Kościół św. Anny w Poznaniu
Kościół św. Anny to dawna ewangelicka świątynia zbudowana w stylu neogotyckim na planie krzyża greckiego (trójnawowy). Moim osobistym zdaniem to jeden z ciekawszych Łazarskich kościołów, robi fenomenalne wrażenie.
Lokalizacja kościoła św. Anny
Świątynia zlokalizowana jest na terenie św. Łazarza. Konkretnie przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Limanowskiego (ul. Limanowskiego 13). W miejscu raczej mało odwiedzanym przez turystów.
Trochę historii kościoła św. Anny
Świątynia została zbudowana w latach 1905-1907 na potrzeby łazarskiej gminy ewangelickiej pod wezwaniem Chrystusa (niem. Christuskirche). Projektantem budowli był Oskar Hossfeld. 1 kwietnia 1945 kościół przeszedł w ręce kościoła rzymskokatolickiego. Oznacza to, że kościół ten zalicza się do wielu ewangelickich świątyń przekształconych po II wojnie światowej.
Kościół charakteryzuje się bardzo bogatą formą zewnętrzną. Na szczególną uwagę zasługuje wieża zegarową (posiadająca 48m) oraz trzy zdobione portale wejściowe z rozetom. Świątynia z zewnątrz pokryta jest też czerwoną cegłą.
We wnętrzu znajdują się sklepienia kryształowe i krzyżowo-żebrowe na filarach. Znajdziemy tu także ozdobne witraże. W latach 1953-1957 wnętrze kościoła zostało przebudowane – usunięto wtedy z jego wnętrza np. empory boczne. Wyposażenie kościoła znajdziemy różne polichromie i rzeźby. Część elementów wzorowanych była na dziełach sztuki z innych kościołów np. chrzcielnica to kopia gotyckiej chrzcielnicy z Bambergu.
źródła:
Przez swoją lokalizację świątynia przy Limanowskiego ukryta jest przed wzrokiem przeciętnego turysty.