Jednym z miejsc jakie obowiązkowo należy zobaczyć będąc w Poznaniu jest Plac Wolności. Miejsce to jest szczególnie dla mieszkańców Wielkopolski, ale także dla Polski. To właśnie tu rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie w 1918 roku.

Lokalizacja placu

Plac Wolności zlokalizowany jest praktycznie w centrum miasta. Zaledwie kilka minut spacerkiem od Starego Rynku ulicą Ignacego Paderewskiego. Dlatego często są tu organizowane imprezy łączące ze sobą te dwa miejsca (np. Betlejem Poznańskie). W jego otoczeniu znajdują się budynki takie jak:

  • Hotel Bazar
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu
  • Biblioteka Raczyńskich
  • Arkadia
  • Hotel Rzymski
  • oraz wiele różnych kamienic (w których mieszczą się sklepy oraz różne instytucje i firmy)

Ma on kształt prostokątna o wymiarach 85 na 205 m, jego oś długiej zorientowana jest równoleżnikowo. Otoczony jest on z 3 stron jezdniami (od północy, wschodu oraz południa). Na południowej jezdni mieści się pojedynczy tor tramwajowy biegnący ze wschodu na zachód. Tor powrotny mieści się na ul. Święty Marcin. Obok toru tramwajowego znajduje się również droga rowerowa.

W momencie pisania tego artykułu przy Placu Wolności, ul. 27 Grudnia, Alei Marcinkowskiego i Św. Marcinie toczy się remont. Więc układ ulic funkcjonuje nieco inaczej.

Fragment placu Wolności
Fragment placu Wolności

Trochę historii

Zanim teren na, którym mieści się Plac Wolności został włączony do miasta nazywano go Muszą Górą. Nazwa ta wzięła się od nazwiska właścicieli tej ziemi czyli rodziny Muszyńskich. Teren ten należał do nich już od XVI wieku i mieścił się za dawnymi średnio wietrznymi murami (graniczył z Osadą Św. Marcin).

Po usunięciu murów powstało tu tzw. Górne Miasto (było to w okolicach 1798 roku – czyli już podczas zaboru Pruskiego). Aby budowa placu była możliwa trzeba było zniwelować wielkość wzniesienia Muszej Góry. Można przyjąć, że wyrównali też okoliczny teren. Obecnie prawie w ogóle nie widać, że jest to wzniesienie idąc od strony Starego Rynku. Plac miał być wielkości takiej by można było rozwinąć pełny szyk pułku piechoty. Nowy plac otrzymał nazwę Placu Wilhelmowskiego (Wilhelmsplatz), która miała upamiętniać Króla Prus Fryderyka Wilhelma III.

Stare zdjęcie przedstawiające Plac Wolności przed II wojną światową
Stare zdjęcie przedstawiające Plac Wolności przed II wojną światową

Od 1806 roku przez czas wojen Napoleońskich plac nosił imię – Napoleona. Po upadku Księstwa Warszawskiego wrócił do poprzedniej Niemieckiej nazwy. Utrzymała się ona aż do końca I wojny światowej. W kwietniu 1919 roku usunięto z placu wszystkie niemieckie pomniki a już w czerwcu plac otrzymał obecna nazwę.

Od momentu swojego powstania do dnia dzisiejszego układ placu ulegał wielokrotnym zmianą. Od bardziej parkowego do typowo pustego placu z rzeźbami, rzeźbą i fontanną.

Wybrane budynki zlokalizowane wokół Placu Wolności

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Budynki na zdjęciu po lewej z zielonym i szklanym dachem to Muzeum Narodowe odział ten zajmuje się Sztuką. Odbywają się w nim różnego typu wystawy obrazów czy rzeźb. Jeśli lubicie stare trochę majestatyczne (bajeczne) klatki schodowe (i ogólnie) to koniecznie odwiedźcie starać część muzeum. Robi naprawdę duże wrażenie.

Hotel Bazar

Budynek z drugiej strony fontanny z zielonym dachem to Hotel Bazar. To w nim zatrzymał się Ignacy Paderewski przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Z niego też wygłosił swoje słynne przemówienie, które zapoczątkowało powstanie Wielkopolskie. Wybuchło ona 27 Grudnia 1918 roku. Od tej daty swoją nazwę czerpie sąsiednia ulica.

Biblioteka Raczyńskich

Budynek z kolumnami po lewej należy do Biblioteki Raczyńskich. Z tyłu za nim znajduje się nowy budynek biblioteki (w stylu bardziej już modernistycznym). W starym aktualnie odbywają się, różne uroczystości (w 2022 zakończył się jego remont dlatego jeśli nadarzy się okazja warto tam zajrzeć).

nowa część biblioteki Raczyńskich
nowa część biblioteki Raczyńskich na Alejach Marcinkowskiego (czyli za rogiem)

Fontanna i rzeźba

W centralnym punkcie zdjęcia mamy Fontannę Wolności. Tuż obok niej ledwo widoczna jest studzienka Hygei (po lewej).

Jarmark na Placu Wolności
Betlejem Poznańskie na Placu Wolności
Fontanna Wolności - Plac Wolności Poznań
Fontanna Wolności – Plac Wolności Poznań
Płyta Placu wolności
studzienka Hygei  na Placu Wolności
studzienka Hygei na Placu Wolności
Biblioteka Raczyńskich
Biblioteka Raczyńskich
Widok na plac wolności w Poznaniu
Plac Wolności

Arkadia

Z drugiej strony placu zlokalizowana jest Arkadia. Budynek ten ma bardzo reprezentacyjną formę. Pierwotnie miał pełnić rolę teatru miejskiego z salą przeznaczoną na około 800 miejsc. Wydaje mi się, ze namiastkę teatru można dostrzec w Empiku (czyli jednym ze sklepów mieszczących się w tym budynku). W późniejszych okresach mieściła się tutaj restauracja oraz kasyno.

Arkadia jako restauracja
Arkadia jako restauracja – czasy przed I wojną światową

Obecnie w budynku poza Empikiem mieści się również między innymi Wydawnictwo Miejskie i Informacja miejska. W tej ostatniej od kilku lat mieści się Fotoplastykon.

Arkadia od strony placu wolności w Poznaniu
Arkadia od strony placu wolności w Poznaniu

Księgarnia św. Wojciecha

Na rogu Plac Wolności i Aleje Marcinkowskiego mieściła się do niedawna również księgarnia św. Wojciecha sprzedająca miedzy innymi książki wydawnictwa św. Wojciech. Czyli książki i podręczniki o tematyce religijnej. W jej wnętrzach można nabyć również dewocjonalia (np. komplety na kolędę, pamiątki chrztu lub pierwszej komunii świętej).

Obecnie księgarnia przeniosła się na drugą stronę ulicy. Myślę, że jest to związane remontem Hotelu Rzymskiego oraz ciągnącą się od kilku lat wymianą nawierzchni okolicznych ulic.

Placu Wilhelmowskiego (Wilhelmsplatz)

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Wolno%C5%9Bci_w_Poznaniu

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.