zwiedzanie Norymbergi Niemcy

Co warto zobaczyć w Norymberdze (Nürnberg)?

Norymberga (dawniej pol. Nuremberga, niemieckie Nürnberg, wschodniofrank. Nämberch)  była kolejnym punktem wycieczki po Bawarii (Niemcy).

Polakom to miasto kojarzy się głównie z Witem Stwoszem i II Wojną światową. Oba skojarzenia są jak najbardziej trafione. W końcu to właśnie w Norymberdze mieszkał ten słynny artysta. A po II wojnie światowej odbyły się procesy zbrodniarzy wojennych. O mieście tym warto również wspomnieć chociaż by dlatego, że to właśnie tu ukryte były niektóre wywiezione z Polski dzieła sztuki w tym Ołtarz Mariacki (tak ten z Krakowa dzieła Wita Stwosza).

dawne mury miejskie Norymberga
dawne mury miejskie Norymbergi

Co warto zobaczyć w Norymberdze

W Norymberdze najwięcej “popularnych atrakcji” zlokalizowanych jest w okolicy dawnych murów miejskich. Dlatego też, jeśli na zwiedzanie miasta mamy mało czasu, to właśnie tam warto udać się udać. Umożliwi to nam chociaż by trochę poznanie tego miasta i jego ludzi. Teren ten jest też na tyle duży, że nawet jeśli zostanie nam czas to spokojnie możemy zostać tu na dłużej.

Krajobraz, panorama Norymbergi z okolic Zamku
Krajobraz, panorama Norymbergi z okolic Zamku

Cesarski Zamek w Norymberdze

Budynek ten został zbudowany w okresie średniowiecza i stanowi fragment dawnych fortyfikacji miejskich. Zamek jest miejscem, które warto zobaczyć nie tyle ze względu na jego architekturę a położenie. Znajduje się on bowiem na wzniesieniu cym na północ od historycznego centrum miasta, dzięki czemu można z jego okolic podziwiać panoramę, miasta. Z tego co się dowiedziałam wynika, że zamek ten należy do najpotężniejszych fortyfikacji z okresu średniowiecza w Europie.

Cesarski Zamek w Norymberdze
Cesarski Zamek w Norymberdze – baszta

We zboczu (skale) na którym stoi zamek zostały zbudowane schrony. To właśnie w nich podczas II wojny światowej przechowywane były różne “dzieła sztuki”. Zarówno te z lokalnych muzeów jak i zrabowane z okupowanych terenów. Jednym z nich był np. ołtarz z kościoła Mariackiego w Krakowie. Wejście do schronów znajduje się u dołu wzgórza obok pomnika zająca.

Cesarski Zamek w Norymberdze
Cesarski Zamek w Norymberdze

W czasie II wojny światowej zamek został bardzo mocno uszkodzony a jego odbudowa trwała prawie 30 lat. Spowodowane to było zapewne priorytetami (inne rzeczy trzeba było odbudować wcześniej) jak i rozmiarami samego zamku. Obiekt ten jest bowiem dużych rozmiarów, łączy też w sobie różne style architektoniczne jak i materiały.

Zabytkowa zabudowa Norymbergii
Zabytkowa zabudowa Norymbergii

Rzeźba królika (Der Hase)

Pomnik jest adaptacją zająca Dürera (des Hasen von Dürer). Rzeźba przedstawia olbrzymiego królika wypadającego z pudełka. Towarzyszy mu tym dużo małych króliczków, które podobnie jak on wyglądają raczej potwornie. Podobno też u podstawy pomnika widać, że cała ta zgraja leży na człowieku o czym świadczyć ma wystająca dłoń.

Nic więc dziwnego, że powstała w 1984 roku rzeźba budzi emocje. Autorem pomnika jest Jurgen Goertz.

Norymberga królik na Alstadthof
Norymberga królik na Alstadthof
Norymberga spacer
Norymberga spacer

Hauptmarkt – rynek główny

Hauptmarkt to rynek główny w Norymberdze. Swoim wyglądem przypominał mi raczej targowiska “Bożonarodzeniowe” lub “Wielkanocne”. Znajduje się na nim dużo straganów oferujących przeróżne towary. Wśród nich są np. Norymberskie Pierniki (na, które sama się zdecydowałam).

