
Zwiedzanie – Norymbergi (Nürnberg) Maj 2019
Norymberga (dawniej pol. Nuremberga, niemieckie Nürnberg, wschodniofrank. Nämberch) była kolejnym punktem wycieczki po Bawarii (Niemcy).
Polakom to miasto kojarzy się głównie z Witem Stwoszem i II Wojną światową. Oba skojarzenia są jak najbardziej trafione. W końcu to właśnie w Norymberdze mieszkał ten słynny artysta i tu odbyły się procesy zbrodniarzy wojennych. Dużo jednak osób zapomina, że to właśnie tu ukryte były niektóre wywiezione z Polski dzieła sztuki w tym Ołtarz Mariacki (tak ten z Krakowa).

Co warto zobaczyć w Norymberdze
W Norymberdze najwięcej popularnych atrakcji zlokalizowanych jest w okolicy dawnych murów miejskich. Dlatego też, jeśli na zwiedzanie miasta mamy mało czasu warto udać się właśnie w ten rejon. Dzięki temu może nie obejrzymy wszystkiego, ale chociaż będziemy mogli zobaczyć jak prezentuje się miasto.

Cesarski Zamek w Norymberdze
Budynek ten został zbudowany w okresie średniowiecza i stanowi fragment dawnych fortyfikacji miejskich. Zamek jest miejscem, które warto zobaczyć nie tyle ze względu na jego architekturę a położenie. Znajduje się on bowiem na wzniesieniu cym na północ od historycznego centrum miasta, dzięki czemu można z jego okolic podziwiać panoramę, miasta. Z tego co się dowiedziałam wynika, że zamek ten należy do najpotężniejszych fortyfikacji z okresu średniowiecza w Europie.

We zboczu na którym znajduje się zamek znajdują się schrony, w których w czasie II wojny światowej przechowywany był np. ołtarz z kościoła Mariackiego. Wejście do schronów znajduje się u dołu wzgórza obok pomnika zająca.

W czasie II wojny światowej zamek został bardzo mocno uszkodzony a jego odbudowa trwała prawie 30 lat. Nie powinno to jednak dziwić zamek w brew pozą w cale taki mały nie jest i jak widać na zdjęciach jego fragmenty zbudowane są w różnych stylach architektonicznych i z różnych materiałów.

Norymberga zając / królik na Alstadthof
Adaptacja zająca Dürera (des Hasen von Dürer). Pomnik nie do końca przypomina oryginał jest jednak dość ciekawy.


Hauptmarkt – rynek główny
Hauptmarkt to rynek główny w Norymberdze. Znajduje się na nim dużo straganów na których można nabyć wiele różnych rzeczy. Ja przykładowo kupiłam Norymberskie Pierniki. Co ciekawe u Polki mieszkającej w tym mieście. Za rynkiem na moim zdjęciu widać Gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche).


Schöner Brunnen – studnia miejska
Znajduje się w północnozachodnim narożniku Rynku Starego Miasta w Norymberdze tuż obok miejskiego Ratusza. Wodę ze studni można było czerpać z pomocą wychodzących z za ogrodzenia rur. Trzeba było jedną z nich przechylić i woda płynęła. Obecnie jednak wygląda to trochę inaczej bo woda wypływa tylko z jednej rury.
Studnia nie tylko jest bardzo ozdobna w stylu późnogotycki, ale ma też 19 m wysokości. Postacie na niej to figury przedstawiające świętych, apostołów i proroków. Jedną z postaci jest Najświętsza Maria Panna. Studnia dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu przetrwała II wojnę światową.

Ciekawostka – Jeden z mosiężnych pierścieni w kracie, ogrodzeniu wokół studni jest ruchomy. Podobno jeśli trzykrotne się go przekręci w lewo to będzie się mieć szczęście!
Kościół św. Wawrzyńca


Fontanna małżeńska
To piękna zabytkowa i zabytkowa fontanna – starająca się w sposób artystyczny pokazać fazy małżeństwa.

Koloseum w Norymberdze
To replika Koloseum z Rzymu tyle, że wykonana z czerwonej cegły. Obecnie mieści się przy nim muzeum – Documentation Center Nazi Party Rally Grounds.
Stary cmentarz
Zabytkowy cmentarz, na którym spoczywa wielu znanych mieszkańców Norymbergi w tym chociaż by Wit Stwosz.
Szpital Ducha Świętego
A właściwie dawny miejski Szpital Ducha Świętego (niem. Heilig-Geist-Spital). Budynek ten został wybudowany w 1331–1339. Jego wygląd od tego czasu uległ jednak wielokrotnym przebudową.
Obecnie w budynku mieści się np. restauracja (ja nie miałam okazji w niej jeść, ale słyszałam że jest w miarę dobra).



Z czego słynie Norymberga?!
Norymberga słynie ze swoich wyrobów cukierniczych jak i drewnianych ozdób przygotowywanych z myślą o bożonarodzeniowych choinkach oraz norymberskich kiełbasek.
Wyroby cukiernicze – Pierniki z Norymbergi
Norymberga podobnie jak Toruń słynie z Pierników. W pewnym sensie te dwa miasta ze sobą konkurują o to, które produkuje lepsze. Wydaje mi się, że trudno tak naprawdę to ocenić ponieważ każde z nich inaczej je wytwarza. Ba to co czasami pod nazwą Norymberskie pierniki kupujemy w Polsce często nawet obok prawdziwego nie stało.
Prawdziwe pierniki z Norymbergi mają jedynie 10% zwykłej mąki, około 25% orzechów i dużej ilości miodu. Pieczone są też na opłatku. Dostępne są w 3 wariantach bez polewy, z lukrową polewą lub czekoladową.
Zobacz również

Co warto zobaczyć w jeden dzień w Dreźnie?
29 czerwca 2022
Jeden dzień w Poczdamie – co warto zobaczyć
16 marca 2022