Aleje Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Aleje Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Praktycznie każdy kto przyjechał do Poznania i wybrał się na Plac Wolności musiał przechodzić przez Aleje Karola Marcinkowskiego. Ulica ta bowiem oddziela Plac od Muzeum Narodowego oraz Hotelu Bazar.

Co warto wiedzieć o Alejach Marcinkowskiego?

Lokalizacja Alei Karola Marcinkowskiego

Aleje Marcinkowskiego zlokalizowane są praktycznie w samym centrum miasta. Biegną one od ul. Solnej na północy aż do ul. Święty Marcin (kończą się na kościele św. Marcina). Po drodze przecinają wiele istotnych dla Poznaniaków, ale nie tylko miejsc.
Ulica ma 650 metrów długości.

Inne nazwy Alei Karola Marcinkowskiego?

Podczas zaborów ulica ta nazywała się Wilhelmowska. To właśnie w tedy też wytyczono na jej trasie wiele różnych budynków. Nie wszystkie przetrwały jednak do czasów współczesnych. Ponieważ jak całe centrum zostały zniszczone w czasie II wojny światowej.

Kiedy powstały Aleje Marcinkowskiego?

Ulica ta nie należy do najstarszych w Poznaniu. Właściwie to powstała dopiero z końcem XVIII wieku (1794–1798). Czyli w czasie gdy miasto Poznań zaczęło wchłaniać okoliczne osady poza jego średniowiecznymi murami.
Dopiero w tym czasie Osada Święty Marcin, czy obecny Plac Wolności (Musza Góra) stają się częścią miasta.

Aleje Marcinkowskiego kiedyś

Aleje Marcinkowskiego 1920–1929
Aleje Marcinkowskiego ze studnią Higiei na osi ul. Podgórnej, w głębi gmach Muzeum Wielkopolskiego (obecnie Muzeum Narodowe) lata 1920–1929

Zdjęcie przedstawia Aleje Marcinkowskiego z perspektywy gdzie:

  • kościół św. Marcina jest za osobą wykonującą zdjęcie,
  • w miejscu kamienic po lewej obecnie jest Galeria MM, (galeria jest szersza od budynku na zdjęciu więc zajmuje też fragment ulicy),
  • Pomnik na ulicy to  studnia Higiei, obecnie przeniesiona na Plac Wolności,
  • w oddali widać gmach Muzeum Narodowego,
  • obecnie tym odcinkiem jedzie tramwaj.

Aleje Marcinkowskiego 1926–1929
Aleje Marcinkowskiego 1926–1929

Fotografia (pocztówka) wykonana jeszcze przed budową torów tramwajowych między ulicami Podgórną a Nową (dzisiaj ul. Paderewskiego), fragment ulicy pozbawiony drzew, usuniętych na potrzeby przyszłej trasy tramwajowej


Aleje Marcinkowskiego w kierunku południowym, z prawej wypalony budynek Sądu Krajowego, dalej Główny Urząd Ceł (dzisiaj Komenda Policji) 09.06.1945
Aleje Marcinkowskiego w kierunku południowym, z prawej wypalony budynek Sądu Krajowego, dalej Główny Urząd Ceł (dzisiaj Komenda Policji) 09.06.1945
Aleje Marcinkowskiego w kierunku północnym po zakończeniu działań wojennych, na zamknięciu alei zniszczony gmach Dowództwa V Korpusu Armijnego (niezachowany) 1945 rok
Aleje Marcinkowskiego w kierunku północnym po zakończeniu działań wojennych, na zamknięciu alei zniszczony gmach Dowództwa V Korpusu Armijnego (niezachowany) 1945 rok

Jak by ktoś nie zauważył to na obu zdjęciach z 1945 roku przedstawiony jest ten sam odcinek ulicy. Tylko raz fotograf stał plecami do Dowództwa V Korpusu Armijnego a drugim razem w miejscu gdzie dziś stoi Pomnik Karola Marcinkowskiego.

Na drugim zdjęciu wypalony budynek Sądu Krajowego mieści się więc po lewej. W miejscu Dowództwa V Korpusu Armijnego obecnie znajduje się Ogród Jordanowski. Budynek został bowiem prawie całkowicie wyburzony. Prawie bo został jego mały fragment, który jest mało widoczny bo zasłaniają go drzewa.

Aleje Karola Marcinkowskiego Dziś

Na początku Alei Marcinkowskiego tuż przy ul. Solnej mieści się budynek Sądu Rejonowego Poznań – Nowe Miasto i Wilda. Tuż za nim mieści się Komisariat Policji Poznań Stare Miasto. Z drugiej strony ulicy są głównie kamienice (czasem mieszczą się w nich różne firmy).

Idąc dalej mijamy Budynek Akademii Sztuk Pięknych a po drugiej stronie ulicy Poczty Polskiej. Idąc ulicą przecinającą Aleje w prawo dojdziemy po kilku minutach (idąc wzdłuż torów tramwajowych) do Placu Cyryla Ratajskiego, w lewo dojdziemy do Placu Wielkopolskiego.

Aleje Marcinkowskiego - Golem
Golem / Aleje Marcinkowskiego – Golem

Na tej wysokości po środku ulicy (w pasu zieleni z ławkami) mieszczą się 2 rzeźby i fontanna. Pierwsza rzeźba to pomnik Karola Marcinkowskiego, na przeciwko niego jest fontanna a zna nią 2 pomnik. Tym drugim pomnikiem jest Golem (tak ten z Praskiej legendy).

Mural na ścianie przy Parkingu na Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu
Mural na ścianie przy Parkingu na Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu

Na kolejnym odcinku ulicy mamy po prawej stronie kolejne kamienice, mały parking w miejscu gdzie brakuje kamienicy a tuż obok budynki należące do Biblioteki Raczyńskich. Po lewej zaś znajduje się Muzeum Narodowe w Poznaniu – odział Malarstwa i Sztuki (najpierw nowa część a zaraz za nią stara). Stara Część muzeum mieści się na przeciwko Placu Wolności a ulica biegnąca z jej boku (ul. Paderewskiego) biegnie aż do samego Starego Rynku w Poznaniu.

Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby
Muzeum Narodowe w Poznaniu – Galeria Malarstwa i Rzeźby

Idąc dalej mijamy po prawej Hotel Rzymski (od 2024 roku w remoncie), następnie są kolejną kamienice (w której mieści się Księgarnia) oraz Pałac Anderschów (obecnie przekształcony na mieszkania, biura a w podwórzu są sklepy). Zaraz za nim mieści się Galeria MM. Po lewej zaś jest Hotel Bazar (to z jego balkonu przemawiał Paderewski przed rozpoczęciem powstania Wielkopolskiego). Zaraz obok mieszczą się kamienice ze sklepami na parterze i czasem w podwórzu.

Muzeum farmacji w Poznaniu
Muzeum farmacji w Poznaniu od strony ulicy

W podwórzu tej kamienicy mieści się Muzeum Farmacji. Na zdjęciu też po lewej widać fragment Hotelu Bazar.

źródło:

Zostaw komentarz