Brama Floriańska w Krakowie

Brama Floriańska w Krakowie

Brama Floriańska zwana także Bramą św. Floriana to średniowieczna brama miejska z basztą stanowiąca pozostałość po dawnych murach miejskich w Krakowie. Praktycznie jest to też jedyna brama, która zachowała się do czasów współczesnych.

Gdzie mieści się Brama Floriańska?

Brama Floriańska mieści się na terenie Starego Miasta w Krakowie przy skrzyżowaniu ul. Pijarskiej i Floriańskiej. Patrząc z perspektywy Rynku Głównego oraz Kościoła Mariackiego jej drugiej stronie znajdują się Planty oraz Barbakan. Barbakan dawniej stanowił również część fortyfikacji miejskich. Dziś jednak mieści się w nim oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Barbakan Kraków
Barbakan

Dlaczego brama floriańska? Skąd wzięła się nazwa bramy?

Nazwa bramy pochodzi od mieszczącego się niedaleko kościoła św. Floriana. Pierwszy raz informacje na jej temat pojawiają się w źródłach historycznych w 1307 roku.

Warto też wspomnieć, że Brama Floriańska była Główną miejską bramą.

Ile było bram w Krakowie?

W Krakowie było kiedyś siedem bram. Były to następująco:

  • Rzeźnicza (później Mikołajska),
  • Grodzka,
  • Floriańska,
  • Sławkowska,
  • Szewska,
  • Wiślna,
  • Nowa.

Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko brama Floriańska i zarys bramy Rzeźniczej. Obecnie jest on częścią zabudowań klasztoru sióstr dominikanek na Gródku.

Galeria obrazów pod Bramą Floriańską
Galeria obrazów pod Bramą Floriańską

Dlaczego Brama Floriańska zachowała się do współczesności?

Na początku XIX w Krakowie pojawiły się plany rozebrania murów miejskich. Przeciwny temu był prof. Feliks Radwański (będący architektem i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego). Pisał on:

Chronią one przed wiatrami wiejącymi pod Kościół Mariacki od Kleparza. Niedobre to wiatry, bo smrody i śmieci znosić będą, a także bezbożnie podwiewać spódnice Paniom Matkom i Żonom

13 stycznia 1817 r. Radwańskiemu udało się przekonać senat Rzeczypospolitej Krakowskiej by pozostawiła fragment średniowiecznych fortyfikacji dla kolejnych pokoleń. Dzięki czemu udało się zachować część murów, Barbakan i Bramę Floriańską.

To jednak nie był koniec. Ponieważ już w 1882 roku znowu pojawiły się plany jej likwidacji. Tym razem uratował ją jednak książę Władysław Czartoryski. Zdobył on zgodę by w wieży utworzyć kaplicę rodową.

Kolejny raz zagrożenie przyszło na początku XX wieku, kiedy to w miejscu gdzie stoi brama chciano puścić tramwaj elektryczny. Oczywiście okazało się, że brama jest zbyt niska by tramwaj mógł pod nią przejechać. Ostatecznie jednak pogłębiono przejazd. Tramwaj kursował tak, aż do lat 50.

Brama Floriańska w Krakowie
Brama Floriańska w Krakowie

Do historycznego poziomu ulicy pod bramą wrócono jednak dopiero w 2006 roku, przy okazji remontu ulicy Floriańskiej.

Tematu baszty z pewnością nie wyczerpałam! Zachęcam wiec do zapoznania się z materiałami, z których korzystałam przy artykule.

PS. Wieżę nad bramą można zwiedzać.

źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Brama_Floria%C5%84ska_w_Krakowie
  • https://www.krakow.pl/_krakowheritage/242506,2135,komunikat,brama_florianska_i_barbakan.html
  • https://krakow.travel/470-krakow-mury-miejskie

Podobne wpisy

Zostaw komentarz