Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Muzeum Narodowe w Poznaniu – Galeria Malarstwa i Rzeźby

Oddział Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania. Praktycznie nie ma też dużego problemu by do niego dotrzeć mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Wolności na Al. Marcinkowskiego 9.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Odział ten nie jest jedyny w Poznaniu, w ramach Muzeum działają także: Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuk Użytkowych, Ratusz, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe czy Muzeum Etnograficzne.

Samo Muzeum Narodowe w Poznaniu zalicza się do jednego z najstarszych w Polsce. Powstało ono w 1919 r. po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego, nosiło ono w tedy też inną nazwę – Muzeum Wielkopolskie. Obecna nazwa obowiązuje dopiero od 1950 r.

Budynek, w którym mieści się muzeum

Galeria mieści się w praktycznie jak by w dwóch budynkach starym (eklektycznym gmachu) pochodzącym z 1904 r., oraz nowym, który został dobudowany jako skrzydło. Dzięki czemu można się przemieszczać pomiędzy oboma budynkami.

Nowe skrzydło bardzo mocno odbiega swoją architekturą od starego gmachu. Zaprojektował je architekt Marian Trzask z Warszawy na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Projekt zaadaptował w latach 90. architekt wnętrz Witold Gyurkovich. Dostępne jest ono dla zwiedzających od 2001 roku.

Wejście oraz kasa do Muzeum mieści się w nowej części.

Co można zobaczyć w Galerii Malarstwa i Rzeźby w Poznaniu?

W Starym gmachu mieszczą się głównie stałe ekspozycje podczas gdy w nowym skrzydle czasowe. Na stałej ekspozycji znaleźć można:

Wystawę rzeźb, spora część z nich nawiązuje do chrześcijaństwa. Mieści się ona na parterze budynku.

W piwnicy pod schodami mieści się z kolei ekspozycja sztuki antycznej. Możemy tu obejrzeć antyczne naczynia czy popiersia. Znalazł się tu również egipski sarkofag. Miejsce to zwiedza się przy bardzo ograniczonym świetle. Myślę, że zdecydowano się na ten krok nie tylko by uzyskać efekt tajemniczości, ale też ze względu na eksponaty.

Na piętrze w muzeum mieszczą się galerie obrazów i portretów. Ich autorami są malarze między innymi Niemiec, Włoch, Niderlandów i Polski. Z Polskich malarzy warto wymienić chociaż by Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy Jana Matejkę.

Galeria ta zawiera wiele unikatowych dzieł w skali całej Polski. Perłą w koronie jest jedyny obraz Claude’a Moneta w naszym kraju – „Plaża w Pouville”.

Warto tutaj dodać, że “Plaża w Pouville” została skradziona we wrześniu 2000 roku. Złodziej wyciął obraz z ramy a w jego miejscu umieścił kopię. Spowodowało to np. przecięcie podpisu autora na dwie części. Początkowo sądzono, że złodziej będzie chciał sprzedać obraz. Jest on bowiem wart kilka milionów dolarów. Jednak jak się okazało do takiej sytuacji nie doszło.

Złodziej nigdy nie planował sprzedawać obrazu – jak sam twierdził był fanem twórczości Moneta. Sam obraz ukrył zaś za to za szafą w starym mieszkaniu swoich rodziców. Obraz został odzyskany w styczniu 2010 roku.

Po przeprowadzeniu prac konserwacyjnych obraz wrócił do muzeum. Z tego co słyszałam nie jest on raczej wypożyczany do innych muzeów.

Claude Monet w naszym kraju - Plaża w Pouville
Claude Monet w naszym kraju – Plaża w Pouville

Prawdę mówiąc muzeum to odwiedziłam już wielokrotnie np. podczas Nocy Muzeów. Tym razem jednak skorzystałam poniekąd z okazji muzeum z Igers Poznań. Praktycznie był to wiec fotograficzny spacer po muzeum wraz z różnymi fotografami z Instagrama.

Zostaw komentarz