielu łatwo się dostać i są one bardziej popularne do innych już trochę gorzej. Faktem jest jednak to, że wyspa podzielona jest na 2 części przez tory kolejowe. Do części gdzie mieści się Katedra bez problemu dojedziemy od strony Śródki czy Garbar. Do drugiej części wyspy dojazd jest tylko od strony Śródki (w planach jest budowa mostu w okolicy Parku na Szelągu).

Lokalizacja wyspy na mapie Poznania

Katedra Poznańska

Na wyspie mieści się wiele kościołów oraz budynków wykorzystywanych przez kościół lub do niego należących (kiedyś i/lub obecnie). Jednym z nich jest Katedra Poznańska. To właśnie tutaj pochowani zostali pierwsi królowie Polski w Złotej Kaplicy albo Kaplica Królów Polskich.

Katedra w Poznaniu na Ostrowiu Tumskim
Katedra Poznańska

Katedra podobnie jak większość zabudowań Ostrowa Tumskiego ucierpiała w czasie II wojny Światowej. Obecny jej wygląd odbiega więc od przed wojennego. Zazwyczaj drzwi z przodu świątyni są zamknięte – dlatego najlepiej wejść bocznymi po prawej stronie (powinny być otwarte).

Kościół Najtrzeźwiej Maryi Panny lub Kościół pw. NMP in Summo

To niewielkich rozmiarów kościół w stylu Barokowym (podobnie jak Katedra). Znajduje się na przeciwko Katedry. Od 2021 roku znajduje się wokół niego instalacja ukazująca rozmiary poprzedniej świątyni mieszczącej się w tym miejscu.

Kościół pw. NMP in Summo
Kościół Najtrzeźwiej Maryi Panny lub Kościół pw. NMP in Summo
Kościół pw. NMP in Summo i Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I
Szklana Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I

Palatium to wczesnopiastowski pałac książęcy, później przekształcony w królewski. Pałac ten nie istnieje już od wieków, ale dzięki pracy archeologów udało się ustalić jego lokalizację, oraz przybliżony rozmiar i wygląd.

Archiwum miejskie – dawna Akademia Lubrańskiego

Archiwum miejskie (Poznania) zlokalizowane jest w zabytkowym budynku. W budynku tym kiedyś mieściła się Akademia Lubrańskiego. Była to jedna z pierwszych uczelni wyższych założonych na terenach Polskich. Działała ona w Poznaniu w latach 1519–1780.

Budynek dawnej Akademia Lubrańskiego
Budynek dawnej Akademia Lubrańskiego

Most Biskupa Jordana

Most Biskupa Jordana Łączy ze sobą Ostrów Tumski i Śródkę. Lokalizacja mostu nie jest przypadkowa. Nowy most stanął bowiem w miejscu, nie istniejącego już starego mostu. Jeszcze kilka lat temu można było zobaczyć mural go przedstawiający. Został on jednak zamalowany podczas remontu kamienicy na Śródce. Jako ciekawostkę warto tu dodać, że został on zbudowany z starego sprzęgła Mostu Świętego Rocha. Filmik, w którym zobaczyć można transport fragmentu mostu dostępny jest na YouTube.

Katedra widziana z mostu Jordana
Katedra od tyłu widziana z mostu Jordana (Śródka)
most Jordana
Widok na ICHOT z mostu Jordana

Śluza Katedralna – Wejście do ICHOT

Wejście do Śluzy Katedralnej w okresie Świąt Bożego Narodzenia
Śluza Katedralna
Latem Śluza Katedralna

Inne atrakcje

Na wyspie jest kilka muzeów i wiele innych budynków (w tym stara elektrownia, która niedługo przeistoczy się w osiedle mieszkaniowe). Wyspa ogólnie jest całkiem spora. I w zależności od miejsca w którym się znajdziemy jej zabudowa jest inna. Dobrym przykładem są tu okolice samej Katedry gdzie mamy brukowane ulice podczas gdy kilka metrów dalej jest już asfalt.

Ostrów Tumski Poznań
Ostrów Tumski Poznań

Dla wielu ludzi to też wyjątkowe miejsce. To właśnie tu na przełomie VIII i IX wieku zbudowany został gród obronny. W X wieku stanowił on razem z Gnieznem główny ośrodek państwa Piastów. W pewnym sensie więc to jedno z miejsc gdzie zaczynała się formować Polska. Badania archeologiczne sugerują też, że to właśnie w tym miejscu w 968 roku odbył się chrzest Polski.

Galeria zdjęć z Ostrowa Tumskiego

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.