Stary Browar – centrum handlu i sztuki w Poznaniu
Stary Browar w Poznaniu to niezwykłe miejsce. Nie jest to bowiem zwyczajne centrum handlowe – a unikatowe połączenie galerii handlowej z galerią sztuki (w skład kompleksu wchodzą też biura, hotel i spa).
Jak powstał Stary Browar?
Stary Browar został otwarty 3 listopada 2003 roku przy ulicy Półwiejskiej. Jego właścicielami była i w dalszym ciągu jest rodzina Kulczyków (czyli jednych z najbogatszych ludzi w Polsce). Wybudowali oni go w miejscu gdzie kiedyś stał jeden z zamkniętych już Poznańskich browarów. Chodzi o Browar Huggera, którego elementy są widoczne w architekturze centrum do dnia dzisiejszego.
Efektem tej pracy był więc budynek łączący w sobie dawną zabudowę po fabryczną z nowoczesnymi rozwiązaniami. Choć obecnie może coś takiego nie robi dużego wrażenia to w 2003 roku w Polsce w ten sposób za dużo się nie budowało. Pamiętajmy, że Centrum Handlowe Manufaktura otwarto w 2006 roku.
Struktura budynku
Obecnie Stary Browar składa się z połączonych ze sobą 2 części:
- Rotundy (pierwotna, pierwsza część) wejście od ulicy Półwiejskiej
- Pasażu (dobudowana w 2007 roku) wejście od ul. Ratajczaka i Parku Dąbrowskiego
Obie części połączone są ze sobą za pomocą placu nazywanego Atrium. Mieści się na nim między innymi wieża zegarowa.
W efekcie tej przebudowy można wejść do centrum handlowego na Półwiejskiej i wyjść przy ulicy Ratajczaka. Rozbudowa spotkała się z kontrowersjami. W miejscu bowiem gdzie wybudowaną nową część miał powstać park. I ostatecznie powstał Park Dąbrowskiego, mniejszy ale za to zadbany i aktywnie wykorzystywany.
Jakie rzeźby warto zobaczyć?
Poniżej umieściłam kilka przykładowych rzeźb jakie można znaleźć w Starym Browarze. Jeżeli ktoś jest spostrzegawczy z pewnością znajdzie ich więcej.