Fontanna Wolności - Plac Wolności Poznań
Poznań

Fontanna Wolności w Poznaniu

Fontanna Wolności jest jedną z ciekawszych atrakcji w Poznaniu. I jakoś specjalnie się temu nie dziwie.

Jej nietypowy kształt przypominający rozłożony żankiel przyciąga wzrok. Nie ważne o jakiej porze roku, bo fontanna jak nie trudno się domyślić kiedy temperatury spadają nie działa.

Ciekawa fontanna w Poznaniu!

Obiekt ten jest na tyle ciekawy, że kilkakrotnie na Instagramie pytano się mnie co to w ogóle jest mało kto w ogóle mógł uwierzyć, że to jest fontanna. Wielu osobą widać nie mieści się chyba w głowie, że po tych szklanych taflach może od wiosny do jesieni spływać woda. Poza tym bardziej przypomina rzeźbę, abstrakcyjny posąg niż tradycyjną fontannę.

Fontanna Wolności - Plac Wolności Poznań
Fontanna Wolności

Jak widać na zdjęciach fontannę można obejść dookoła, ale też przejść jej środkiem po drewnianym podeście. W tedy jest się jak gdyby otoczonym przez wodę, która uderzając jak gdyby w żagiel chłodzi a czasem nawet zmoczy obecne w środku osoby.

fontanna Wolności od środka
Widok w fontannie Wolności

W nocy fontanna oświetlana jest różnego koloru światłami. Kolory zmieniają się co kilka minut w efekcie czego fontanna raz ma kolor fioletowy a za chwilę niebieski lub czerwony. Dlatego po zmroku warto się zatrzymać przy niej na dłuższą chwilę i popatrzeć.

Fontanna Wolności Nocą podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego
Fontanna Wolności Nocą podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego

Fontanna Wolności nie jest zabytkiem. Na płycie Placu Wolności pojawiła się w czerwcu 2012 roku. Wzbudzając wśród ludzi mieszane uczucia od czystego zachwytu po dużą niechęć lub zdziwienie.

Autorami projektu są architekt Agnieszka Stochaj i rzeźbiarz Rafał Nowak. 

Położenie Fontanny

Fontanna zlokalizowana jest praktycznie w samym centrum Poznania na Placu Wolności. Zaledwie kilka kroków od Starego Rynku

Przed pandemią wiele wycieczek odwiedzających Poznań właśnie od niej zaczynało zwiedzanie miasta.

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fontanna_Wolno%C5%9Bci_w_Poznaniu

%d bloggers like this: