Poznań

Spacer po Łazarzu – jednej z części Poznania

Wilda, Jeżyce i Łazarz to 3 osiedla, dzielnice (Poznańskie Fyrtle), które warto odwiedzić będąc w Poznaniu.

Łazarz (Osiedle Św. Łazarz) położony jest na południowy zachód od centrum miasta i wielu przyjeżdzających właśnie tą dzielnicę odwiedza jako pierwszą. Choć nie zawsze są tego świadomi. Na Łazarzu bowiem mieści się Dworzec Główny PKP. Łazarz poza centrum graniczy także z Górczynem, Raszynem, Jeżycami, Wildą i Dębcem. Według starego podziału Łazarz stanowi część dzielnicy Grunwald.

Rys historyczny

Łazarz został dołączony do Poznania w 1900 roku razem z terenem obecnej Wildy. Z tego też powodu architektura tych dwóch (+ jeszcze przyłączonych w tym samym czasie Jeżyc) dzielnic jest do siebie bardzo zbliżona. Dodatkowo zabudowa pochodzi w większości z tego samego okresu – jest więc dość spójna. Choć nie wiadomo do końca jak jeszcze długo. Obecnie dzielnica przechodzi proces rewitalizacji (związane jest to po części ze zmianą pokoleniową).

W efekcie tego procesu (oraz procesu prywatyzacji) w ostatnich latach wiele kamienic zmieniło wścieli. Nowi właściciele zaś remontują stare kamienice, nic z nimi nie robią lub je wyburzają (np. przy Parku Wilsona w miejscu po starych budynkach powstaje nowoczesna zabudowa – całkiem ładna, ale nie na miejscu). W praktyce jednak powoduje to, że wiele budynków (do niedawna pustostanów) odzyskuje swój dawno utracony blask.

ul. Matejki

Pochodzenie nazwy

Nazwa pochodzi od dawniej mieszczącego się w tym rejonie szpitala pod wezwaniem św. Łazarza (istniejącym od lat sześćdziesiątych XVI wieku) oraz należącego do niego kościoła pw. św. Łazarza. Z tego co wyczytałam praktycznie cały Łazarz oraz fragment Wildy znajduje się na terenie, który należał kiedyś to tego nie istniejącego już szpitala. W XVIII wieku na tym terenie zaczęli osiadać się Bambrzy. I nie, nie chodzi o Polskich chłopów tylko o osadników Niemieckich pochodzących z okolic Bambergu.

Pozostałości po dawnej wsi

Jedną z ostatnich pamiątek po tamtych czasach jest dom ostatniego sołtysa wsi, Adama Jeskiego, mieszczący się przy ul. Głogowskiej 37. Budynek jest obecnie w fatalnym stanie. Przyczynił się do tego brak remontu oraz pożar z 2011 roku.

Dom ostatniego sołtysa po lewej

Na początku XX w. została zbudowana zabudowa w rejonie ul. Matejki oraz ul. Małeckiego. Zabudowa w okolicy pierwszej z tych ulic posiada bogate formy eklektyczne w drugiej jest nieco skromniejsza w swoich formach

Kamienica  na ul. Matejki
Kamienica na ul. Matejki

W powyższej kamienicy mieści się restauracja / cukiernia Francuski Łącznik. Miejsce to jest dość klimatyczne. Znajdziemy w nim dekoracje nawiązujące do lat 20 XX wieku (do dyspozycji mamy 2 sale, jeną zaraz przy wejściu drugą w piwnicy). Sieć cukierni Francuski Łącznik specjalizuje się w produkcji różnego typu Tart (tych na słodko jak i słono np. z mięsem, warzywami).

ul. Kolejowa (w okolicy Małeckiego)
ul. Kolejowa (w okolicy Małeckiego)

To właśnie w tamtym okresie Łazarz zaczął dzielić się na dwie części (wschodnią i zachodnią), których osią stała się Ulica Głogowska. We wschodniej części spotkać można dużo skromniejsze domostwa należące do kolejarzy szczególnie w okolicy ul. Kolejowej.

Ważniejsze miejsca na mapie Łazarza

Z pewnością w tym miejscu warto wymienić:

Dworzec główny PKP

Poznański Dworzec Główny obecnie połączony jest z Centrum Handlowym Avenida oraz Dworcem PKS. W pobliżu mieści się też Dworzec Zachodni PKP. Dlatego też to miejsce nazywane jest Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym.

dworzec główny PKP
Dworzec główny PKP od strony Avenidy (centrum handlowego)

Rynek Łazarski

To jeden z rynków handlowych w Poznaniu. W 2021 roku zakończył się na nim remont (, którego zadaniem było unowocześnienie rynku). Wyszło jak zwykle średnio. Rynek jest ciekawy, trochę dziwny. Wynajem ponoć droższy a stragany mniejsze (wcześniej sprzedawca musiał mieć 1 dziś 2). Ewidentnie coś więc nie wyszło.

