Ulica Franklina Roosevelta w Poznaniu – Jeżycka Secesja
Ulica Franklina Roosevelta w Poznaniu nie jest może najdłuższą ulicą w mieście, ale chyba najbardziej zróżnicowaną pod względem swojej architektury.
Ulica zaczyna się w okolicy skrzyżowania z ul. Poznańską (Jeżycką) i Karola Libelta kończy się zaś w okolicy Międzynarodowych Targów Poznańskich gdzie zmienia się w ulicę Głogowską. Ulica biegnie więc od północy na południe, wzdłuż Jeżyc (oraz torów kolejowych) aż na Łazarz.
Co mieści się na Franklina Roosevelta?
Choć ulica nie jest zbyt długa to przebiega przez tak zwane centrum Poznania. Mieszczące się za to na niej budynki i zabudowania są charakterystyczne nie tylko dla mieszkańców Poznania.
- Zespół rezydencji na Jeżycach – obecnie nie sięga do samej ulicy, z uwagi na powojenne wyburzenia,
- Most Teatralny,
- Hotel Merkury,
- Rondo Kaponiera,
- Most Uniwersytecki,
- Biurowiec Bałtyk (ul. Franklina Roosevelta 22),
- Hala Reprezentacyjna MTP,
- dawny Pawilon brytyjski na MTP,
- Wejście Wschodnie MTP wraz z Iglicą,
- Most Dworcowy,
- Centrum Targowe w Poznaniu,
- Budynek administracyjny MTP,
- Dworzec Zachodni (PKP).
Dlaczego Franklina Roosevelta?
Nie znalazłam konkretnych informacji dlaczego ulicę w Centrum Poznania nazwano właśnie w ten sposób. Zakładam jednak, że miało to na celu uczczenie zmarłego w 12 kwietnia 1945 Franklina Delano Roosevelta.
Ulica otrzymała swoją nazwę (upamiętniającą amerykańskiego prezydenta) 19 listopada 1945 podczas sesji Miejskiej Rady Narodowej. Wcześniej odcinek ten podzielony był na dwie ulice. Jasną od Libelta i Poznańskiej do Kaponiery (Ronda Kaponiera) oraz ul. Marszałka Focha od Kaponiery do Dworca Zachodniego.
Zespół rezydencji na Jeżycach
Pierwotnie był on większy, jednak po wojnie część budynków stojących tuż przy ulicy została zburzona. Zrobiono to by przygotować miejsce pod szeroką ulicę oraz tory tramwajowe.
W tej części ulicy praktycznie wszystkie budynki są zbudowane w stylu secesyjnym. Co do stanu technicznego to trudno się wypowiadać. Część z nich wymaga bowiem renowacji.
We wrześniu 2024 roku ściana jednej z kamienic (wymagającej remontu i czekającej na niego już kilka lat) się wybrzuszyła. Spowodowało to, że podjęto decyzję o jej rozbiórce. Istniało bowiem zagrożenie zawalenia się budynku. Na chwilę obecną (25.09.2024) sprawa jest rozwojowa (z prawnego punku widzenia) a kamienica praktycznie rozebrana. Właściciel chce w jej miejscu postawić “nową taką samą” ma się w niej mieścić hotel.
Jak nietrudno się domyśleć zdania na temat rozbiórki kamienicy są dość podzielone.
Jeżycjada – czyli wymyślony Poznań
W tej części ulicy Roosevelta dzieje się też spora część akcji serii książek Małgorzaty Musierowicz. Chodzi oczywiście o Jeżycjadę. Poniżej umieszczam kamienicę gdzie w książce mieszkali bohaterowie oraz fragment muralu.