Ostatnim miastem jakie zwiedzałam podczas wycieczki do Bawarii był Lipsk.

Lipsk jak zapewne wiecie nie leży w Bawarii tylko Saksonii, podobnie jak Drezno. Informacja o tym, że opcjonalnie podczas powrotu do Polski zwiedzimy Drezno lub Lipsk pojawiła już pierwszego dnia. Byłam tym trochę zdziwiona bo według planu wycieczki opcjonalnym miastem był Berlin. W tym miejscu w ramach wyjaśnień nasz autokar miał swoje miejsce docelowe / przesiadkowe w Poznaniu. Prawdopodobnie dlatego zazwyczaj wycieczka jechała do Berlina.

Lipsk Saksonia Niemcy

Jeśli chodzi o Drezno to uważam je za piękne miasto. Już kilka lat temu miałam je okazję zobaczyć. Z Poznania są organizowane jednodniowe wycieczki podczas, których zwiedza się miasto. Ponowne zwiedzanie nie wydawało się więc czymś złym. Jednak kiedy padło na Lipsk poczułam motylki w brzuchu – bo tam jeszcze nie byłam.

Lipsk Saksonia Niemcy spacer po mieście

Trochę o samym Lipsku

W samym Lipsku spędziliśmy tylko kilka godzin nie mniej jednak bardzo mi się tam podobało. Jeśli nadarzy się taka okazja to chętnie kiedyś jeszcze tam wrócę. Być może nawet wezmę ponownie tę samą wycieczkę z biura podróży – bo jej program miał ulec zmianie.

Najlepsze w tym dniu jednak było chyba to, że nie padało. Umożliwiło nam to zwiedzania miasta.

Lipsk Saksonia Niemcy spacer po mieście

Co warto zobaczyć w Lipsku na szybko (jak mamy tylko kilka godzin)

Lipsk to jedno z największych miast w Niemczech jest więc tu sporo do zobaczenia (np. Ogród Zoologiczny). Ja się jednak ograniczę do kilku miejsc, które mnie samej udało się zobaczyć (nie koniecznie zwiedzić) a chciała bym polecić.

stare miasto w Lipsku

Stare miasto i Ratusz

Stary Ratusz w Lipsku
Stary Ratusz i Stare miasto w Lipsku

Odwiedzając Lipsk trzeba koniecznie zobaczyć stare miasto a konkretnie okolice Starego Ratusza (Altes Rathaus). Budynek ten został zbudowany w połowie XVI wieku i z pewnością robi wrażenie i uznawany jest za centralny punkt tego rejonu miasta (prawdopodobnie turystyczny).

W tym miejscu chciałam dodać, że na dole ukryte za filarami są kawiarnie gdzie można zjeść dobre ciasto i wypić kawę (ja tak właśnie zrobiłam i polecam). Nie orientuję się jak to miejsce cenowo wypada, ale myślę że ceny były do przyjęcia.

Oczywiście to nie jedyny budynek, który warto tu zobaczyć bo otoczony jest on pięknymi kamienicami, w których mieszczą się np. galerie handlowe. W pobliżu też mieści się kilka muzeów (w tym muzeum sztuki).

Johann Wolfgang von Goethe
Pomnik Johanna Wolfganga von Goethe

Panorama miasta

Hochhaus to jeden z najwyższych budynków w całym mieście, mieści się bardzo blisko starego miasta tak więc nie ma problemu by w miarę szybko do niego dotrzeć. Taras widokowy znajduje się na 31 piętrze (z tego co wyczytałam). Dlatego jest stąd świetny widok na panoramę Lipska. Z pewnością jest to dobre miejsce do wykonywania zdjęć.

Na zdjęciu poniżej jak by się dobrze przyjrzeć widać kilka np. Stary Ratusz (dolny prawy róg), Nikolaikirche/Kościół Św. Mikołaja (budynek z białą wieżą).

krajobraz Lipska widok z wieżowca Hochhaus
Krajobraz Lipska widok z wieżowca Hochhaus

Tuż obok wieżowca Hochhaus mieszczą się też niektóre budynki Uniwersytetu w Lipsku.

Budynek Uniwersytetu Lipskiego wraz z Paulinum
Budynek Uniwersytetu Lipskiego wraz z Paulinum

Oraz Piękna fontanna Mendebrunnen!

Mendebrunnen - Fontanna w Lipsku
Mendebrunnen – Fontanna w Lipsku
Mendebrunnen – Fontanna w Lipsku

Thomaskirche/Kościół Świętego Tomasza

Kościół ten jest nie tylko popularny bo wygląda naprawdę zjawiskowo, ale także ze względu na Jana Sebastiana Bacha.

Thomaskirche/Kościół Świętego Tomasza
Thomaskirche/Kościół Świętego Tomasza

Leipziger Brühl

W praktyce jest to mural upamiętniający pokojową rewolucję jaka miała miejsce w Lipsku w 1989 roku. Jego autorem jest Michael Fischer – artysta urodzony w Lipsku. Zlokalizowany jest on w pobliżu Galerii Handlowej Höfe am Brühl (nawet ta sama ulica).

mural w Lipsku
Mural w Lipsku

Dworzec Kolejowy

Niestety mam tylko zdjęcia dworca z zewnątrz z tego co jednak widziałam na innych blogach dworzec tylko z tej strony wygląda jak stary budynek. Z tyłu perony zakryte są zaokrąglonym szklanym dachem.

Dworzec kolejowy w Lipsku
Dworzec kolejowy w Lipsku

Pomnik Bitwy Narodów

Na temat tego Pomnika będącego upamiętnieniem Wojen Napoleońskich a mnie osobiście kojarzącemu się z Gwiezdnymi Wojnami napisałam już w innym wpisie, do którego was odsyłam.


Mapa Lipska

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.