Dzieciniec pod słońcem – po renowacji z 2020 roku
Dzieciniec pod słońcem to jeden z kilku dawnych ogródków Jordanowskich (parku, placu zabaw dla dzieci) jakie istniały w Poznaniu. Obecnie zaś uroczy miejski park.
Trochę o dawnym ogrodzie jordanowskim
Dzieciniec pod Słońcem (dawniej Dzieciniec Słońce) był pierwszym ogrodem jordanowskim jaki powstał w Poznaniu w latach 1927-1928. Lokalizacja parku nie była przypadkowa praktycznie na rzut kamieniem od tego miejsca płynie rzeka Warta. A nad nią funkcjonowały Łazienki Rzeczne (od 1924 roku). Ta część Poznańskiej Wildy była więc przez mieszkańców kojarzona z odpoczynkiem i relaksem.
Dojazd w to miejsce też był w miarę łatwy bo ogród praktycznie graniczył z Drogą Dębińską (Łęgi Dębińskie).
Ogród został zbudowany w stylu dworkowym, otoczony pięknym ogrodem w stylu francuskim. Autorami projektu byli Sylwester Pajzderski (rozplanował rozmieszczenie elementów parku) i Jerzy Tuszowski (zaprojektował budynki).
Podczas II wojny światowej obiekt został w dużym stopniu zniszczony. W efekcie czego zmienił się nieco jego wygląd oraz przeznaczenie budynków. Obecnie zaś w parkowym dworku działa Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.
Lokalizacja dawnego Ogrodu Jordanowskiego w Poznaniu koło Drogi Dębińskiej (osiedle Wilda)
Dzieciniec Pod Słońcem po rewitalizacji
Zdjęcia, które zobaczycie poniżej wykonałam kilka tygodni przed oficjalnym oddaniem parku do użytkowania po renowacji oraz po trzech latach działania. Pierwsza część była dokładnie na kilka tygodni zanim zostaliśmy zamknięci w domu z powodu Koronawirusa. Myślę, że zauważasz, które zdjęcia pochodzą z jakiego okresu (te nowsze są bardziej zielone).
Charakterystyczne miejsca
Z pewnością jeśli chodzi o takie charakterystyczne miejsca bądź obiekty w parku to z pewnością warto tu wymienić:
- “Dworek” w którym mieści się obecnie Młodzieżowy Dom Kultury nr 1,
- Rzeźbę Edwarda Haupta – Macierzyństwo (zaraz przy “dworku”)
- kwadratowa fontanna z moim zdaniem przypominającym znicz olimpijski wodotryskiem.