Park Rataje w Poznaniu z 2018 roku

Park Rataje i skansen kolei Średzkiej w Poznaniu

Choć Park Rataje na mapie Google jest prawie nie widoczny to, zalicza się do większych śródmiejskich na terenie Poznania.

Co warto wiedzieć o Parku Rataje w Poznaniu

Skąd pochodzi nazwa Parku Rataje

Nazwa parku pochodzi od nazwy osiedla, na którym się on znajduje czyli Rataj. Park bowiem praktycznie znajduje się pomiędzy jego bokami. Dlatego też nie widać go praktycznie z żadnej większej ulicy.

Jak duży jest Park Rataje

Park Rataje zajmuje przestrzeń około 14,67 ha. Można więc uznać go za średniej wielkości park porównywalny wielkością do Parku Sołackiego (14,63 ha). Oba parki mają jednak zupełnie inny kształt.

Które Poznańskie parki są większe od Parku Rataje

Największym Poznańskim parkiem jest – Cytadela (dawny Fort Winiary) zajmuje 100 ha. Kolejnym jest Lasek Dębiński około 80 ha. Dość duży jest także użytek ekologiczny Olszak I i Olszak II położone za Maltą, przez Antoninek aż do Swarzędza. Nie jest to jednak 100% park.

Co znajduje się w Parku Rataje

Mamy tutaj np. plac zabaw dla dzieci, „ogród zmysłów”, park rowerowy, skansen kolei Średzkiej wraz z drogą, którą kiedyś jechał pociąg. Obecnie na tej drodze znajdziemy ławki urządzone jak małe stacje kolejowe.

Lokalizacja parku Rataje

Park Rataje zlokalizowany jest na pograniczu kilku osiedli. Tak dokładniej na pograniczu Rataj i Żegrza. Na mapie Google jest prawie nie widoczny, by go dostrzec trzeba się więc dobrze jej przyjrzeć.

Lokalizacyjne Park jest leży na terenie pomiędzy osiedlami:

  • Jagiellońskim,
  • Rzeczypospolitej,
  • Bohaterów II Wojny Światowej,
  • Polan
  • i Powstań Narodowych.

Park został oddany do użytku mieszkańców w 2018 roku. Jest więc w skali całego miasta praktyce całkiem nowym obiektem rekreacyjnym. Powoduje to, że część osób nadal nie wie o jego istnieniu.

Park Rataj w Poznaniu
Park Rataj w Poznaniu

Co warto wiedzieć skansenie kolei Średzkiej?

Jeszcze w XIX wieku nie było czegoś takiego jak jednak kolej. Praktycznie każde większe liczące się przedsiębiorstwo miało swoją własną. Nie była to jednak taka kolej jaką my znamy. Tory takiej kolejki często miały różny rozstaw (szyn), przez co daną trasą mógł jechać tylko odpowiedni typ pociągu. Jak nietrudno się domyśleć trasa takiej kolei biegła np. od firmy do miejsca zbytu. Dobrym przykładem będzie tutaj po jednej stronie miejsce wyrębu drzew, (po drodze) tartak i odbiorca np. miasto Poznań.

Tablica informacyjna w Parku Rataje w Poznaniu
Tablica informacyjna w Parku Rataje w Poznaniu

Kiedy zdecydowano się połączyć “kolej w jedną całość” spora część torów przestała być potrzebna lub dostosowana do potrzeb “nowej wspólnej”. W Poznaniu w dalszym ciągu widoczne są ślady tych nie istniejących już kolei. Takim miejscem jest np. Stare Zoo (gdzie pozostałości dworca służą jako schronienia dla zwierząt), Niedaleko Centrum Handlowego Panorama (Poznań Górczyn) – istnieją plany zamiany zamiany tych pozostałości w park linearny.

Taka trasa biegła również przez obecny Park Rataje. Prowadziła ona z Środy Wielkopolskiej aż prawie do samego centrum Poznania. Była to Średzka Kolej Powiatowa (wąskotorowa). Tak ta sama, którą dziś można dojechać ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla. Po prostu kiedyś trasa była dłuższa.

Co znajdziemy w skansenie

Zobaczyć tu możemy np. odnowiony zabytkowy pociąg parowy (parowóz) wraz z wagonem. Nie powinno was też dziwić jeśli napiszę, że znajduje się tam również replika starej stacji kolejowej. W miejscu tym nie znajdziemy co prawda przewodnika jednak zarys historyczny możemy poznać z pomocą tablic informacyjnych.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Rataje

Zostaw komentarz