Stary Marych czyli pomnik Poznańskiej Gwary

Stary Marych czyli pomnik Poznańskiej Gwary

Pomnik Starego Marycha to jeden z bardziej charakterystycznych Poznańskich pomników. Choć nie każdy zna jego nazwę chyba każdy kto odwiedził Poznań go widział przynajmniej raz.

Istotne informacje o pomniku

Gdzie znajduje się pomnik Starego Marycha?

Pomnik mieście się przy wejściu na ul. Półwiejską od strony Kupca Poznańskiego (Plac Wiosny Ludów).

Kto zaprojektował pomnik Starego Marycha?

Projektantem pomnika jest Robert Sobociński. Poznański rzeźbiarz, którego dzieła można podziwiać praktycznie w całym mieście. Stworzyło on bowiem tylko w samym Poznaniu również takie dzieła jak:
– pomnik Ofiar Katynia i Sybiru w parku na tyłach zamku Cesarskiego,
koziołki przy pl. Kolegiackim (zwane koziołkami dla spóźnialskich),
– pomnik Zygi Latarnika na Grobli.Poznańskie koziołki

Kiedy było odsłonięcie pomnika Starego Marycha?

Pomnik odsłonięto 21 marca 2001 roku.

Kto stworzył postać Starego Marycha?

Postać tą stworzył Juliusz Kubla na potrzeby nowego programu, słuchowiska w poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia. Słuchowiska te następnie czytał Marian Pogasz i to właśnie jego twarz posiada pomnik Starego Marycha z ul. Półwiejskiej.

Kim jest Stary Marych?

Zaczniemy może od tego, że Stary Marych to postać fikcyjna. Nawiązuje ona jednak do tzw. “typowego Poznaniaka”. W tym kontekście jest to mężczyzna raczej z pokolenia, które przeżyło II wojnie światową (czyli naszych dziadków i pradziadków) mówiący głównie gwarą poznańską. Dialekt ten obecnie nie jest już bardzo popularny. Wydaje mi się, że dla wielu jest nawet nieznany (choć czasem podobno na rynkach można spotkać nazwy owoców i warzyw po “Poznańsku”). Przynajmniej w czystej formie. Co nie oznacza, że ludzie wychowani w Poznaniu nie wplatają tych słów do języka Polskiego.

Poznańska Gwara

Powodem odejścia od gwary jest po części wynikiem “ustandaryzowania” języka tak by ludzie w różnych częściach kraju mogli się miedzy sobą bez problemu porozumiewać. Gwara była zaś tępiona (np. karami fizycznymi w szkołach). W wielu regionach Polski się to nie udało (np. Kaszuby). Jednak w Poznaniu gdzie po II wojnie światowej dużo osób nie było rodowitymi Wielkopolanami / Poznaniakami proces ten był dużo efektywniejszy.

Słowo w języku PolskimSłowo w gwarze Poznańskiej
pieskejter
kotkociamber 
mięsochabas
truskawkidrzuzgawki
cukierkibombony (tak jak w języku Niemieckim)
kopytkaszgówki
Stary Marych na ul. Półwiejskiej