Kościół Mariacki w Krakowie (Bazylika)
Kościół Mariacki to jeden z najstarszych Krakowskich kościołów. Jest też jedną z chętniej odwiedzanych świątyń na terenie starego miasta. Co ich tutaj przyciąga? Głównie architektura oraz zabytkowe wyposażenie kościoła.
Spis treści
Co warto wiedzieć o kościele Mariackim w Krakowie?
Świątynia została zbudowana w stylu gotyckim. Jest trójnawowa i orientowaną bazyliką (czyli świątynią ustawioną zgodnie z kierunkami świata). Budowla ta była wznoszona praktycznie przez kilka wieków. Rozpoczęto ją najprawdopodobniej w XIII a ukończono w XV. Praktyka ta jednak nie powinna dziwić wiele kościołów wraz z upływem czasu rozbudowywanych jest o nowe części takie jak np. nowe kaplice.

Pod jakimi nazwami znany jest kościół Mariacki?
Chociaż zazwyczaj mówimy o tej świątyni Kościół Mariacki to jednak bardziej zwyczajowa nazwa tej świątyni. Dokładniej przyglądając się jego nazwie można zauważyć, że wobec tej budowli stosuje się też inne nazwy takie jak:
- Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
- Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
- Bazylika Mariacka.

Co to znaczy słowo mariacki?
Więc jak zapewne się już domyślacie określenie Mariacki odnosi się do Najświętszej Marii Panny. W Polce i w Niemczech miejskie kościoły, których patronką jest Maria Panna zwyczajowo nazywane są kościołami Mariackimi (kościołami Maryjnymi).
Dlaczego wieże kościoła są różnej wysokości?
Bazylika Mariacka ma 2 wieże. Nie są one jednak identyczne, różnią się wieloma szczegółami chociaż by wysokością. Nie do końca wiadomo dlaczego tak jest, jednak podobno każda z wież miała innego inwestora (więc sytuacja może być wynikiem kwestii funduszowych i wizjonerskich).
Wieża wyższa (północna), zwana Hejnalicą posiada 82 metry wysokości. To właśnie z niej odgrywany jest hejnał. Niższa południowa ma 69 metrów. Pełni ona rolę dzwonnicy kościelnej.
Istnieje też legenda, według której wieże budowało dwóch braci. Jeden miał to robić szybciej drugi wolniej. Starszy z braci miał budować wieżę południową, młodszy zaś północną. Podczas budowy miało dojść do konfliktu, który zakończył się śmiercią starszego. W jednej wersji spada on z wieży w innej z kolei najpierw zabija młodszego brata a potem sam skacze.

Dlaczego hejnał mariacki urywa się w połowie?
Według legendy, Krakowski hejnalista miał zauważyć zbilżające się Tatarskie wojska do miasta. Zaczął więc grać na trąbce by ostrzec mieszkańców. Miał to niestety przypłacić życiem, gdyż zostaje zabity strzałą z łuku. Tyle jeśli chodzi o legendę.
W rzeczywistości nie wiadomo do końca dlaczego hejnał kończy się w ten sposób. Faktem jest, że w legendzie może być ziarno prawdy. W dokumentach pochodzących z końca XIV wieku, można przeczytać że miasto zatrudniało strażników oraz trębacza (z wieży kościoła Mariackiego). Do jego zadań należało granie 2 razy dziennie oraz w razie zagrożenia. Nie wiadomo jednak co dokładnie było grane na trąbce.
Czy wiecie, że słowo Hejnał pochodzi z języka węgierskiego. Tłumaczyć je zaś możemy jako świt czy pobudka.

Czy można wejść na wieżę kościoła Mariackiego w Krakowie?
Tak można wejść na wierzę jednak nie zawsze. Dostępna jest ona jedynie w sezonie turystycznym od kwietnia do października w czwartki, piątki i soboty. Z wyłączeniem czasu mszy.

Z czego słynie Kościół Mariacki?
Najsłynniejszym zabytkiem w Bazylice Mariackiej jest ołtarz stworzony przez Wita Stwosza (XV w). Ołtarz wykonany jest z drewna, umieszczono w nim figury i płaskorzeźby ukazujące życie Jezusa i Maryi.
Z budową tego ołtarza związana jest także legenda o Złotej Ciżemce.

Tak się składa, że kilka lat temu byłam na cmentarzu w Norymberdze gdzie ten artysta jest pochowany.
Ile kosztuje wstęp do kościoła Mariackiego w Krakowie?
By wejść do kościoła trzeba kupić cegiełkę-wejściówkę (z, której uzyskane przychody przeznaczane są na cele dobroczynne). Nabywa się ją na Placu Mariackim 7
- Cegiełka duża — 15 zł
- Cegiełka mała — 8 zł (dzieci powyżej 8. roku życia, studenci do 26. roku życia, seniorzy 60+, renciści, Karta Dużej Rodziny)
Bazylikę Mariacką można zwiedzać:
Poniedziałek – Sobota | Niedziela i Święta |
11.30 – 18.00 | 14.00 – 18.00 |

źródła:
- https://mariacki.com/zwiedzanie-bazyliki/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_archiprezbiterialny_Wniebowzi%C4%99cia_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Marii_Panny_w_Krakowie
- https://przewodnikpokrakowie.eu/zwiedzanie-kosciola-mariackiego-w-krakowie-poradnik
- https://polskieradio24.pl/artykul/2705077,kiedy-po-raz-pierwszy-urwal-sie-hejnal-czyli-zdobycie-krakowa-przez-tatarow