Rynek Łazarski po remoncie w okresie świąt
Rynek Łazarski po remoncie w okresie świąt

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Targi w przeciwieństwie do większości miast mieszczą się praktycznie w centrum miasta. A konkretniej w północno-wschodniej części osiedla Łazarz.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej

Neoromański kościół mieści się na ul. Głogowskiej. Został zbudowany w 1901 roku.

Kościół ten znany jest na świecie głównie z tego, że mieści się w nim kopia rzeźby Piety Michała Anioła. Według specjalistów najwierniejsza kopia na świecie. Rzeźba ta została wykorzystana do rekonstrukcji oryginalnej kiedy ta została uszkodzona 21 maja 1972 roku.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej
Kościół Matki Boskiej Bolesnej

Kościół św. Anny

Neogotycki poewangelicki kościół pod wezwaniem św. Anny. Zlokalizowany jest on przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Limanowskiego. Kościół powstał w 1907.

Park Wilsona

O parku napisałam już w innym wpisie. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że Park kilkakrotnie zmieniał swoją rolę. Przez pewien czas był nawet Ogrodem Botanicznym.

Park Wilsona - Poznań Palmiarnia
Park Thomasa Woodrowa Wilsona – Poznań

Park Kasprowicza i Arena

To drugi większy i tym razem nie ogrodzony już obiekt rekreacyjno-spacerowy na Łazarzu. Mieści się on w pobliżu ul. Chociszewskiego, Jarachowskiego i Wyspańskiego (gdzie graniczy z City Park Hotel). Na terenie parku znajduje się wiele obiektów sportowych takich jak:

Hala Widowiskowo-Sportowa Arena
Hala Widowiskowo-Sportowa Arena
  • Hala Widowiskowo-Sportowa Arena (oczekująca na remont)
  • letnia pływalnia na świeżym powietrzu
  • korty tenisowe Arena

Jak byłam dzieckiem wokół Areny w długi weekend majowy odbywał się festyn. W 2021 roku odbył się tutaj Festiwal Rzeźb Lodowych. Zazwyczaj odbywa się on na Starym Rynku.

Poznań ice Festival

City Park Hotel & Residence i małe centrum handlowe

Jest to kompleks hotelowo, handlowy i gastronomiczny położony w rejonie ulic Wojskowej-Wyspiańskiego-Ułańskiej. Jak już pisałam kompleks ten leży w pobliżu Parku Kasprowicza, dlatego warto oba miejsca odwiedzić tego samego dnia.

City Park Hotel & Residence i małe centrum handlowe
City Park Hotel & Residence i małe centrum handlowe

Kompleks posiada bardzo ciekawy klimat łączący w sobie nowoczesność z przeszłością. Wszędzie tu można spotkać np. czerwoną cegłę oraz dużą ilość monetami futurystycznych okien. Klimat ten uzyskano dzięki zaadaptowaniu dawnych koszarów ułańskich.

City Park Hotel & Residence i małe centrum handlowe
City Park Hotel & Residence

Część budynków oczywiście na potrzeby hotelu i sklepów została nieco zmodyfikowana. W celu dostosowania ich do współczesnych warunków. Podobny zabieg zastosowano w Starym Browarze. Niektóre zachowały zbliżony do oryginalnych wygląd (wymieniono na zewnątrz tylko okna i drzwi na bardziej nowoczesne).

W tym miejscu warto dodać, że sklepy i restauracje nie mieszczą się tylko od strony ul. Wyspiańskiego. Rozmieszczone są one po różnych budynkach na terenie kompleksu. Dlatego warto jest obejść cały kompleks.

W głębi ośrodka znajdują się również pomieszczenie biurowe na wynajem.

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje Łazarza. Dlatego też zapraszam was do jego odkrywania! I podzielenia się waszymi uwagami i spostrzeżeniami.

zabytkowe kamienice ul. Niegolewskich
ul. Niegolewskich
kamienice ul. Niegolewskich
ul. Niegolewskich
Kamienica na ul. Strusia w Poznaniu
Kamienica na ul. Strusia w Poznaniu
zwiedzanie Łazarza Poznań
ul. Śniadeckich w Poznaniu