Po odwiedzeniu Walhalli (budowli upamiętniającej znanych Niemców) udałam się wraz z wycieczką na zwiedzanie Ratyzbony (niem. Regensburg). Czyli miasta w którym w pewnym sensie zatrzymał się czas.

wycieczka po Ratyzbonie

Co warto zobaczyć w Ratyzbonie?

Ratyzbona (Regensburg) jest jednym z miast, które praktycznie nie ucierpiały podczas II Wojny światowej. Dlatego też klimat starego miasta w dużym stopniu przypomina ten z okresu średniowiecza (oczywiście nie w 100%). Przyznam, że nie jest to mój ulubiony styl architektoniczny. Zdecydowanie wolę nieco nowsze style jak renesansowe czy bardziej współcześnie secesja .

Most Kamienny w Ratyzbonie (niem. Steinerne Brücke

Z boku Most Kamienny w Ratyzbonie
Z boku Most Kamienny w Ratyzbonie
Z boku Most Kamienny w Ratyzbonie
Z boku Most Kamienny w Ratyzbonie

To jeden z najsłynniejszych zabytków Starego Miasta w Ratyzbonie. Most powstał w okresie średniowiecza a od 13 lipca 2006 znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Przyznam, że widok z mostu jest naprawdę ładny. Chociaż sam most nie zrobił na mnie piorunującego wrażenia. Być może spodziewałam się czegoś innego. Choć prawda jest taka, że średniowiecze nie jest moją ulubioną epoką w architekturze.

Z tego co znalazłam most był budowany około 11 lat (prawdopodobnie w latach 1135–1146) i wzorowany był na Rzymskim moście Trajana.

W czasach kiedy istniało Księstwo Bawarskie północna część mostu stanowiła granicę pomiędzy nim a Wolnym Miastem Ratyzboną.

kamienny most Ratyzbona
kamienny most Ratyzbona

Na moście mieści się tzw. Bruckmandl, jest to figura młodego mężczyzny siedzącego na wysokiej kolumnie i patrzącego w kierunku Starego Miasta. Figura ta mieści się mniej więcej w połowie mostu. Jej zadaniem było symbolizowanie, że miasto jest niezależne od władzy biskupa.

Brückturm-Museum i Brama mostowa

Kamienny most zakończony jest z południowej strony wierzą mostową (Brückturm) stanowi ona część pozostałości po średniowiecznych fortyfikacji Ratyzbony. Pierwotnie były 3 wierze, ale tylko ona się zachowała. Obok wieży po lewej znajduje się muzeum a po prawej brama mostowa prowadząca do tej części miasta.

Wieża i brama mostowa w Ratyzbonie
Wieża i brama mostowa
muzeum w Niemczech
Budynek muzeum
Katedra w Ratyzbonie
Katedra w Ratyzbonie
Miniatura Ratyzbony
Miniatura Ratyzbony

Porta Praetoria i rzymskie ślady w mieście

W czasach Rzymskich Rzeka Dunaj stanowiła naturalną granicę Imperium Rzymskiego. Dlatego też na terenie obecnej Ratyzbony zdarza się znaleźć pozostałości obecności Rzymian. Niedaleko rzeki przy ulicy Unter den Schwibbögen można np. zobaczyć pozostałości po bramie Porta Praetoria prowadzącej do fortu Castra Regina. Nazwa ta wzięła się od dopływu Dunaju rzeki Regen. Nazwa miast również pochodzi od jej nazwy – Regensburg.

Ratyzbona - Porta Praetoria
Ratyzbona – Porta Praetoria

Pałac rodziny Thurn und Taxis

Jednym z ciekawszych miejsc w Ratyzbonie jest posiadłość / Pałac rodziny Thurn und Taxis. Miejsce to jest otwarte dla turystów tylko kiedy w danym monecie nie ma tam właścicieli. Budynek zbudowany jest w stylu neorenesansowym i robi całkiem spore wrażenie.

Pałac rodziny Thurn und Taxis

Z zewnątrz też praktycznie nie widać, że został on zbudowany na bazie zredukowanego w XIX wieku budynku po klasztornego. Zwiedzając więc wnętrza tego pałacu możemy trafić do korytarzy lub sal, które w dużym stopniu przypominają te typowo klasztorne. Prawie tak jak byśmy cofnęli się w czasie.

Galeria zdjęć

Ratyzbona na mapie

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.