pasaż apollo
Poznań

Kino „Apollo” (teatr) w Pasażu Apollo | Poznań

Kino Apollo mieści się na ul. Franciszka Ratajczaka 18 w Poznaniu, w ciągu pasażu Apollo.

By dojść do kina, które również czasami pełni rolę teatru musimy przejść prawie cały pasaż zbliżając się tym samym do ulicy Piekary. O ile od ul. Ratajczaka dojście jest w miarę łatwe tak od Piekar trzeba już widzieć gdzie się ono znajduje ponieważ mieści się ono za parkingiem w cieniu jednego z wieżowców.

Historia tego miejsca

Historia tego obiektu sięga roku 1846. Kiedy to kupiec i właściciel browaru Conrad Lambert utworzył na terenie centrum Poznania ogródek rozrywkowy Odeon. W jego pobliżu zbudował również budynek z salą zgromadzeń – zwany Salą Lamberta. W kolejnych latach inwestycja ta się rozrastała dając początek obecnemu Pasażowi Apollo. Miejsce to było szczególnie popularne wśród Poznańskiego mieszczaństwa.

pasaż apollo
Wejście do Pasażu Apollo

W kompleksie funkcjonowała sala teatralna i koncertowa, pawilon kręgielni, liczne altany ogrodowe, istniała też muszla koncertowa i scena letnia. Miejsce to w latach swojej świetności było idealnym przykładem Établissement – ośrodka rozrywkowego.

W miejscu tym odbywały się projekcje pierwszych filmów w Poznaniu, koncertował Ignacy Jan Paderewski. Na terenie sali Lamberta odbyły się także w 1918 roku obrady plenarne Polskiego Sejmu Dzielnicowego. W późniejszych latach odbyła się tu również projekcja pierwszego dźwiękowego filmu. Była to premiera „Upadłego Anioła” z Garym Cooperem, reżyserii Richarda Wallace.

W tamtych czasach kino chodziło za bardzo ekskluzywne i znane było pod nazwą „Metropolis”. Podczas II Wojny Świtowej Niemcy zmienili jednak nazwę na „Teatr Varietes Metropol”. W 1945 roku budynek gdzie mieściła się Sala Lamberta został całkowicie zniszczony (i nigdy nie został odbudowany). Co z mocno wpłynęło na rozmiary kina.

W 1970 roku kino zyskało nowy wygląd. Odbył się wtedy jego remont. Obecny wygląd kino zyskało jednak dopiero w 2005 roku.

Nieco więcej dowiecie się ze strony kina -> https://kinoapollo.pl/historia/

Na terenie kina jak i pod nim funkcjonują kawiarnie. Ta w kinie urządzona jest w stylu Art Deco. Z kolei ta pod kinem (schodami) przynajmniej chwilowo jest kawiarnią z kotami.

źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.