Zamek Bad Muskau
|

Park Mużakowski – transgraniczny Polsko Niemiecki Park

Park Mużakowski to jedno z takich miejsc, które wiele osób nie docenia do momentu kiedy zobaczy zdjęcia stamtąd. Miejsce to jest bowiem bardzo ładne i klimatyczne. Na tyle, że już kilka lat temu zostało wpisane na listę UNESCO.

Ja osobiście o parku dowiedziałam się z Instagrama. To znaczy na początku nie wiedziałam gdzie on jest, porostu zauroczyły mnie zdjęcia zamku i jego okolicy. Zaczęłam więc szukać tego miejsca. A kiedy znalazłam nie mogłam uwierzyć, gdzie się ono znajduje.

Położenie Parku Mużakowskiego

Park Mużakowski jak już wspomniałam jest parkiem transgranicznym. Czyli takim, który podzielony jest pomiędzy dwa lub więcej Państw. W tym przypadku Park zlokalizowany jest jednocześnie na terenie Niemiec i Polski. Z naszej Polskiej perspektywy położony jest on wysokościowo na mapie trochę poniżej Zielonej Góry.

Mapa terenów obok Łęknicy
Mapa terenów obok Łęknicy

W parku tym tak naprawdę nigdy nie było typowej granicy. W tym miejscu granicę pomiędzy krajami stanowi rzeka. Konkretnie Nysa Łużycka. A region ten zwany jest Górnymi Łużycami.

Nazwa parku Mużakowskiego

Nazwa parku stosowana przez Polaków pochodzi z języka Górno Łużyckiego. Język ten jest językiem słowiańskim i jest w miarę dla nas zrozumiały. Chociaż podobno bliżej mu do Czeskiego. W kwestii samej nazwy to pochodzi ona od nazwy miejscowości gdzie mieści się Zamek Mużakowski, czyli Mużakowa (Górnołużycka nazwa Mužakow) Niemiecka nazwa to Bad Muskau.

Nysa Łużycka
Nysa Łużycka
jeden z mostów w parku Mużakowskim
jeden z mostów w parku

Po niemiecku nazwa parku to Park von Muskau, Muskauer Park lub Fürst-Pückler-Park. Pierwsza i druga nazwa podobnie jak w języku Polskim odwołuje się do nazwy miejscowości Bad Muskau. Trzecia zaś pochodzi od nazwy założyciela parku Księcia Hermanna Ludwiga Heinricha von Pückler-Muskau.

Trochę historii parku

Za datę założenia Parku uznaje się 1 maja 1815 roku. Wtedy to Hermann Ludwig Heinrich książę von Pückler-Muskau ogłosił, że przekształca swoje ziemie w park krajobrazowy. Park ten został założony w stylu angielskim. Kolejni właściciele zaś kontynuowali rozbudowę parku.

Po II wojnie światowej park został podzielony na dwie części. Polską 522 ha i Niemiecką 206 ha. Naturalną granicą była tutaj Nysa Kłodzka. Podziałowi nie tylko uległ jednak sam park, ale również miejscowość Bad Maskau. Konkretnie chodzi o dawne peryferia, dawną wieś po drugiej stronie rzeki.

Nysa Łużycka - naturalna granica między Polską a Niemcami
Nysa Łużycka – naturalna granica między Polską a Niemcami
Plac w Bad Muskau
Plac w Bad Muskau

Dało początek Polskiemu miastu Łęknica (dawniej niem. Lugknitz, łuż. Wjeska, 1945–1946 Lubanica).

Po wojnie przez wiele lat nie było parku. Tereny po Polskiej stronie zostały wcielone do Lasów Państwowych. Co oznacza, że cały “lasek” mieszczący się na terenie parku mógł zostać wycięty. Wielu uważało bowiem, że nie jest to nic ciekawego po prostu źródło drewna. Na szczęście dewastacji uległ tylko fragment parku.

