fara widziana od tyłu

Park Fryderyka Chopina w Poznaniu

Ten niewielki rozmiarami park znajduje się na plecach Fary i Urzędu Miasta w Poznaniu. Z tego parku bardzo szybko można dojść również w wiele innych ciekawych miejsc takich jak:

Pierwotnie obecny Park Fryderyka Chopina był ogrodem Jezuickim zlokalizowanym przy klasztorze. Jeśli w tym monecie zastanawiacie się jak to jest możliwe – to odpowiedz jest bardzo prosta. Obecny Urząd miasta mieści się w budynku po Klasztorze Jezuitów. Dodatkowo warto tu dodać, że budynek który obecnie nazywamy Farą Poznańską został również zbudowany na ich potrzeby.

Serce dzwonu ze starej fary w Poznaniu
Serce dzwonu ze starej fary w Poznaniu

“Prawdziwa” oryginalna Fara Poznańska znajdowała się na obecnym Placu Kolegiackim. Aktualnie trwają tam prace archeologiczne, dzięki którym będziemy mogli dowiedzieć się sporo na jej temat. Do czasów współczesnych pamiątką po tym budynku jest “Serce Dzwonu” (dosłownie chodzi o ten element, który uderza w środku). Często przez przychodniów o zgrozo mylone jest ono z popielniczką.

Koziołki Poznańskie

Przez czas remontu na Placu Kolegiackim na terenie Parku Chopina znajdowały się figury przedstawiające koziołki Poznańskie. Jak wiadomo koziołki podobnie jak Rogal Święto Marciński (oryginalne i certyfikowane tylko w listopadzie) to symbole miasta. Obecnie wróciły one na Plac Kolegiacki – gdzie zakończyły się prace archeologiczne przy pozostałościach dawnej Fary.

Poznańskie koziołki
Poznańskie koziołki – były tam tylko podczas remontu placu Kolegiackiego

Galeria Zdjęć

Mapa