Łęknica to dość mała przygraniczna miejscowość, mieszcząca się zaraz obok Niemieckiego Mużakowa (niem. Bad Muskau). Oba te miejsca poza granicą łączy także wpisany na listę UNESCO Park Mużakowski (Fürst-Pückler-Park Bad Muskau).
O Parku Mużakowskim dowiedziałam się, przeglądając zdjęcia na Instagramie. Wtedy to zapragnęłam pojechać do niego. Problematyczna okazała się jednak odległość. Na szczęście z pomocą przyszedł mi PTTK (BORT PTTK), który organizował 1-dniową oraz kilkudniową wycieczkę właśnie do Parku Mużakowskiego, jak i na Dolne Łużyce.
Trochę historii
Spis treści
Choć obecnie Łęknica (niem. Lugknitz, łuż. Wjeska, 1945–1946 Lubanica) znajduje się w granicach Polski (województwo Lubuskie), to nie zawsze tak było. Przed II wojną światową były to tereny należące do Niemiec. Łęknica była wsią stanowiącą przedmieścia Mużakowa. W czasie wojny 31 marca 1940 została jednak do niego dołączona stając się jedną z jego dzielnic. W ten sposób ówczesny Mużaków stał się miastem rozmieszczonym po dwóch stronach Nysy Łużyckiej.
Po wojnie prawa strona Nysy przypadła Polsce. Co dało początek Polskiemu miastu Łęknica.
Podziałowi na części nie tylko uległo to miasto. Podobny los spotkał Park Mużakowski, przez który przepływa Nysa Łużycka. Podział ten sprawił, że większa część parku znalazła się w obrębie Państwa Polskiego.
Od której strony zacząć zwiedzać park?
Zwiedzanie Parku można zacząć od strony Polskiej lub Niemieckiej, w zależności jak nam będzie wygodniej. Granice między Polską a Niemcami są otwarte, więc można swobodnie przechodzić miedzy jedną lub drugą stroną.
Co warto zobaczyć?
Atrakcje Łęknicy
Największą atrakcją Łęknicy i Bad Muskau jest oczywiście Park Mużakowski. Park ten mieści się na obszarze ponad 700 hektarów po obu stronach Nysy Łużyckiej. Dla porównania Poznańskie Nowe Zoo ma około 117 hektarów. Większa część Parku mieści się w po stronie Polskiej.
- Spływy kajakowe po Rzece Nysie Łużyckiej,
- Światowy Geopark Łuk Mużakowa (również wpisany na listę UNESCO),
- w okolicy znajduje się również Skansen Łużycki Buczyny (teren ten też bowiem zamieszkują przedstawiciele kultury Łużyckiej),
- Rezerwat „Nad Młyńską Strugą”,
- Podobnie jak w innych miastach należących to tej grupy etnicznej Kamionka łużycka – w miejscowej, garncarni od wieków wyrabia się łużycką kamionkę w kolorze błękitnym i brązowym.
Atrakcje Bad Muskau (Mużakowa)
W Bad Muskau z kolei warto zobaczyć:
- mieszczący się na terenie parku Zamek w Mużakowie (niem. Schloss Muskau) i zabudowa przy zamkowa (obecnie mieści się tam np. kilka restauracji i ciekawy sklepik z pamiątkami),
- stary kolejowy most nad Nysą Łużycką,
- leśna kolejka,
- zabytkowa zabudowa miasta.
Co warto zobaczyć Parku Mużakowskim
Za datę założenia Parku uznaje się 1 maja 1815 roku. Wtedy to Hermann Ludwig Heinrich książę von Pückler-Muskau ogłosił, że przekształca swoje ziemie w park krajobrazowy. Park ten został założony w stylu angielskim. Kolejni właściciele kontynuowali rozbudowę parku.
Po II wojnie światowej park został podzielony na dwie części. Polską 522 ha i Niemiecką 206 ha.
W parku warto zobaczyć np.:
- rododendrony,
- kolorowe jeziorka,
- wiele ciekawych i oryginalnych mostów.
warto tu też przypomnieć, że
- przez park przepływa Rzeka Nysa Łużycka, na której odbywają się spływy kajakowe,
- Zamek Bad Muskau praktycznie znajduje się na terenie parku,
- geopark również przylega do parku,
- część parku można zwiedzić również kolejką wąskotorową,
- warto też zajrzeć do mieszczącego się niedaleko Parku Rododendronów w Kromlau
Więcej znajdziecie tutaj -> https://parkmuzakowski.nid.pl/twoja-wizyta/
Jak dojechać do Parku Mużakowskiego?
Do Łeknicy można dojechać na różne sposoby takie jak oczywiście własny samochód lub pociąg. Z mojego miejsca zamieszkania (Poznań), nie ma z tą miejscowością bezpośredniego połączenia. Pociągiem jest to trasa więc powyżej 8 godzin (z przesiadką w Berlinie). Samochodem to jednak niecałe 3 godziny.
Dlatego też skorzystałam z okazji i pojechałam z zorganizowaną wycieczką. Podróż dzięki temu trwała 3,5 godziny. Niestety wycieczka nie obejmowała zwiedzania całego parku (jest on za duży) a jedynie fragmentu.
źródła:
[…] parku tym widać również fascynację mieszczącym się w pobliżu parkiem w Bad Muskau. To właśnie dzięki temu właściciele zdecydowali się na zmiany w ukształtowaniu terenu. Takie […]