Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu
Pozory mogą mylić, z zwłaszcza jeśli chodzi o kościoły. Tak właśnie jest w przypadku tego małego kościoła. Bo choć rozmiarami nie grzeszy jest miejscem gdzie od kilku wieków przybywają pielgrzymki.
Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa lokalizacja
Kościół ten mieści dosłownie kilka minut od Starego Rynku w Poznaniu przy ul. Żydowskiej (zaraz na rogu z ul. Kramarską). Jedną ze ścian przylega bezpośrednio do szeregu kamienic. Trafiłam też na wzmiankę, że sam budynek kościoła też był kamienicą przekształconą jednak w XVIII wieku na kościół. Warto tu też wspomnieć, że pobliżu mieściła się dawna dzielnica Żydowska i stąd nazwa ulicy (wcześniej nazywała się Sukiennicza).
Ciekawostki na temat kościoła
Kościół nazywany jest także Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu lub Golgotą Poznania.
Poznański Trakt Eucharystyczny powstał z inicjatywy rektora sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa. Jego głównym celem jest upamiętnienie cudu eucharystycznego, jaki miał mieć miejsce na obecnym Starym Mieście w Poznaniu.
W skład traktu wchodzą więc 3 kościoły, które ten cud miał dotyczyć, są to następująco:
– Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa,
– kościół jezuitów (dawniej dominikanów),
– kościół Bożego Ciała.
Cud o, którym mowa zawiązany jest z legendą o 3 skradzionych hostiach. Według legendy miały one krwawić jak i nie dać się utopić oraz zakopać.
Tak naprawdę więc nie wiadomo czy taki cud miał miejsce. Legendy mają to do siebie, że posiadają w sobie ziarno prawdy. Pytanie tylko ile w tym przypadku.
Nie mniej jednak wydarzeniem tym tłumaczy się powstanie 2 nowych kościołów w obrębie obecnego Starego Miasta w Poznaniu.
źródła: