Kościół św. Anny to dawny ewangelicki kościół zbudowany w stylu neogotyckim na planie krzyża greckiego (trójnawowy). Moim osobistym zdaniem, robi fenomenalne wrażenie.

Lokalizacja

Świątynia zlokalizowana jest na terenie Łazarza. Konkretnie przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Limanowskiego (ul. Limanowskiego 13).

Kościół św. Anny
Kościół św. Anny

Trochę historii kościoła św. Anny

Świątynia została zbudowana w latach 1905-1907 na potrzeby łazarskiej gminy ewangelickiej pod wezwaniem Chrystusa (niem. Christuskirche). Projektantem budowli był Oskar Hossfeld. Od 1 kwietnia 1945 kościół przeszedł w ręce kościoła rzymskokatolickiego.

Kościół charakteryzuje się bardzo bogatą formą zewnętrzną. Na szczególną uwagę zasługuje wieża zegarową (posiadająca 48m) oraz trzy zdobione portale wejściowe z rozetom. Świątynia z zewnątrz pokryta jest też czerwoną cegłą.

We wnętrzu znajdują się sklepienia kryształowe i krzyżowo-żebrowe na filarach. Znajdziemy tu także ozdobne witraże. W latach 1953-1957 wnętrze kościoła zostało przebudowane – usunięto wtedy z jego wnętrza np. empory boczne. Wyposażenie kościoła znajdziemy różne polichromie i rzeźby. Część elementów wzorowanych była na dziełach sztuki z innych kościołów np. chrzcielnica to kopia gotyckiej chrzcielnicy z Bambergu.

źródła:

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.