Willa Flora w Poznaniu

Willa Flora w Poznaniu

Ten budynek kojarzy wielu Poznaniaków, jednak nie każdy z nich wie co to za budynek. A tym bardziej, że jest to najstarszy budynek na całej ulicy.

Gdzie mieści się Willa Flora?

Lokalizacja Willi Flora

Budynek mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 3 na terenie osiedla św. Łazarz. Zalicza się przy tym do jednego ze starszych budynków w tej okolicy. Chociaż obecny wygląd może na to nie wskazywać.
Budynek miał bowiem szczęście i został wyremontowany (przynajmniej częściowo). W momencie pisania tego tekstu budynek jest na sprzedaż. Cena to kilka milionów złotych.

Inne nazwy pod, którymi znana jest Willa Flora?

Willa Flora znana była również pod nazwą Willa Nova co można tłumaczyć jako Nowa Willa. Czasami budynek zwany jest także pałacykiem na Grunwaldzkiej. Co chyba ma podkreślić jego ciekawy wygląd jak i fakt, że jest to budynek wolno stojący.

Jaką role pełniła Willa Flora?

Była ona Établissements, czyli ogródkiem rozrywkowym z restauracjami. Najprościej powiedzieć czym w rodzaju kawiarni/restauracji z miejscem gdzie można urządzać zabawy. Restauracja posiadała własną kręgielnie, muszlę koncertową i wiele innych atrakcji.

Dla kogo została zbudowana?

Willa Flora została zbudowana dla żony Wilhelma II, Cesarzowej Wiktorii. Właściwie to nie tylko ona – po usunięciu murów miejskich miasto zaczęło się gwałtownie rozwijać. A tym samym zaczęły powstawać nowe budynki oraz pomniki. Jednym z nich była fontanna mieszcząca się dawniej na obecnym Placu Cyryla Ratajskiego (dawniej Plac Królewski). Ona także została postawiona cesarzowej. Jeśli zastanawiacie się właśnie co to za fontanna to podpowiedz – Uwolnienie Andromedy przez Perseusza.
Właścicielem budynku był architekt i budowniczy Bolesław Margowski.

Willa Flora w  1913 roku - źródło: https://fotopolska.eu/1962818,foto.html
Willa Flora w 1913 roku – źródło: https://fotopolska.eu/1962818,foto.html

Najstarszy budynek przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu

Budowę Willi Flory rozpoczęto jeszcze zanim ten rejon został przyłączony do Poznania. Miała ona miejsce w 1872 roku. Sam Łazarz stał się częścią Poznania dopiero w 1900 roku. Przez kilka lat mieściła się więc ona poza murami miasta.

W momencie budowy obecna ulica Grunwaldzka (dawniej Augusty Wiktorii) już istniała. Jednak była ona węższa niż obecnie. A sam budynek Willi Flory mógł mieć przed sobą mały ogródek.

Willa Flora w Poznaniu
Willa Flora w Poznaniu

Po I wonie światowej

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Willa kilkukrotnie zmieniała swoje przeznaczenie jak i funkcje. W latach 1927–1932 była biurem – działało tu przedsiębiorstwo Filmowe POPFILM. Potem na jakiś czas znów była gastronomia. Po II wojnie światowej ponownie w Willi otwarto biura.

Jak nie trudno się domyśleć do czasów współczesnych zachował się tylko gmach budynku. Po miejscach gdzie kiedyś bawili się ludzie nie ma już nawet śladu. Przedni ogródek został zabrany na poszerzenie ulicy, z tyłu budynku postawiono zaś kompleks mieszkaniowy. Dlatego nie ma już szans by przywrócić to miejsce do dawnego stanu.

Dużo osób jednak by chciało aby sam budynek przetrwał. Ze względu na swoją lokalizację najbardziej chyba by chciano by otwarto w nim kawiarnie lub restaurację.

W sąsiedztwie Willi Flory mieszczą się:

  • Dawny Hotel Polonia obecnie Szpital, zbudowany na PeWuKę, mieści się dokładnie na przeciwko,
  • I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego,
  • Budynek jeżyckiej straży pożarnej, mieszczący się w podwórzu Szpitala z wyjazdem praktycznie na Wille Florę,
  • Kamienica Bolesława Richelieu, sąsiadująca z szpitalem
  • Kościół św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej za Szpitalem. Kościół został zbudowany poprzez przebudowę budynku po fabrycznego,
  • dom oficerski zbudowany z FKW.
Willa Flora w Poznaniu
Willa Flora w Poznaniu

źródła:

Zostaw komentarz