Sołtysówka Adama Jeskego to budynek wyróżniający się na tle innych w jego otoczeniu. Otaczają go bowiem ze wszystkich stron dość reprezentacyjne kamienice.

Położenie sołtysówki

Dawna sołtysówka położona jest przy ul. Głogowskiej 37 na Świętym Łazarzu w Poznaniu. Budynek zbudowano 1902 roku dla ostatniego Sołtysa świętego Łazarza – Adama Jeskego. W 1900 roku Łazarz był już częścią Poznania więc on już tej roli nie pełnił.

Kompleks składa się z nie tylko z tego budynku, ale także z budynków gospodarczych. Mieszczą się one z tyłu w podwórzu.

Stan budynku

Aktualny zły stan budynku związany jest między innymi z pożarem jaki miał miejsce w 2011 roku (budynek to kompletna ruina). Według informacji jakie znalazłam było to podpalenie. Budynek jest pod opieką konserwatora zabytków. Uznano go bowiem za wyjątkowy i wartościowy historycznie obiekt.

dawna sołtysówka na świętym łazarzu w poznaniu
Sołtysówka z zewnątrz 24.02.20223

Jednak do dziś (21.03.2023) nic nie zrobiono w celu poprawy jego stanu. Po części może to być związane z faktem, że nie jest własnością miasta. Właścicielem od kilku lat jest Realvest Głogowska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Trafiłam jednak na informację, że planuje on „przebudowę” tego obiektu. Oczywiście pod „okiem konserwatora zabytków”.

Projektów w Internecie jest kilka. A więc zostaje nam tylko czekać i obserwować. Czy ten budynek zostanie uratowany a może obróci się w jeszcze większą ruinę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.