Norymberga (dawniej pol. Nuremberga, niemieckie Nürnberg, wschodniofrank. Nämberch)  była kolejnym punktem wycieczki po Bawarii (Niemcy).

Polakom to miasto kojarzy się głównie z Witem Stwoszem i II Wojną światową. Oba skojarzenia są jak najbardziej trafione. W końcu to właśnie w Norymberdze mieszkał ten słynny artysta. A po II wojnie światowej odbyły się procesy zbrodniarzy wojennych. O mieście tym warto również wspomnieć chociaż by dlatego, że to właśnie tu ukryte były niektóre wywiezione z Polski dzieła sztuki w tym Ołtarz Mariacki (tak ten z Krakowa dzieła Wita Stwosza).

dawne mury miejskie Norymberga
dawne mury miejskie Norymbergi

Co warto zobaczyć w Norymberdze

W Norymberdze najwięcej popularnych atrakcji zlokalizowanych jest w okolicy dawnych murów miejskich. Dlatego też, jeśli na zwiedzanie miasta mamy mało czasu warto udać się właśnie w ten rejon. Dzięki temu może nie obejrzymy wszystkiego, ale chociaż będziemy mogli zobaczyć jak prezentuje się miasto.

Krajobraz, panorama Norymbergi z okolic Zamku
Krajobraz, panorama Norymbergi z okolic Zamku

Cesarski Zamek w Norymberdze

Budynek ten został zbudowany w okresie średniowiecza i stanowi fragment dawnych fortyfikacji miejskich. Zamek jest miejscem, które warto zobaczyć nie tyle ze względu na jego architekturę a położenie. Znajduje się on bowiem na wzniesieniu cym na północ od historycznego centrum miasta, dzięki czemu można z jego okolic podziwiać panoramę, miasta. Z tego co się dowiedziałam wynika, że zamek ten należy do najpotężniejszych fortyfikacji z okresu średniowiecza w Europie.

Zamek w Norymberdze
Zamek w Norymberdze

We zboczu na którym znajduje się zamek znajdują się schrony, w których w czasie II wojny światowej przechowywany był np. ołtarz z kościoła Mariackiego. Wejście do schronów znajduje się u dołu wzgórza obok pomnika zająca.

W czasie II wojny światowej zamek został bardzo mocno uszkodzony a jego odbudowa trwała prawie 30 lat. Nie powinno to jednak dziwić zamek w brew pozą w cale taki mały nie jest i jak widać na zdjęciach jego fragmenty zbudowane są w różnych stylach architektonicznych i z różnych materiałów.

Rzeźba królika (Der Hase)

Pomnik jest adaptacją zająca Dürera (des Hasen von Dürer). Rzeźba przedstawia olbrzymiego królika wypadającego z pudełka. Towarzyszy mu tym dużo małych króliczków, które podobnie jak on wyglądają raczej potwornie. Podobno też u podstawy pomnika widać, że cała ta zgraja leży na człowieku o czym świadczyć ma wystająca dłoń.

Nic więc dziwnego, że powstała w 1984 roku rzeźba budzi emocje. Autorem pomnika jest Jurgen Goertz.

Norymberga królik na Alstadthof
Norymberga zając – Der Hase

Hauptmarkt – rynek główny

Hauptmarkt to rynek główny w Norymberdze. Znajduje się na nim dużo straganów na których można nabyć wiele różnych rzeczy. Ja przykładowo kupiłam Norymberskie Pierniki. Co ciekawe u Polki mieszkającej w tym mieście. Za rynkiem na moim zdjęciu widać Gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche).

Hauptmarkt - rynek główny
Hauptmarkt – rynek główny
Ratusz w Norymberdze
Ratusz w Norymberdze

Schöner Brunnen – studnia miejska

Znajduje się w północnozachodnim narożniku Rynku Starego Miasta w Norymberdze tuż obok miejskiego Ratusza. Wodę ze studni można było czerpać z pomocą wychodzących z za ogrodzenia rur. Trzeba było jedną z nich przechylić i woda płynęła. Obecnie jednak wygląda to trochę inaczej bo woda wypływa tylko z jednej rury.

Studnia nie tylko jest bardzo ozdobna w stylu późnogotycki, ale ma też 19 m wysokości. Postacie na niej to figury przedstawiające świętych, apostołów i proroków. Jedną z postaci jest Najświętsza Maria Panna. Studnia dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu przetrwała II wojnę światową.

Ciekawostka – Jeden z mosiężnych pierścieni w kracie, ogrodzeniu wokół studni jest ruchomy. Podobno jeśli trzykrotne się go przekręci w lewo to będzie się mieć szczęście!

Kościół św. Wawrzyńca

Kościół św. Wawrzyńca
Kościół św. Wawrzyńca w Norymberdze

Fontanna małżeńska

To piękna zabytkowa i zabytkowa fontanna – starająca się w sposób artystyczny pokazać fazy małżeństwa.

Fontanna Karuzela Małżeńska w Norymberdze

Koloseum w Norymberdze

To replika Koloseum z Rzymu tyle, że wykonana z czerwonej cegły. Obecnie mieści się przy nim muzeum – Documentation Center Nazi Party Rally Grounds.

Stary cmentarz

Zabytkowy cmentarz, na którym spoczywa wielu znanych mieszkańców Norymbergi w tym chociaż by Wit Stwosz.

Szpital Ducha Świętego

A właściwie dawny miejski Szpital Ducha Świętego  (niem. Heilig-Geist-Spital). Budynek ten został wybudowany w 1331–1339. Jego wygląd od tego czasu uległ jednak wielokrotnym przebudową.

Obecnie w budynku mieści się np. restauracja (ja nie miałam okazji w niej jeść, ale słyszałam że jest w miarę dobra).

Budynek dawnego Szpitala Ducha Świętego
Szpital Ducha Świętego
Wnętrze Szpitala Ducha Świętego
Szpital Ducha Świętego w środku
Szpital Ducha Świętego

Z czego słynie Norymberga?!

Norymberga słynie ze swoich wyrobów cukierniczych jak i drewnianych ozdób przygotowywanych z myślą o bożonarodzeniowych choinkach oraz norymberskich kiełbasek.

Wyroby cukiernicze – Pierniki z Norymbergi

Norymberga podobnie jak Toruń słynie z Pierników. W pewnym sensie te dwa miasta ze sobą konkurują o to, które produkuje lepsze. Wydaje mi się, że trudno tak naprawdę to ocenić ponieważ każde z nich inaczej je wytwarza. Ba to co czasami pod nazwą Norymberskie pierniki kupujemy w Polsce często nawet obok prawdziwego nie stało.

Prawdziwe pierniki z Norymbergi mają jedynie 10% zwykłej mąki, około 25% orzechów i dużej ilości miodu. Pieczone są też na opłatku. Dostępne są w 3 wariantach bez polewy, z lukrową polewą lub czekoladową.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.