Hala sportowa Arena i Park Kasprowicza
Hala sportowa Arena i Park Kasprowicza stanowią część osiedla św. Łazarz w Poznaniu. Miejsce to ze względu na swoje położenie ma duży potencjał, chętnie jest też odwiedzane przez rodziny z dziećmi lub osoby wyprowadzające psy. Niestety miejsce to jest zaniedbane. Są co prawda plany rewitalizacji jednak nie wiadomo kiedy zostaną zrealizowane.
Park Jana Kasprowicza w Poznaniu
Park położony jest w zachodniej części św. Łazarza pomiędzy ulicami: Stanisława Wyspiańskiego, Jarochowskiego, Chociszewskiego i biegnie wzdłuż ulicy Reymonta (chociaż do niej nie dochodzi przez budynki obok parku). Od ulicy oddziela go np. parking, przychodnia sportowa, pływalnia letnia czy siłownia.
Park ten zalicza się do jednego z średnich parków w mieście i liczy sobie 9,3 ha. Niestety jest raczej w średnim stanie. Część drzewostanów jest w fatalnej kondycji, co jest wynikiem kilku różnych czynników. Takich jak np. brak odpowiedniej pielęgnacji roślin (a one też się starzeją i niszczeją).

Trochę historia Parku
Podczas Powszechnej Wystawy Krajowej (16 maja – 30 września 1929) na terenie obecnego parku mieściło się wesołe miasteczko. Jednak dopiero w 1939 roku chciano oficjalnie utworzyć park. Do otwarcia jednak nie doszło przez wybuch II wojny światowej. Podobno wszystko było już praktycznie gotowe czekało tylko na oficjalne otarcie.
W czasie wojny zaś Niemy, chcieli przenieść w to miejsce Zoo. Do czego jednak nie doszło. Teren został jednak zdewastowany. Później miejsce to służyło jako lądowisko dla samolotów sanitarnych dla żołnierzy Radzieckich.
Ponowne próby otwarcie parku odbyły się dopiero w 1962. Co w cale nie znaczy, że teren ten był całkowicie nieużytkiem. Odbyły się tu np. po wojnie dożynki miejskie.

Co mieści się na terenie Parku
Na terenie parku mamy budynki takie jak:
- “Arena” hala widowiskowo – sportowa,
- stadion sportowy klubu “Energetyk” (dawniej zwany “Areną”),
- plac zabaw,
- odkryta pływalnia czynna tylko w okresie letnim.
Arena – hala widowiskowa i sportowa
Zaczniemy może od tego, że ten obiekt pierwotnie miał nie powstać. W planach była większa hala położona na terenie Cytadeli. Ostatecznie jak w wielu przypadkach zadecydowały dostępne fundusze. W efekcie czego zdecydowano się na mniejszy obiekt w innym miejscu.

Sama budowa trwała 23 miesiące dokładnie od lipca 1972 do 28 czerwca 1974 (czyli prawie 2 lata) autorem jej projektu był Jerzy Turzeniecki.
Główną częścią hali jest arena mająca powierzchnię 1625 m² i średnicy 44,5 m, wokół niej znajduje się pas komunikacyjny (3m) i widownia. Według planów widownia miała być na 4088 miejsc stałych, 99 miejsc w loży prasowej i 69 miejsc w loży honorowej. W sąsiedztwie hali zbudowano także parking dostosowany pod autokary.

Hala Arena dziś i plany na przyszłość
Współcześnie hala czeka na remont. Umożliwić mają to Międzynarodowe Targi Poznańskie, które w 2019 przejęły pieczę nad budynkiem. W planach jest dostosowanie budynku do współczesnych standardów. Targi chcą też by w budynku mogło się zmieścić nawet 9.000 osób na koncertach i 6.000 osób na różnego typu imprezach sportowych. Moim zdaniem to świetny pomysł, miasto potrzebuje tego typu budynku.
Haczyk – by to zrobić muszą “trochę” wejść w park Kasprowicza. W efekcie rozmów Rada Osiedla św. Łazarz zgodziła się na to, ale pod warunkiem, że Targi odnowią też park. Ponieważ budynek uznawany jest też za zabytek w kwestii planów przebudowy musiał wypowiedzieć się również miejski konserwator zabytków.
Zgodnie z planem będzie to więc duży kilku etapowy projekt. Ma on nie tylko oddać miastu Halę Sportową, ale ożywić jej okolicę. A na to trzeba już dużych funduszy. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetargi to być może jeszcze 2025 roku ruszy przebudowa.



Stadion Energetyk (kiedyś Arena PeWuKi)
W kwestii stadionu to jest on od wielu lat nie czynny i zdewastowany. Istnieją plany przekształcenia tego terenu (według jednej z wersji mają tam budować boki). Wywołało to niepokój u części mieszkańców miasta, który zablokowani plany dewelopera. Dużo osób bowiem obawia się, że teren parku może zostać zabudowany. Co ważne pomimo wielu planów nic się jednak tam nie dzieje.
W 2025 roku pojawiła się propozycja by w tym miejscu stanęła Hala lekkoatletyczna. Plany budowy tej hali nie są nowe. Jednak sama lokalizacja już tak. Pierwotnie miała ona bowiem stanąć w innej części miasta. Na drodze do budowy stoi też problem z prawami własności, miasto sprzedało tę działkę.
W czasie wojny w miejscu stadionu znajdował się obóz pracy żydów.
źródła:
- https://www.poznan.pl/mim/turystyka/-,p,112,128.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Jana_Kasprowicza_w_Poznaniu
- https://wpoznaniu.pl/hala-lekkoatletyczna-jednak-przy-arenie-jest-wniosek/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_widowiskowo-sportowa_Arena
- https://arenapoznan.pl/pl/
- https://arenapoznan.pl/pl/o-arena-poznan/historia/