Fontanna Wolności - Plac Wolności Poznań
Poznań

Fontanna Wolności w Poznaniu

Fontanna Wolności jest jedną z ciekawszych (i dla niektórych nieco kontrowersyjnych) atrakcji w Poznaniu. I jakoś specjalnie się temu nie dziwie.

Posiada ona dość nietypowy kształt przypominający nieco rozłożony żagiel a pośrodku mieści się drewniana kładka. Czy komuś się to podoba czy nie takie coś bardzo dziwi szczególnie w tej lokalizacji.

Ciekawa fontanna w centrum Poznania!

Obiekt ten jest na tyle ciekawy, że kilkakrotnie na Instagramie pytano mnie co to w ogóle jest! Mało kto w ogóle też mógł uwierzyć, że to jest fontanna. Wszyscy uważali, że to dziwna rzeźba. Najwyraźniej nie mogli sobie wyobrazić, że po tych szklanych taflach może od wiosny do jesieni spływać woda. Poza tym zimą to faktycznie bardziej przypomina rzeźbę, abstrakcyjny posąg a nie tradycyjną fontannę.

Fontanna Wolności - Plac Wolności Poznań
Fontanna Wolności

Jak widać na zdjęciach fontannę można obejść dookoła, ale też przejść jej środkiem po drewnianym podeście. Wtedy jest się jak gdyby otoczonym przez wodę, która uderzając jak gdyby w żagiel chłodzi a czasem nawet zmoczy obecne w środku osoby.

fontanna Wolności od środka
Widok w fontannie Wolności od środka

Widziałam też kiedyś grupę turystów, których autokar zatrzymał się przy Muzeum Narodowym prawie na przeciwko tej fontanny. Pierwsze co oni zrobili po wyjściu z autokaru to poszli sprawdzić co to jest! Chociaż lepiej powiedzieć pobiegli zobaczyć. Biorąc pod uwagę ich krzyki chyba im się podobała.

W nocy fontanna oświetlana jest różnego koloru światłami. Kolory zmieniają się co kilka minut w efekcie czego fontanna raz ma kolor fioletowy a za chwilę niebieski lub czerwony. Dlatego po zmroku warto się zatrzymać przy niej na dłuższą chwilę i popatrzeć.

Fontanna Wolności Nocą podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego
Fontanna Wolności Nocą podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego

Fontanna Wolności nie jest zabytkiem. Na płycie Placu Wolności pojawiła się w czerwcu 2012 roku. Wzbudzając wśród ludzi mieszane uczucia od czystego zachwytu po dużą niechęć lub zdziwienie.

Autorami projektu są architekt Agnieszka Stochaj i rzeźbiarz Rafał Nowak. 

Położenie Fontanny

Fontanna zlokalizowana jest praktycznie w samym centrum Poznania na Placu Wolności. Zaledwie kilka kroków od Starego Rynku

Przed pandemią wiele wycieczek odwiedzających Poznań właśnie od niej zaczynało zwiedzanie miasta.

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fontanna_Wolno%C5%9Bci_w_Poznaniu

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.