park Sołacki Poznań

Park Sołacki w Poznaniu

Sołacz to jedna z piękniejszych części Poznania. Dzielnica ta mieści się w nie dużej odległości od centrum miasta.

Charakterystyka okolicy

Nie przeszkadza to jednak by zabudowa w istotny sposób się wyróżnia. Spowodowane jest to spotykanym tutaj typem infrastruktury. Do, której zaliczają się głównie domy jednorodzinne i niewielkie kamienice. Gdyby nie wieżowce w oddali można by pomyśleć, że jest się gdzieś poza miastem.

Centralnym punktem dzielnicy są dwa parki – Park Sołacki i Park Wodziczki. Ten pierwszy charakteryzuje się dużą ilością stawów i mostów. Drugi zaś to droga wzdłuż rzeczki Bogdanki. To właśnie z jej spiętrzenia powstał zarówno Park Sołacki jak i Jezioro Rusałka.

Park Sołacki jesienią (Poznań)
Park Sołacki jesienią (Poznań)
Stara widokówka z widokiem na Park, źródło CYRYL
Stara widokówka z widokiem na Park, źródło CYRYL

Park Sołacki

Powierzchnia Parku wynosi 14,63 ha. Jego kształt przypomina nieco elipsę wydłużoną i spłaszczoną na obu końcach. Szerokość Parku wynosi około 250 m a długość to około 1,1 km. Granice Parku wyznaczają ulice Małopolska (od północy), Litewska (od południa), Nad Wierzbakiem (od wschodu) oraz Niestachowska (od zachodu).

Restauracja nad stawem w parku Sołackim około roku 1915
Restauracja nad stawem w parku Sołackim około roku 1915
Restauracja nad stawem w parku Sołackim około roku 1906
Restauracja nad stawem w parku Sołackim około roku 1906

źródło fotografii: https://cyryl.poznan.pl/kolekcja/park-solacki-1906-1962-pocztowki-i-fotografie/?fbclid=IwAR33gGZm3ycA89CjJbFd7pqvjlI8BWPOT4xsA85Ghr1x3iR_O_hwYrBk-8A

Budowa Parku rozpoczęła się w 1908 roku i trwała do 1911 roku. W 1912 roku w parku otwarto restaurację, której jest jednym z bardziej charakterystycznych miejsc na terenie Parku. Na chwilę obecna (2021 / 2022) restauracja jest w trakcie remontu. Jednak bez paniki na terenie parku napotkać można sprzedawców kawy z przenośnymi urządzeniami (rowerami gastronomicznymi). Jeśli to za mało to na ul. Małopolskiej znajduje się kilka restauracji na szczególną uwagę zasługuje: Francuski Łącznik. Następnie już tuż za parkiem już na alei Wielkopolskiej Petit Paris.

restauracja w parku Sołackim rok 2021
restauracja w parku Sołackim rok 2021

Po II wojnie światowej przez pewien czas Park nosił im. Stalina (do 1956).

Park i jego okolica są bardzo popularne jako miejsce wykonywania zdjęć ślubnych jak i innego typu sesji zdjęciowych. Praktycznie o każdej porze roku.

Park Sołacki w Poznaniu
Park Sołacki w Poznaniu
Park Sołacki w Poznaniu
Park Sołacki w Poznaniu

Stawy w Parku Sołackim

Stawy w Parku Sołackim powstały poprzez spiętrzenie Rzeczki Bogdanki z inicjatywy miasta. W tym miejscu warto wspomnieć, że teren ten pierwotnie był bagienny – stawy wiec miały też za zadanie zaciągnięcie wody i pomóc w osuszeniu terenu. Autorem projektu całego parku był Hermanna Kube. W Parku znajdują się obecnie dwa małe stawy (utworzone po 1995 roku) oraz dwa większe.

jeden ze stawów w Parku Sołackim
jeden ze stawów w Parku Sołackim (Jesień)
jeden z zabytkowych mostów w parku
jeden z zabytkowych mostów w parku

Obecnie stawy zajmują powierzchnię 3,6 ha sama linia brzegowa to 1050 m. Stawy nie są zbyt głębokie, miejscami mają do 1,5 m (największy staw od 1m do 2m). Kształt stawów rozciągnięty jest na linii wschód-zachód (praktycznie tak jak linia torów kolejowych, których nie widać choć są całkiem blisko).

Jeszcze w latach 70 XX wieku po większym ze stawów można było pływać wypożyczoną łódką. Kilka lat temu próbowano ponownie wprowadzić do parku łódeczki jako atrakcje turystyczną, jednak pomysł nie wypalił. Część osób, z którymi rozmawiałam za prawdopodobny powód podała – koszty wypożyczenia (ludzie uważali je za wysokie w stosunku do jakości łódki). Podobno taniej było wypożyczyć łódkę nad Rusałką.

Jak dojechać do parku Sołackiego?

Przypadku znajduje się zarówno przystanek autobusowy linii 160 i 164 (przystanek Nad Wierzbakiem) oraz tramwaje linii 9 i 11 (Nad Wierzbakiem).

Mapa – lokalizacja Sołacza w Poznaniu

2 komentarze

Zostaw komentarz