Po odwiedzeniu „koloseum” udaliśmy się na zabytkowy cmentarz Johannisfriedhof Nurnberg St. Johannisfriedhof w Norymberdze.

Zabytkowy cmentarz w Norymberdze

Pochowanych zostało tutaj wielu znanych mieszkańców Norymbergi w tym sam Wit Stwosz. Polakom kojarzący się głównie jako twórca Ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie. Pod względem „architektonicznym” cmentarz jest dość ciekawym miejscem. Groby są bowiem w dość oryginalny sposób zdobione. Byłam w życiu na kilku zabytkowych cmentarzach i ten wydaje mi się w porównaniu do nich trochę inny. Obecnie w ten sposób nie dekoruje się grobów.

Stary cmentarz w Norymberdze Galeria
Stary cmentarz w Norymberdze Galeria

Być może ma to związek z tym, że byłam głownie w Poznaniu na cmentarzach komunalnych i parafialnych. A w Poznaniu niestety wiele cmentarzy zostało zlikwidowanych. W ich miejscu obecnie znajdują się parki, sklepy a nawet mieszkania. Tutaj też na grobach były herby szlacheckie wiec być może był to swego rodzaju cmentarz dla „wpływowych mieszkańców”.

Kilka grobów jednak wskazuje na to, że na tej nekropoli chowano też zwykłych mieszczan.

Norymberga Niemcy
Płyty nagrobne w cmentarzu
Płyty nagrobne w cmentarzu

Szczególnie dziwiły mnie ozdoby w formie głów szkieletów. Część z nich była ruchoma i trochę przypominała okładkę do dziw.

Nieco więcej zdjęć z Norymbergi znajdziecie we wpisach:

Galeria zdjęć

Mapa

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.