Park Cytadela – Poznań (atrakcje, historia)
Park Cytadela jest największym parkiem w Poznaniu rozmiarach około 100 ha.
Zbudowano go w latach 1963–1970 na terenie należącym do dawnego Fortu Winiary Centralnego fortu w strukturze poligonalnych umocnień zbudowanych wokół dawnej Twierdzy Poznań (niem. Festung Posen) zwanego potocznie Cytadelą.
Fort Winiary – co warto wiedzieć?!
Fort Winiary został zbudowany został w 1828-39 na terenie wysiedlonych wsi Bonin i Winiary (teren ten nazywany jest Wzgórzem Winiarskim). Został zbudowany według projektu Johanna Leopolda Ludwig Brese wg tzw. klasycznego systemu nowopruskiego.
Historia tego fortu można powiedzieć położyła się długim cieniem na historię miasta Poznania. To właśnie tutaj zgromadziły się Nazistowskie wojska Niemieckie pod koniec II wojny światowej. Za raz po tym jak w obawie przed nadchodzącą Armią Czerwoną próbowali spalić miasto (jak by co większość pozostałych przy życiu mieszkańców została wygnana lub jak kto woli przeniesiona w inne miejsca). Uznali oni wtedy, że zniszczenie miasta ułatwi im nie nieuniknioną bitwę. 23 lutego 1945 lutego Cytadela jednak padła.
W czasie walk o miasto twierdza ucierpiała, a w późniejszym czasie zdecydowano przekształcić ją na park miejski.
Atrakcje Parku Cytadela Poznań
Park podzielony jest na różne części tematyczne. Nie jako wynika to z historii tego miejsca. Znajduję się tu między innymi kilka wojskowych muzeów (gdzie można nawet dotknąć prawdziwy czołg) oraz cmentarze
- Cmentarz parafii św. Wojciecha,
- Cmentarz Garnizonowy,
- wojenny Cmentarz Bohaterów Radzieckich,
- wojenny Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej,
- Cmentarz Bohaterów Polskich
- oraz relikty dawnego cmentarza tzw. starogarnizonowego, niemieckiego Cmentarza Honorowego (Ehrenfriedhof) oraz kwatera prawosławna tzw. Cmentarz Prawosławny.
Muzea na terenie parku
Na terenie parku znajdują się muzea,
- Muzeum Uzbrojenia,
- Muzeum Armii Poznań.
można je zwiedzać prawie cały rok. W okresie letnim odbywają się tu również Dni Twierdzy Poznań. Wypadają one przeważnie w ostatni weekend Sierpnia.
Inne atrakcje w Parku
Rozarium
Z atrakcji dla chcących trochę odpocząć warto za to wymienić Rozarium. Na jego terenie jak nazwa wskazuje znaleźć można krzewy różane, ale nie tylko. Mamy tu również sporo drzew i krzewów, staw oraz mnóstwo ławek.
Moim osobistym zdaniem jest to dość ciekawie urządzona przestrzeń. Idealna do zwiedzania wiosną czy latem. Rozarium jest też chyba jednym z bardziej fotogenicznych części parku.
Dawny amfiteatr
Na terenie parku znajduje się również amfiteatr. Obecnie jednak jest on nie użytkowany i popada w ruinę. W ostatnich latach pojawiły się by jego pozostałości przekształcić w kwietny ogród. Opinie na ten temat tej zmiany są jednak różne. Część osób uważa, że miejsce to powinno pozostać nie zmienione, może jedynie naprawić stare schody. Inne są za odbudową amfiteatru lub właśnie za przebudową na kwietną łąkę.
Rzeźby – Nierozpoznani
W parku mieści się również wiele rzeźb. Niektóre z nich jak Nierozpoznani tworzą naprawdę interesujące instalacje.