Dopiero pod koniec lat 90 kiedy ustrój kraju uległ zmianie. Park po Polskiej stronie miał możliwość odrodzenia. Jako ciekawostkę warto dodać, że w rekonstrukcji parku brali udział specjaliści z Arboretum w Kórniku (województwo Wielkopolskie). Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej obie części parku poniekąd stały się ponownie jedną całością.

Pomnik Pücklera Park Mużakowski
Pomnik Pücklera założyciela parku

Co warto zobaczyć w Parku Mużakowskim?

Zamek Bad Muskau
Zamek Bad Muskau (Mużaków)

Na terenie Parku jest wiele ciekawych i wartych do zobaczenia miejsc. Trudno je jednak zwiedzić w jeden dzień. Park ten mieści się bowiem na obszarze ponad 700 hektarów łącznie po obu stronach Nysy Łużyckiej. Dla porównania Poznańskie Nowe Zoo (, które obok Gdańskiego jest jednym z największych ogrodów Zoologicznych w Polsce) ma około 117 hektarów.

Tak więc warto jest:

  • Przejść się lub przejechać rowerem po samym parku,
  • Zobaczyć mieszczący się na terenie parku Zamek w Mużakowie (niem. Schloss Muskau) wraz z zabudową przy zamkowa (obecnie mieści się tam np. kilka restauracji i ciekawy sklepik z pamiątkami),
  • Zwiedzić miasto Mużaków, które praktycznie wlewa się na teren zamku,
  • Zobaczyć stary kolejowy most nad Nysą Łużycką,
  • Przejechać się leśną kolejka,
  • Wziąć udział w spływie kajakowym po Nysie Łużyckiej.
Zamek Bad Muskau
Zamek Bad Muskau (Nowy zamek), Zamek w Mużakowie (niem. Schloss Muskau)
Staw wokół zamku z balkonu na zamku
Staw wokół zamku z balkonu na zamku

Z naturalnych walorów Parku warto zwrócić uwagę na:

  • rododendrony,
  • kolorowe jeziorka,
  • piękne krajobrazy,
  • wiele ciekawych i oryginalnych mostów.

Więcej znajdziecie tutaj -> https://parkmuzakowski.nid.pl/twoja-wizyta/

Zabudowania gospodarcze obok zamku
Zabudowania gospodarcze obok zamku

Co warto zobaczyć w bezpośrednim sąsiedztwie Parku

Praktycznie w park wplecione są także miejsca takie jak:

  • Światowy Geopark Łuk Mużakowa (również wpisany na listę UNESCO),
  • W okolicy znajduje się również Skansen Łużycki Buczyny (teren ten też bowiem zamieszkują przedstawiciele kultury Łużyckiej),
  • Rezerwat “Nad Młyńską Strugą”,
  • Park Rododendronów w Kromlau
Zamek Bad Muskau (stary zamek)
Zamek Bad Muskau (stary zamek)

Jak dojechać do Parku Mużakowskiego?

Nysa Łużycka naturalna granica pomiędzy Polską a Niemcami
Nysa Łużycka – dzieląca park

Do Łeknicy można dojechać na różne sposoby takie jak oczywiście własny samochód lub pociąg. Z mojego miejsca zamieszkania (Poznań), nie ma z tą miejscowością bezpośredniego połączenia. Pociągiem jest to trasa więc powyżej 8 godzin (z przesiadką w Berlinie). Samochodem to jednak niecałe 3 godziny.

Dlatego też skorzystałam z okazji i pojechałam z zorganizowaną wycieczką. Podróż dzięki temu trwała 3,5 godziny. Niestety wycieczka nie obejmowała zwiedzania całego parku (jest on za duży) a jedynie fragmentu.

Ja do Parku Mużakowskiego przyjechałam z wycieczką organizowaną przez BORT PTTK (BIURO OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO PTTK – KONTAKT).

źródła:

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Zostaw komentarz