Nowy Browar Poznański - zabytkowy Łazarski budynek

Nowy Browar Poznański – zabytkowy Łazarski budynek

Pierwszy raz na ten budynek zwróciłam uwagę spacerując sobie po Łazarzu jakieś 10 lat temu (może więcej). Nie byłam jednak pewna co to jest. To znaczy wiedziałam, że to budynek po fabryczny. Nie wiedziałam jednak w jakim celu pierwotnie powstał.

Nowy Browar Poznański – informacje

Dlaczego tak nazywa się ten budynek?

Budynek, który dziś znamy jako Nowy Browar Poznański (niem. Neue Posener Bierbrauerei) najprawdopodobniej początkowo nosił nazwę Feldschloß-Brauerei. Jakiś czas nazywał się też Neue Posener Bairische Bierbrauerei und Malzfabrik J.Neu czy bardziej współcześnie „Disco Club Browar”.

Budynek ten przez wile lat zmieniał bowiem nazwę w zależności od tego co się w nim mieściło i kto był jego właścicielem.

Obecna nazwa pochodzi od pierwszej firmy a właściwe fabryki, jaka mieściła się w jego murach. I również jest to nazwa nadana praktycznie przez obecnego właściciela (może jednak zostanie ona na dłużej niż poprzednie).
Pocztówka Zameczku z widokiem fasady, sali balowej, kolonady i bramy wejściowej
Pocztówka Zameczku z widokiem fasady, sali balowej, kolonady i bramy wejściowej© Biblioteka Uniwersytecka
źródło: https://www.garvest.com/blog/etablissement-feldschloss

Kiedy został zbudowany Nowy Browar Poznański

Budynek na potrzeby dawnego browaru powstał około 1872 roku. Czyli jeszcze przed dołączeniem Łazarza do Poznania (1900 r.).

Dla kogo został zbudowany Nowy Browar?

Browar powstał z inicjatywy Gottloba Hoffmanna, do którego należała działka na której się mieścił. Na tej samej działce mieściła się również restaurację Feldschloss, czyli Zamek Polny. Był to dawny ogród rozrywkowy / karczma (coś podobnego do Willi Flory z tamtego okresu). Było to praktycznie przy drodze prowadzącej do Poznania.


Warto dodać, że w okolicy Poznania jak i w samym Poznaniu takich małych browarów było dużo. Jednym z nich był chociaż by Stary Browar czy Browar na Kobylimpolu.Fasada Zameczku, sala widowiskowa i kontuar wyglądający jak ołtarz © Biblioteka Uniwersytecka
Fasada Zameczku, sala widowiskowa i kontuar wyglądający jak ołtarz © Biblioteka Uniwersytecka
źródło: https://www.garvest.com/blog/etablissement-feldschloss

Jak wygląda Nowy Browar?

Jest to budynek w większości zbudowany z czerwonej cegły. Przed renowacją było to praktycznie nie widoczne ponieważ budynek pokryty był grubą ilością tynku. Nie wyremontowana część nadal jest nim pokryta. Co ciekawe po jego zdjęciu pokazały się wcześniej niewidoczne oryginalne napisy.

Budynek swoim kształtem przypomina prostokąt składający się jak by z dwóch części. Pierwsza z nich już odrestaurowana ma spadzisty dach.

Kolejni właściciele

Jak już pisałam wcześniej właściciele tego budynku dość często się zmieniali. Wśród myślę bardziej istotnych warto wymienić:

  • braci Huggerów – czyli właścicieli obecnego Starego Browaru, mieli w nim magazyn,
  • Roman May, społecznik i właściciel fabryki nawozów,
  • podczas “PeWuKi” była tu restauracja, kilku poziomowa z dancingiem,
  • następnie budynek przejęła Lechia – zajmująca się produkcją kosmetyków – produkowali w budynku wody po goleniu i kremy.

Te wszystkie zmiany miały spory wpływ na to jak wyglądają wnętrza tego budynku. Z tego co czytałam nowy właściciel Garvest Real Estate chciał wyburzyć ten budynek i postawić tutaj bloki. Jednak jak widać zmienił plany.

Bloki zaś powstają na terenie gdzie kiedyś mieściła się restauracja / karczma pierwszego właściciela Browaru a potem fabryka perfum.

Lokalizacja Nowego Browaru Poznańskiego

Nowy Browar Poznański mieści się przy ul. Śniadeckich 12 na Poznańskim Św. Łazarzu (dawniej ul. Herdera lub Herderstrasse).

Nowy Browar Poznański na mapie Łazarza

Prawdę mówiąc kiedy pierwszy raz go zobaczyłam to bałam się do niego podejść. Mieści się on bowiem nie przy samej ulicy a bardziej w podwórzu. Trochę ukryty przed oczami tych, którzy się go tam nie spodziewają. I prawdopodobnie dlatego też cały czas tam stał. Zasiedlany przez różnych najemców, firmy.

Dokładnie prawie, że na plecach tego budynku mieści się Park Wilsona a dokładniej Betonhaus (oba budynki są połączone tyłem). I dokładnie jak ten budynek został on kupiony przez firmę Garvest Real Estate. Kiedy zobaczyłam co się działo w jego sąsiedztwie (koło 2021 roku – wyburzenia i mnóstwo placów budowy) to przez chwilę myślałam “jego los jest policzony”. A tu miła niespodzianka.

Developer nie zniszczył tego budynku tylko go odrestaurował i trochę przebudował. To znaczy na chwilę obecną (listopad 2024) cały budynek nie jest całkowicie odrestaurowany. Jedynie jego część (obok wejścia do parku), która powoli zapełnia się już sklepami i chyba różnymi biurami na piętrze. Druga część budynku dopiero czeka na remont nie wiadomo kiedy się zacznie.

żródła: