Przed ostatniego dnia wycieczki po Bawarii od rana przyjechaliśmy do Bambergu. Tego dnia pierwotnie Bamberg mieliśmy odwiedzić jako drugie miasto. Jednak plany uległy zmianom i zobaczyliśmy go w pierwszej kolejności. Wpłynęło to później na resztę dnia.

Co warto zobaczyć w Bambergu

Wycieczkę jak wielu turystów zaczęliśmy od zwiedzania okolic rzeki. Nie wiem czy wiecie, ale wiele osób tą część miasta porównuje do Włoskiej Wenecji. Z tego też powodu w wielu restauracjach, ale nie tylko można zobaczyć dekoracje nawiązujące właśnie do tego miasta. Dekoracjami tymi są zarówno obrazy wiszące na ścianach, malowidła naścienne jak i sam sposób urządzenia lokalu.

Spacer wzdłuż rzeki

Rzeką przepływającą przez Bamber jest Regnitz (będącej dopływem Menu). Rzeka odgrywa ważną rolę w tym mieście. Nie wiem na ile współcześnie (poza rolą kulturową) jednak kiedyś z pewnością jej obecność była bardzo ważna.

Będąc właśnie tutaj warto przyjrzeć się ciekawej zabudowie. Zarówno na jednym jak i na drugim brzegu.

Rzeka Regnitz w Bambergu
Rzeka Regnitz w Bambergu

Nad rzeką mieści się też wiele ciekawych budynków takich jak np. Stary Ratusz oraz prawie całe Stare Miasto.

Stare Miasto w Bambergu

Od 1993 roku Stare Miasto w Bambergu wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dlatego myślę, że będąc w Bambergu trzeba je koniecznie zobaczyć – na tą listę w końcu bardzo trudno się dostać. W obrębie tej części miasta mieści się wiele naprawdę pięknych i zabytkowych budynków. Część z nich omówię poniżej!

Stare Miasto Bamberg
Stare Miasto Bamberg
Bamberg Niemcy rynek targowy
Bamberg rynek

Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu

Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu
Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu od tyłu

Nowa Rezydencja (Neue Residenz)

Jest to zabytkowy budynek będący dawną siedzibę książąt Bamberskich. Obecnie mieści się w nim Biblioteka Państwowa. Budynek ten został zbudowany w zastępstwie starego dworu.

W ramach wycieczki mieliśmy okazje zobaczyć kilka sali tego pięknego budynku – i muszę przyznać były one piękne.

Nowa Rezydencja (Neue Residenz) Bamberg
Nowa Rezydencja (Neue Residenz)

Historical Museum Bamberg

Muzeum mieści się w Starym Dworze (Alte Hofhaltung), który położony jest tuż obok. Ja niestety nie miałam okazji go zwiedzić. Przeszłam się tylko po podwórzu chociaż nie całym bo jak widać było ono w remoncie.

Historical Museum Bamberg
Historical Museum Bamberg
Historical Museum Bamberg
Historical Museum Bamberg

Ogród Różany w Bambergu (Rose Garden at the New Residenz)

Niestety brałam udział w majowej wycieczce więc kwiaty jeszcze nie zakwitły. Nie mniej jednak to całkiem urokliwe miejsce. Z ogrodu roztacza się też piękny widok na panoramę Bambergu.

Ogród Różany w Bambergu Niemcy
Ogród Różany
Widok na miasto Bamberg
Widok na miasto Bamberg

Stary Ratusz (Altes Rathaus)

Jego aktualny wygląd jest wynikiem wielu przebudów to właśnie one nadały mu barokowy wygląd podczas gdy jego lokalizacja sięga czasów średniowiecza. Budynek jest dość charakterystyczny i tak nie wydaje wam się, praktycznie znajduje się na środku rzeki. Praktycznie wydaje się być częścią mostu. W rzeczywistości mieści się on na małej wyspie do, której można dotrzeć mostami Untere Brücke (Dolny Most) oraz Obere Brücke (Górny Most).

Bamberg i Wielkopolska

Na początku zwiedzanie tego miejsca Pani przewodnik powiedziała nam o tym, że latem tego roku do Poznania przyjedzie z Bambergu delegacja. I faktycznie w sierpniu przyjechali.

Kobieta w stroju bamberki
Kobieta w stroju bamberki – Wielkopolska (zdjęcie z ulotki)


To piękne miasto jest w bliskich relacjach z moim rodzinnym miastem Poznaniem. Poznaniakom i Wielkopolanom miasto to kojarzy się też Niemieckimi kolonizatorami. Przybyli oni do Wielkopolski po epidemii, która zdziesiątkowała ludność tego regionu. W większości byli to chłopi wyznania Rzymskokatolickiego. Czyli takiego samego jak pozostali Wielkopolanie.

Po zwiedzeniu Bambergu udaliśmy się do Miasta Wagnera – Bayreuth

Rekomendowane artykuły

3 komentarze

  1. […] We wnętrzu znajdują się sklepienia kryształowe i krzyżowo-żebrowe na filarach. Znajdziemy tu także ozdobne witraże. W latach 1953-1957 wnętrze kościoła zostało przebudowane – usunięto w tedy z jego wnętrza np. empory boczne. Wyposażenie kościoła znajdziemy różne polichromie i rzeźby. Część elementów wzorowanych była na dziełach sztuki z innych kościołów np. chrzcielnica to kopia gotyckiej chrzcielnicy z Bambergu. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.