Spreewald – Niemiecka Wenecja

Spreewald – Niemiecka Wenecja w jeden dzień

Spreewald (po łużycku Błota) to niezwykłe miejsce położone na terenie Brandenburgii (Niemcy). Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Polskiej granicy, dojazd w ten rejon wbrew pozorom nie zajmuje dużo czasu.

Kiedy powiedziałam znajomym, że wybieram się do Spreewaldu nie każdy z nich wiedział o jakim miejscu ja mówię. Wiele osób bowiem nie zna tej łużyckiej perełki. Chociaż jak się okazało to raczej na brak zainteresowanych wyjazdem narzekać nie można. A ja do Spreewaldu pojechałam z biurem podróży Korsarz z Poznania (współpracuje ono z Poznańskim PTTK).

Most łączący dwie wyspy Spreewald
Most łączący dwie rzeczne wyspy

Gdzie mieści się Spreewald?

Spreewald (czytaj Szprewald) nazywany też czasem Niemiecką Wenecją mieści się na obszarze 3 127 km². Zlokalizowany jest około 60 kilometrów od granicy z Polską oraz 100 km od Berlina. Z Poznania (gdzie mieszkam) można do niego dojechać samochodem (trasa około 3 godzin), pociągiem (z przesiadką w Berlinie około 5 godzin). Teren ten zamieszkują głównie Łużyczanie (jest to teren zaliczany do Dolnych Łużyc). Łużyczanie to grupa Słowian zamieszkujących głównie w okolicy Nysy Łużyckiej. 

Spreewald mieści się na terenie poszarpanym przez koryto rzeki Szprewy. W praktyce oznacza to, że na terenie tym znajduje się wiele różnej szerokości kanałów rzecznych. Tworzą one zbiór mniejszych i większych wysp rzecznych. Głównym miastem tego rejonu jest Lubin (niem. Lübben).

Spreewald – Niemiecka Wenecja w jeden dzień
jedna z wysp na rzece Szprewie (Niemcy)

Ja jednak podczas mojej wycieczki tylko przez to miasto przejechałam. Udałam się bowiem do sąsiedniego Lübbenau. Gdzie mieści się jeden z portów na rzece Szprewie.

Warte uwagi Spreewaldzkie miasta

Jak pisałam powyżej najważniejszym miastem regionu jest Lubin. Poza nim są jeszcze:

  • Lübbenau (dolnołużyckie Lubnjow),
  • Straupitz,
  • Leipe,
  • Burg.

W każdym z tych miast znaleźć można coś wyjątkowego. Jedyne co trzeba mieć to czas na zwiedzanie – a na to niestety jeden dzień nie wystarczy.

tradycyjne łodzie Spreewald
tradycyjne łodzie Spreewaldzkie w jednym z portów

Najważniejsze atrakcje

Kajakiem i / lub tradycyjną łodzią Spreewaldzką

Największą atrakcją Spreewaldu są kanały na rzece Szprewie. Po kanałach tych można poruszać się łodziami bądź kajakami. Rejs taki może trwać od kilku do kilkunastu godzin w zależności od tego na jaki rodzaj transportu się zdecydujemy. Na terenie Spreewaldu funkcjonują firmy, które za opłatą organizują spływy łodziami przypominającymi Weneckie lub górskie spływy.

W czasie takiej podróży otoczeni jesteśmy piękną przyrodą. Możemy też podziwiać piękno Łużyckiej architektury.

rejs po kanale Spreewy
Jeden z tradycyjnych domów
Spreewald – Niemiecka Wenecja w jeden dzień
drogowskaz na kanale rzecznym

Część Spreewaldzkich wysp w ogóle nie ma połączenia ze stałym lądem lub ma je tylko z pomocą malowniczych drewnianych mostków. Na niektórych wyspach znajdują się też punkty gastronomiczne, w których podróżni mogą coś ciepłego zjeść i wypić. Jedną z takich wysp jest Lehde, która kiedyś była wsią.

widoki podczas rejsu po kanale Spreewy
widoki podczas rejsu po kanale Spreewy

Koszt rejsu na, którym ja byłam wynosił 20 euro. Był to rejs dla zorganizowanej grupy więc oprócz przejażdżki łodzią podczas rejsu odbyła się degustacja miejscowych specjałów. Czyli ogórków i chleba ze smalcem.