Co ciekawe jest tu też stragan Polki mieszkającej w tym mieście, której mąż chyba zajmuje się właśnie wypiekiem tych smakołyków. Warto dodać, że pierniki te smakują nieco inaczej niż te sprzedawane w Polsce.

Za rynkiem na moim zdjęciu widać Gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche).

Hauptmarkt - rynek główny
Hauptmarkt – rynek główny
Ratusz w Norymberdze
Ratusz w Norymberdze

Schöner Brunnen – studnia miejska

Znajduje się w północnozachodnim narożniku Rynku Starego Miasta w Norymberdze tuż obok miejskiego Ratusza. Wodę ze studni można było czerpać z pomocą wychodzących z za ogrodzenia rur. Trzeba było jedną z nich przechylić i woda płynęła. Obecnie jednak wygląda to trochę inaczej bo woda wypływa tylko z jednej rury.

Studnia nie tylko jest bardzo ozdobna w stylu późnogotycki, ale ma też 19 m wysokości. Postacie na niej to figury przedstawiające świętych, apostołów i proroków. Jedną z postaci jest Najświętsza Maria Panna. Studnia dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu przetrwała II wojnę światową.

Złota fontanna w Norymberdze
Złota fontanna w Norymberdze

Ciekawostka – Jeden z mosiężnych pierścieni w kracie, ogrodzeniu wokół studni jest ruchomy. Podobno jeśli trzykrotne się go przekręci w lewo to będzie się mieć szczęście!

Kościół św. Wawrzyńca

Zwiedzanie - Norymbergi (Nürnberg) Maj 2019
Zwiedzanie – Norymbergi (Nürnberg) Maj 2019
Kościół św. Wawrzyńca
Kościół św. Wawrzyńca

Fontanna małżeńska

To piękna zabytkowa i zabytkowa fontanna – starająca się w sposób artystyczny pokazać fazy małżeństwa.

Fontanna Karuzela Małżeńska w Norymberdze

Koloseum w Norymberdze

To replika Koloseum z Rzymu tyle, że wykonana z czerwonej cegły. Obecnie mieści się przy nim muzeum – Documentation Center Nazi Party Rally Grounds.

Stary cmentarz

Zabytkowy cmentarz, na którym spoczywa wielu znanych mieszkańców Norymbergi w tym chociaż by Wit Stwosz.

Zabytkowy cmentarz w Norymberdze
Zabytkowy cmentarz w Norymberdze

Szpital Ducha Świętego

A właściwie dawny miejski Szpital Ducha Świętego  (niem. Heilig-Geist-Spital). Budynek ten został wybudowany w 1331–1339. Jego wygląd od tego czasu uległ jednak wielokrotnym przebudową.

Obecnie w budynku mieści się np. restauracja (ja nie miałam okazji w niej jeść, ale słyszałam że jest w miarę dobra).

Budynek dawnego Szpitala Ducha Świętego
Budynek dawnego Szpitala Ducha Świętego
Wnętrze Szpitala Ducha Świętego
Wnętrze Szpitala Ducha Świętego
Szpital Ducha Świętego
Szpital Ducha Świętego

Z czego słynie Norymberga?!

Norymberga słynie ze swoich wyrobów cukierniczych jak i drewnianych ozdób przygotowywanych z myślą o bożonarodzeniowych choinkach oraz norymberskich kiełbasek.

Wyroby cukiernicze – Pierniki z Norymbergi

Norymberga podobnie jak Toruń słynie z Pierników. W pewnym sensie te dwa miasta ze sobą konkurują o to, które produkuje lepsze. Wydaje mi się, że trudno tak naprawdę to ocenić ponieważ każde z nich inaczej je wytwarza. Ba to co czasami pod nazwą Norymberskie pierniki kupujemy w Polsce często nawet obok prawdziwego nie stało.

Prawdziwe pierniki z Norymbergi mają jedynie 10% zwykłej mąki, około 25% orzechów i dużej ilości miodu. Pieczone są też na opłatku. Dostępne są w 3 wariantach bez polewy, z lukrową polewą lub czekoladową.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.