Kościół Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu
Ta zabytkowa świątynia zlokalizowana jest w Poznaniu na ul. Fredry 11, w na terenie dawnej Dzielnicy Cesarskiej w sąsiedztwie dawnego ogrodu Zamkowego obecnie park im. Ofiar Katynia i Sybiru.
Stojąc twarzą do wejścia świątyni po lewej mamy obecny Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) i Teatr Wielki (Operę). Po prawej restauracje i Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego (a dalej Okrąglak).
Powstanie kościoła
Chociaż ten piękny neogotycki kościół jest obecnie Rzymskokatolicki nie zawsze tak było. Został on bowiem zbudowany zmyślą o parafii ewangelickiej zamieszkującej zachodnią część Poznania. Jego budowa obejmowała lata 1866–1869. Autorem projektu był August Stüler a za ich wykonanie odpowiadał Juliusz Hochberger (pochodzący z Lwowa). Otrzymał on w tedy imię św. Pawła. Znalazłam również informacje, że budynek zwano czasem protestancką katedrą.
W 1945 przeszła ona w ręce katolików, co skutkowało zmianą wezwania na Najświętszego Zbawiciela. W Poznaniu św. Paweł był i jest nadal patronem bazyliki archikatedralnej – czyli Katedry na Ostrowie Tumskim. Po wojnie świątynia przez pewien czas pełniła siedzibę dla wiernych z parafii św. Marcina. Ich kościół został praktycznie całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej. Odbudowany budynek w małym stopniu przypomina ten zniszczony.
W 1950 abp Walenty Dymek utworzył nową parafię, która zajęła ten budynek. Świątynia jak wiele innych budynków zlokalizowanych w centrum ucierpiała w II wojnie światowej. Renowacja trwała aż do 1964 roku.
Ewangelicka parafia św. Pawła posiadała cmentarz parafialny. Mieścił się on przy ul. Grunwaldzkiej (obecnie Park Manitiusa). Do czasów współczesnych zachowała się kaplica z 1896 roku, o której pisałam już na blogu przy okazji Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Parafia z tego kościoła przeniosła się do niej w 1946 roku.
Wygląd świątyni
Najbardziej charakterystycznym elementem kościoła jest wieża. Góruje ona nad większością okolicznych budynków, jest też dzięki temu widoczna z dużej odległości. Na wierzy umiejscowione są z wszystkich stron zegary, które dzięki dobremu oświetleniu są nawet widoczne w nocy. Nad samym głównym wejściem do świątyni znajduje się zaś rozeta (wydająca się częścią górującej nad nią wieży) .
We wnętrzu jak w wielu starszych kościołach mieszczą się witraże.
źródła: