Rynek Łazarski w Poznaniu po renowacji

Rynek Łazarski w Poznaniu (po rewitalizacji)

Jedną z rzeczy jakimi lubi chwalić się Poznań są jego rynki handlowe. W całym mieście jest ich całkiem sporo. Jedne w lepszym stanie inne w gorszym, jedne w dalszym ciągu pełnią swoją rolę a drugie nie. Są one jednak zabytkiem pamiątką minionych lat.

Jednym z takich rynków jest Rynek Łazarski, który spokojnie można nazwać mianem sercem św. Łazarza. Jest to bowiem miejsce gdzie wcześniej czy później prawie każdy mieszkający w Poznaniu trafi.

Rynek Łazarski w Poznaniu

Kiedy powstał rynek Łazarski

Rynek Łazarski został wytyczony jeszcze za nim Łazarz został przyłączony do Poznania. Miało to miejsce w 1894 r. Obecny rynek jednak w niczym nie przypomina tamtego placu.

Jakich rozmiarów jest rynek Łazarski

Rynek ma wymiary  5800 m² jednak nie cały przeznaczony jest na handel.

Dlaczego rynek Łazarski

Nazwa rynku związana jest z nazwą przechodzącej obok ulicy oraz z samą dzielnicą gdzie mieści się rynek. Została ona nadana temu miejscu po I wojnie światowej. Wczesnej w okresie rozbiorów obowiązywała – Lazarusmarkt.

Kiedy przeszedł renowację rynek Łazarski

W latach 2020 – 2021 Rynek Łazarski przeszedł olbrzymią metamorfozę. Od tradycyjnego miejskiego rynku do nowoczesnego futurystycznego obiektu.

Rynek Łazarski lata 1945-95
Rynek Łazarski lata 1945-95 źródło: https://cyryl.poznan.pl/kolekcja/rynek-lazarski-1945-95-ze-zb-mkz/

Na pocztówce jest widok na rynek z ulicy Niegolewskich dochodzącej do rynku. Współcześnie wygląda to jednak zupełnie inaczej.

Puste stragany na rynku Łazarskim po zakończeniu handlu, w głębi kamienica nr 12 rok 2017
Puste stragany na rynku Łazarskim po zakończeniu handlu, w głębi kamienica nr 12 rok 2017 źródło: https://cyryl.poznan.pl/

Gdzie znajduje się Rynek Łazarski

Jak sama nazwa wskazuje rynek zlokalizowany jest na terenie Poznańskiego Św. Łazarza. Rynek ten nie ma kształtu prostokąta czy kwadratu jak ma to miejsce w przypadku wielu starszych placów. Jego kształt jest dość nieregularny a z ul. Głogowskiej prowadzi do miejsca gdzie odbywa się handel praktycznie krótki deptak.

Rynek wytyczony jest pomiędzy ulicami Głogowską, Lodową, Dmowskiego, Kącik, Calliera oraz Małeckiego.

Dojechać do niego można komfortowo tramwajem. Prawie ze wszystkich stron otoczony jest też starymi kamienicami.

Przystanek Tramwajowy - Rynek Łazarski
Przystanek Tramwajowy – Rynek Łazarski

Trochę informacji o rynku na Łazarzu

Po rewitalizacji przy rynku pojawiła się:

  • fontanna
  • plac zabaw
  • postumenty z zdjęciami (na początku była wystawa z historią rynku)

W kwestii jakości czy funkcjonalności rynku nie będę się wypowiadać – bo nie jestem wykfalifikowaną osobą. Na pewno jednak ceny dla najemców są wyższe a stragany mniejsze (w porównaniu do tych co były wcześniej).

Widok na rynek Łazarski od strony przestanku tramwajowego
Widok na rynek Łazarski od strony przestanku tramwajowego

Wizualnie jednak rynek robi duże wrażenie. Być może nawet szokuje. Pojawiają się nawet porównania do UFO. Jednak zobaczcie sami.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz