Pomnik Golema w Poznaniu
Golem na Alejach Marcinkowskiego jest jednym z ciekawszych i mniej oczywistych pomników jakie można zobaczyć w Poznaniu.
Autorem tego (często nie docenianego) dzieła jest David Černý. Swoją drogą jednego z bardziej kontrowersyjnych czeskich artystów. Odsłonięcie miało zaś miejsce w 2010 roku.
Jak wygląda Pomnik
Rzeźba jest dość nietypowa w swojej strukturze. Wygląda trochę jak kilka stojących obok siebie osób połączonych metalowymi taśmami. Trochę jak by ktoś w ekspresywny sposób kroczył, był w ruchu i pozostawało za nim „echo”. W efekcie daje to dość ciekawy efekt wizualny.
W 2019 roku pomnik się przewrócił. Prawdopodobnie było to wynikiem silnego wiatru. Po renowacji jednak wrócił na swoje miejsce.
Ciekawostki
Z pewnością część osób właśnie się zastanawia dlaczego w Poznaniu staną pomnik Golema? Odpowiedz pewnie niektórych może zdziwić. Bo wszystko zaczyna się od Praskiej legendy o Golemie (człowieku z gliny), który miał bronić Żydów w Pradze przed prześladowaniami. Według legendy jego twórcą był Rabin Jehuda Löw ben Becalel (zwany też MaHaRaL ). I to właśnie ta postać łączy Poznań z Golemem z Czech. Według przekazów Becalej miał się urodzić w Poznaniu.
Tak, były już wcześniej plany postawienia innego pomnika w Poznaniu. Jednak ostatecznie zdecydowano się na pomnik Davida Černý. Wywołało i nadal wywołuje to spore kontrowersje.
Części osób pomnik się nie podoba. Nie rozumieją oni jego symboliki.
Kiedy postawiono pomnik Golema w Poznaniu
Pomnik postawiono w 2010 roku.
Lokalizacja pomnika na Alejach Marcinkowskiego
źródła: