Zaułek Ślepego Antka i Czartoria 5 na Poznańskim Chwaliszewie
Chwaliszewo jest jedną z części miasta Poznania. Kiedyś była to jedna z wysp na Rzece Warcie dziś lewostronna część Poznania. Jednak dziś nie chcę opowiadać o całym Chwaliszewie a jedyne o 2 miejscach na nim czyli o Zaułku Ślepego Antka i Czartorii 5.
Oba te miejsca znajdują się obok siebie więc nie sposób je rozdzielić!
Zabytkowa kamienica przy Czartoria 5
Spis treści
Choć dziś udając się pod wskazany adres (Czartoria 5 Poznań) zobaczymy jedynie jeden bardzo zrujnowany budynek, przed II wojną światową był to kompleks budynków. Zapewne już zauważyliście, że co chwilę wracam na blogu do okresu wojny. W przypadku Poznania jak i wielu innych Polskich miast nie mam innego wyboru. To II wojna światowa nadała im obecny kształt i wygląd. Ta część miasta, o której dziś piszę ucierpiała bardzo mocno, została prawie zrównana z ziemią a potem jak feniks się odrodziła. A przynajmniej częściowo..
Zespół budynków, do których należała kamienica przy Czartoria 5 powstała w latach 1899-1902. Podczas budowy inspirowano się stylem neogotyckim (nie wiadomo jednak kto był jego architektem). Budynki były przeznaczone dla rodzin robotniczych.
Do budowy przyczyniła się Poznańska Spółdzielnia Budowlanej Użyteczności Publicznej (Posener Gemeinnützige Baugenossenschaft). Układały się one w kształt litery C z małym zielonym podwórzem. Pomyślano także by w skład kompleksu weszło przedszkole dla 40 dzieci. Standard mieszkań oczywiście odbiegał od tego, co znamy obecnie. Czyli toalety mieściły się na klatkach schodowych. Łazienek zaś nie było mieszkańcy mieli korzystać z nie istniejącej obecnie łaźni miejskiej.
Współcześnie budynek to ruina oraz kolejny miejski pustostan. W teorii jest pod opieką konserwatora zabytków. Jednak zapewne to tylko kwestia lat kiedy budynek pozostawiony bez opieki zacznie się rozpadać. Odradzam zwiedzanie na własną rękę, bo grozi on zawaleniem.
Zaułek Ślepego Antka
Zaułek zlokalizowany jest zaraz obok kamienicy przy Czartoria 5. Powstał on w miejscu nieużytku, który przekształcono w miejski skwer. Wycięto tu trawę, posadzono kilka roślin, dodano też drewniany podest, na który w okresie letnim można wypoczywać (jak na ławkach). Może on również pełnić rolę małej sceny. Nazwa skweru upamiętnia jednego z mieszkańców Chwaliszewa Antoniego Gąsiorowskiego. Był on miejscowym chuliganem (prawdopodobnie oko stracił podczas bójki), który dołączył do Armii Krajowej podczas II wojny światowej.
Uroczystego otwarcia Zaułku Ślepego Antka dokonało Stowarzyszenie Chwaliszewo 19 września 2015 roku. Na sfinansowanie projektu złożyło się kilka instytucji w tym: Stowarzyszenie Chwaliszewo, Wydział Kultury UMP, deweloper Nowa Sienna wspierała ich Fundacja Rozwoju Miasta Poznania.
Ciekawe miejsca w pobliżu
W pobliżu znajduje się między innymi:
- Rzeka Warta
- Park Stare koryto Warty
- Ostów Tumski
- Dawna przystań rzeczna
Lokalizacja na mapie
źródła: