plac kolegiacki remont Poznań

Plac kolegiacki w Poznaniu – po remoncie

Plac Kolegiacki w Poznaniu znajduje się na Starym Mieście zaledwie kilka minut spacerem od Starego Rynku. Architektura tego miejsca jest raczej typowa dla Starego Miasta.

Trochę historii Placu

Plac ten został utworzony po rozebraniu w 1802 ruin dawnej kolegiaty św. Marii Magdaleny. Budynek ten przez około 500 lat był jednym z najwyższych budynków w Europie. Stanowił też symbol całego miasta. Sama budowa Kolegiaty zaczęła się krótko po nadaniu Poznaniowi oficjalnie praw miejskich. Kolegiata nie miała łatwego życia.

Serce dzwonu ze starej fary w Poznaniu
Serce dzwonu z dawnej kolegiaty św. Marii Magdaleny w Poznaniu (obecnie w innym miejscu)

Wielokrotnie była trawiona przez ogień np. podczas Potopu Szwedzkiego (została podpalona 1657 przez Szwedów), po odbudowie trafił w nią piorun. Próby odbudowy odbudowy nie powiodły się i budynek rozebrano. Jej funkcję obecnie pełni Fara Poznańska mieszcząca się zaledwie kilka kroków od placu.

Zabudowa wokół Placu Kolegiackiego

Wschodnia część Placu jest zbudowana w taki sposób by odwzorować dawny przebieg murów miejskich. We południowo-zachodniej części placu mieści się dawne Kolegium Jezuickie obecnie mieści się tam Urząd Miejski. Inne części Kolegium również zostały zagospodarowane np.

Widok na Plac Kolegiacki z restauracji na dachu
Widok na Plac Kolegiacki z restauracji na dachu

Wokół placu zlokalizowane jest też wiele hoteli oraz restauracji. Te ostatnie w przeciwieństwie do Starego Rynku nie specjalnie posiadały tutaj ogródki letnie. Spowodowane było to faktem, że Plac Kolegiacki pełnił rolę parkingu. Co nie koniecznie wpisywało się w obecną politykę promocji miasta. Zdecydowano się więc na przebudowę placu i w kwietniu 2019 roku ruszył remont.

plac kolegiacki w Poznaniu
Plac Kolegiacki w Marcu 2022

Przebudowa Placu Kolegiackiego

Pierwotnie prace miały zakończyć się w 2020 roku, jednak ze względu na historię miejsca oraz prace archeologiczne odbywające się tutaj proces ten się wydłużył.

Plac Kolegiacki w Poznaniu
Plac Kolegiacki w czerwcu

Podczas wykopalisk archeolodzy znaleźli wiele cennych artefaktów jak i pozostałości po dawnej zabudowie – zdaje się, że części z nich się nawet nie spodziewano. Okazało się że pod płytą rynku zachowało się więcej niż początkowo przypuszczano. Wykopaliska wpłynęły więc na zmianę projektu oraz wydłużenie prac.

plac kolegiacki w Poznaniu
Plac Kolegiacki w Marcu 2022

Plac Kolegiacki Luty 2022

Na początku 2022 roku zdania na temat tego jak wygląda plac po remoncie są dość podzielone. Spora część osób zarzuca wykonawcą i projektantom, że jest tu za mało zieleni. Prawie cały plac wyłożony jest kostką jedynie z przerwami na szklane panele pod, którymi oglądać można pozostałości Kolegiaty. Drzewa są tutaj jedynie w donicach i brakuje trawy (to ostatnio trend). Osobiście trochę się łudzę, że w okolicach wiosny może chociaż rozłożą trawę z rolki.

plac kolegiacki w Poznaniu

Podejrzewam też, że drzewa zostały tu umieszczone w ten sposób by nie uszkadzały tego co znajduje się pod spodem. Jednak może to mieć na nie negatywny wpływ ze względu na ograniczoną ilość miejsca, wody i składników odżywczych. Zastanawiam się również jak zachowa się płyta placu kiedy spadnie deszcz?

plac Kolegiacki w Poznaniu
fontanna plac kolegiacki Poznań
Plac Kolegiacki w czerwcu

Warte uwagi restauracje przy Placu Kolegiackim

Do moich ulubionych restauracji położonych w tym miejscu należą:

  • Republika Róż,
  • Patio Prowansja (w lecie na dachu jest otwarty taras z widokiem na plac).

Warto jednak zajrzeć też na ul. Gołębią gdzie mieści się dużo ciekawych knajpek, Osobiście uważam, że ciekawą jest Pizzeria Bar a Boo.

Warto przeczytać:

https://www.poznan.pl/mim/info/news/plac-kolegiacki-gotowy-w-tym-roku,164871.html