Punkty widokowe w Poznaniu
Dziś chciałam z wami poruszyć temat punktów widokowych w Poznaniu. Tak w Poznaniu są punkty widokowe i możliwe, że ich liczba się za jakiś czas nawet zwiększy.
Wydaje mi się, że część osób o nich nie wie ponieważ nie zawsze są to aż tak oczywiste miejsca. O kilu z nich wspomniałam już w artykule o nietypowych Atrakcjach Poznania. Jednak wymieniłam tam ich tylko kilka. Dodatkowo niektóre z nich trafiły nawet do innej kategorii.
Zamek Królewski
Punkt widokowy a właściwie tarasy widokowe na Zamku Królewskim w Poznaniu mieszczą się w wieży zamkowej. Wieża ta jest najwyższym punktem zamku i roztacza się z niej widok na 4 strony. Jest to więc okoliczne kamienice, Rynek Wielkopolski (jeden z rynków handlowych w Poznaniu), Stary Rynek, Muzeum Narodowe w Poznaniu i Plac Wolności. Na upartego widać też Plac Kolegiacki czy miejscami Rzekę Wartę.
Okna pierwszego tarasu są praktycznie nie widoczne na tym zdjęciu, ukrywają się bowiem pod zwieńczeniem wieży (taras jest czynny cały rok). Drugi taras otwarty jest tylko w okresie letnim i jest on na szczycie wieży.
Zamek Królewski w Poznaniu mieści się na Wzgórzu Przemysła w sąsiedztwie Starego Rynku.
Restauracja na dachu Patio Prowansja
Nie jest to może jakiś monumentalny widok na miasto bo jedynie na Plac Kolegiacki i dachy sąsiednich kamienic. Jednak można tu usiąść, wypić kawę / herbatę (dostępne są też inne napoje) i coś zjeść. To jest miejsce gdzie ludzie raczej wracają. Ja osobiście ostatnio zdecydowałam się na deser lodowy, przez godzinę miałam po nim chrypkę, ale było warto.
Taras czynny jest tylko w ciepłe wiosenne, letnie i jesienne dni.
Galeria MM
Kolejny punkt widokowy na Plac Wolności i Stare Miasto mieści się na ostatnim piętrze w Galerii handlowej MM. Konkretnie na jej tarasie. Kiedyś była tam kawiarnia, restauracja a dziś chyba nic się tam nie dzieje. Ostatnie piętro jest teraz bowiem miejscem rozrywkowym gdzie gra się np. w bilard lub kręgle.
Wieża widokowa na szachtach
Szachty do nazwa parku położonego na południu Poznania. Park ten graniczy nie tylko z Poznaniem, ale także z Luboniem i Komornikami. Sama wieża widoczna jest np. kiedy jedziemy ul. Głogowską w stronę Komornik (po lewej stronie). Wieża zbudowana jest praktycznie z kratownicy. Kiedy więc na nią wchodzimy widzimy piętra poniżej.
Może to przyprawić o zawrót głowy. Budowa ta jednak ma dużo zalet. Ponieważ wiatr i deszcz nie zatrzymują się na konstrukcji (a przynajmniej nie tak mocno jak by schody były normalne). Wydaje mi się, że jednak warto wejść na górę i zobaczyć okoliczny krajobraz z innej perspektywy.
Brama Poznania ICHOT
ICHOT to interaktywne muzeum Ostrowa Tumskiego mieszczące się praktycznie już na Poznańskiej Śródce dokładnie na drugim brzegu w stosunku do wyspy. Punkt widokowy znajduje się na dachu muzeum. Aby się do niego dostać trzeba więc wybrać się na zwiedzanie obiektu.
Z punktu widokowego mamy świetny widok na Ostrów Tumski, część Śródki oraz Zawady.
Moraska Góra
Morasko słynie z kilku rzeczy takich. Po pierwsze zlokalizowana jest tutaj siedziba UAM (Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu). Znajdziemy więc tu zarówno sale lekcyjne jak i wydaje mi się całkiem nowoczesny kampus. Po drugie to właśnie tutaj wiele wieków temu spadł meteoryt. Był to meteoryt żelazny jego fragment znajduje się w muzeum ziemi mieszczącym się w Instytucie Geologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
Teren ten jest też położony nieco wyżej niż miasto Poznań. Konkretnie z okolic gdzie spadł meteor.
Dziewicza Góra – wieża widokowa
Dziewicza Góra znajduje się w Gminie Czerwonak. Stanowi ona najwyższy punkt widokowy na całą okolicę. Głównie na Gminę Czerwonak (np. Owińska), jak i część prawobrzeżnego Poznania.
Kładka łącząca Owińska i Radojewo
Jest to kładka pieszo-rowerowa nad Rzeką Wartą łącząca ze sobą Owińska (gmina Czerwonak) z Lewobrzeżnym Poznaniem na wysokości Radojewa. Na kładce zbudowano punk widokowy, z którego można obserwować rzekę Wartę i okolice.
Jeszcze tam nie dotarłam, powodów tego jest kilka. Myślę jednak, że najważniejszym powodem jest utrudniony dostęp od strony Poznania. Ja nie posiadam samochodu, muszę korzystać z komunikacji publicznej lub z uprzejmości innych ludzi by dotrzeć w niektóre miejsca.
O ile w Owińskach wszystko jest w miarę dobrze ogarnięte to z tego co słyszałam po Poznańskiej stronie w dalszym ciągu można by coś poprawić. Przykładowo doprowadzić lepszą drogę i ścieżkę rowerową. Jednak kto wie być może to jest już w planach. Po prostu jak zwykle.. czegoś zabrakło (mamony).
Widok z ALF w Poznaniu
Piękny widok roztacza się również z ALF na św. Marcinie. Konkretnie z ostatniego piętra. W pierwszej wieży jaką widać na poniższym zdjęciu mieści się hotel a z drugiej strony kiedyś był hostel. Może jest więc sposób by się tam dostać?
Inne miejsca z widokiem na Poznań
Kolejnymi miejscami są:
- Bałtyk
- Okrąglak
- Uniwersytet Ekonomiczny (kiedyś był tam ogólnie dostępny punkt widokowy).