Stare Zoo w Poznaniu – zabytkowy zwierzyniec
Aktualnie w Poznaniu znajdują się dwa ogrody zoologiczne – Stare i Nowe Zoo. Stare Zoo położone jest praktycznie w ścisłym centrum miasta przy ulicy Zwierzynieckiej 19 (Jeżyce). Podczas gdy Nowe Zoo mieści się przy ulicy Krańcowej 81 (w okolicy Jeziora Malta).
W praktyce oznacza to, że znajdują się po dwóch stronach miasta. Ogrody różnią się między sobą też praktycznie wszystkim. Podczas gdy Nowe Zoo to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce, Stare Zoo odpowiada raczej wymiarom średniego miejskiego parku.
Historia powstania ZOO w Poznaniu
Pierwszym ogrodem Zoologicznym w Poznaniu było Stare Zoo. Powstało ono w konsekwencji dość nietypowych prezentów urodzinowych. Wszystko zaczęło się w latach 70. XIX wieku w kawiarni dworca Kolei Stargardzko-Poznańskiej. Miejsce to było odwiedzane przez członków klubu kręglarskiego. To właśnie członkowie tego klubu wpadli na pomysł by dać prezesowi klubu nietypowy prezent urodzinowy. Uzgodnili, że będą to różne zwierzęta.
W efekcie czego prezes klubu na swoje 50 urodziny otrzymał zwierzęta takie jak kaczka, gęś, koza, miniaturowa świnka, kot, wiewiórka, tańczący niedźwiedź, małpa i królik (to tylko przykłady). Pojawił się w tedy problem gdzie te wszystkie zwierzęta trzymać – zwierząt było bowiem naprawdę sporo. Ostatecznie utworzono obok stacji menażerie. Cieszyła się ona dużym powodzenie i przyciągała różnych ciekawskich. “Mały ogródek” szybko zaczął się rozrastać dzięki darom w postaci kolejnych zwierząt.
Zaczęto wiec pobierać opłaty za wejście. Z pieniędzy tych opłacano np. pokarm dla zwierząt. Co najważniejsze miejsce okazało się rentowne co sprzyjało dalszemu rozwojowi.
Ile kosztuje wstęp do Starego Zoo w Poznaniu?
Wstęp do Starego Zoo jest bezpłatny!
Stanowi więc to niepowtarzalną okazję dla wielu osób nie tylko odwiedzających Poznań, ale także mieszkańców na bycie bliżej z naturą.
Warto zwrócić uwagę, że oficjalnie od momentu swojego założenia Stare Zoo pełni nieprzerwanie jedną i tę samą funkcję. Jednak obecnie bliżej mu do parku niż ogrodu zoologicznego. (PS. to jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce)
Co można zobaczyć w Starym Zoo w Poznaniu?
W Starym Zoo nie ma już tak dużo zwierząt jak kiedyś (chociaż to dobrze bo nie ma tam dla nich warunków). Nie oznacza to jednak, że miejsce to jest całkiem puste.
Pomnik Lwa w Poznańskim Starym Zoo to tak naprawdę -> Pomnik Roberta Jaeckla (Jäckeldenkmal) czyli pierwszego dyrektora ogrodu Zoologicznego.
Jakie zwierzęta są w Starym ZOO?
Są to głównie małe zwierzęta takie jak kozy, osiołki, surykatki. W Starym Zoo zobaczyć można też różne gatunki ptaków. W okresie kiedy jest ciepło zwierzęta te przebywają na dworze.
Odwiedzając Zoo trzeba koniecznie pamiętać, że zwierzęta tu mieszkające nie jedzą przetworzonej żywności (np. chleba, chrupek itp.). Jedzą za to np. marchewkę, siano.
Zabytkowe budynki na terenie Starego ZOO (+ zdjęcia)
Na terenie Starego Zoo mieści się wiele zabytkowych budynków. Pełnią one różne funkcje. Przykładowo są to dawne klatki na zwierzęta (dziś uznawane za bestialskie) czy różne ptaszarnie.
Które ZOO w Poznaniu jest lepsze?
Trudno tak naprawdę porównywać ze sobą oba obiekty. Stare Zoo jest obecnie bardziej parkiem, małym zwierzyńcem być może nawet trochę skansenem, który można przejść w niecałą godzinę. Dojazd też jest bardzo łatwy i komfortowy.
Nowe Zoo sklei jest całkiem spore. By je zwiedzić potrzebujemy praktycznie cały dzień. Teren jego nie jest też w 100% zabudowany co oznacza, że w przyszłości może się jeszcze rozwijać bez obawy o brak miejsca.
Ile czasu potrzeba na Stare ZOO w Poznaniu?
By przejść całe Stare ZOO wystarczy spokojnie godzina (włącznie z obejrzeniem hal ze zwierzętami np. akwarium). Jednak większość ludzi nie zwiedza jego całości więc w szybkim tempie przechodzi je 15 minut. Pamiętajmy jednak, że to jest park – można więc tu zostać od otwarcia do zamknięcia.
Nowego Zoo już tak szybko nie przejdziecie – najlepiej na nie przygotować sobie cały dzień. Warto też kupić bilety przez Internet by nie czekać w czasami naprawdę długich kolejkach.