Brama Poznania ICHOT – multimedialne muzeum
Brama Poznania ICHOT wcześniej nazywana po prostu ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) to interaktywne muzeum położone na Poznańskiej Śródce.
O Bramie Poznania
Do muzeum możemy wejść na kilka sposobów. Czyli wejściem od strony Śródki lub poprzez Śluzę Katedralną położoną na Ostrowie Tumskim. Osobiście polecam to drugie wejście, może i dostanie się do muzeum zajmie nam więcej czasu jednak jest ono bowiem bardziej efektowne.
Dodatkowo warto tu dodać, że w Śluzie Katedralnej (Jaz Katedralny, niem. Dom Schleuse) czasami odbywają się darmowe wystawy. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda od środka oszklony most nad Wartą łączący śluzę z Bramą Poznania. W tym miejscu warto dodać, że ten odcinek rzeki nazywany jest Cybiną. Nazwa pochodzi od prawobrzeżnego dopływu Warty czyli Rzeczki Cybiny (Tak to ona przepływa przez Jezioro Malta).
Głównym zadaniem muzeum jest promocja promocja oraz interpretacja historii i dziedzictwa Ostrowa Tumskiego. Dlatego też odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń podczas których można bardzo dużo dowiedzieć się na temat historii Poznania. W tym zajęcia dla najmłodszych.
Interaktywne muzeum jest jedną z popularniejszych atrakcji w mieście. I osobiście się nie dziwię, to bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Poznania.
Ekspozycje – czyli co możemy zobaczyć w środku
Ekspozycja muzealna składa się z czterech sal. Sale te są rozmieszczone na różnych piętrach, każda z nich różni się od siebie nie tylko eksponatami i omawianą tematyką, ale także kolorami. Jedna sala jest więc oświetlana raczej niebieskim światłem a kolejna jest czerwona lub żółta. Te niuanse mają za zadanie wprowadzić nas w klimat danego miejsca. Jednak co to była by za zabawa gdyby nie specjalny sprzęt audio wydawany odwiedzającym. Z jego pomocą możemy wysłuchać różnych opowieści nawiązujących do danej sali czy też konkretnego eksponatu. Każdy uczestnik ma też swoje słuchawki więc nikt nikomu w słuchaniu nie przeszkadza.
Sale, które mamy do zwiedzenia to:
- Gród: narracja dotycząca początków osadnictwa i funkcjonowania osady na Ostrowie Tumskim
- Woda: opowieść dotycząca okoliczności Chrztu Polski
- Złoto: historia rozwoju Ostrowa Tumskiego od XVI do XIX wieku
- Witraż: wątki z najnowszej historii Ostrowa Tumskiego
Dodatkowo w okresie letnim można wyjść na taras widokowy i podziwiać z niego widok na Ostrów Tumski.
A tu jako bonus macie miniaturę ukazującą Bramę Poznania (szary kwadrat) oraz fragment Śródki i Ostrowa Tumskiego wraz z Katedrą Poznańską.
Jeden komentarz