rejs po kanale Spreewy
mostek łączący dwie wyspy

Inne grupy z tego co widziałam miały trochę inne jedzenie. Myślę, jednak że jest to kwestia wybranego pakietu lub firmy, która organizowała spływ.

wyspa w Spreewaldzie
miejsce postojowe przy jednej z wysp na kanale rzecznym

Pieszo lub na rowerze

Spreewald to nie tylko kanały rzeczne, ale również piękny las i wiele ciekawych wysp. Tereny te są wręcz idealne na długie spacery na łonie natury. Podczas rejsu łódkami widziałam, że wielu osobą nie przeszkadza też, że by dostać się na część wysp trzeba przejść po mostach (większość z nich ma tylko schody).

wycieczka do Spreewald
Widok z łodzi na okolicę kanału

Skrzaty z legend

Jak w każdej kulturze tak i w łużyckiej istnieją różne bajki. Postacie z nich w postaci metalowych figur spotkać można na ulicach Speewaldzkich miast. Mnie udało się zobaczyć np.

Skrzaty, stworki łowiące ryby – w okolicy ulicy Schloßbezirk 9, Lübbenau

postacie z bajek spreewald
Skrzaty z miejscowych legend

Fontanna Legend (Sagenhafter Brunnen)

Znajduje się koło kościoła w Lübbenau czyli praktycznie w samym centrum. Powstała ona w latach 2007 – 2008.

Fontanna Legend w Lübbenau
Fontanna Legend w Lübbenau

Kościół św. Mikołaja w Lübbenau (niem. Stadtkirche St. Nikolai

Ten prawosławny kościół zlokalizowany jest w samym centrum miasta. Urządzony jest on w stylu barokowym. Został on zbudowany w latach 1738-1741 na miejscu starszej świątyni pochodzącej z w XV wieku.

Kościół św. Mikołaja w Lübbenau
Kościół św. Mikołaja w Lübbenau

Pałac i dwór w Lübbenau

Choć obecnie miejsce to wydaje się bardzo spokojne a nawet relaksujące to ten teren ma dość burzliwą historię. Pałac zbudowano na miejscu wałów obronnych jeszcze z czasów słowiańskich (IX-X wieku).

Zamek wzniósł w tym miejscu Rochus zu Lynar. Zbudowany został on w stylu klasycystycznym. Do II wojny światowej rodzina Lynar była właścicielami pobliskich terenów. Po upadku NRD rodzina odzyskała pałac. Obecnie mieści się tu hotel.

Spreewald – Niemiecka Wenecja w jeden dzień
zabudowa dworska w Lübbenau
Nestor rodu Rochus zu Lynar - pierwszy właściciel dworu
Nestor rodu Rochus zu Lynar – pierwszy właściciel dworu
sklepy w miaście Lübbenau
sklepy w miaście Lübbenau

Inne ciekawe atrakcje

Poniżej umieszczam listę innych ciekawych miejsc, o których słyszałam ale nie widziałam.

  • Skansen w Lehde
  • Wieża Bismarcka z 1914-17 w Burg
  • ewangelicki kościół w Burg
  • pomnik poległych żołnierzy w czasie I wojny światowej

Lokalne specjały

Wśród lokalnych specjałów warto tu wymienić produkty takie jak:

  • ogórki,
  • olej lniany,
  • miód,
  • chrzan.
Lokalne specjały Spreewald Niemcy
Lokalne specjały

Ogórki (niem. gurken) to w ogóle chyba najważniejszy produkt regionu. Dostępne są w różnych formach od konserwowych (np. kwaszonych, w occie, w musztardzie, w miodzie) po chociaż by napoje. Dość popularne jest tutaj piwo ogórkowe. Ma ono kolor zbliżony do zielonego ogórka i bardzo go też przypomina w smaku. Dodatkowo nie ma goryczy. Co mi osobiście bardzo odpowiada!

Poczęstunek z ogórków i chleba ze smalcem
Poczęstunek z ogórków i chleba ze smalcem

źródła informacji:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Spreewald

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Zostaw komentarz