Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny zlokalizowany jest przy ulicy Mickiewicza 2 w Obornikach. Podobnie jak wiele kościołów w Wielkopolsce został on zbudowany dla Ewangelickiej ludności. Później zaś przekształcony w kościół Rzymskokatolicki.

Osobiście na mnie zrobił bardzo pozytywne wrażenie. Z resztą nie tylko on, sąsiednie budynki również wyglądały trochę jak by czas się zatrzymał, albo przeniosłam się do innego kraju. Być może to uczucie związane było z faktem, że kiedyś w tej okolicy mieszkali ewangelicy (głównie pochodzenia Niemieckiego).

Fragment z historii kościoła

Autorem projektu kościoła był August Menken, znany Niemiecki architekt. Jego innymi dziełami są np.:

  • Kościół świętego Franciszka z Asyżu w Gdańsku,
  • Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu,
  • Kościół św. Józefa w Rudzie Śląskiej.

Na żywo nie widziałam tych budynków, aczkolwiek obejrzałam je na fotografiach. Na tej podstawie myślę gołym okiem można dostrzec podobieństwa w wyglądzie tych budynków.

Świątynia została wybudowana przez budowniczego Laue miało to miejsce w latach 1896-1904.

Po II wojnie światowej świątynia została w 35% zniszczona. Po wojnie przeszła w ręce katolików w 1948 r. W 1948 roku przeszła remont, który nie tylko przywrócił ją do użytku, ale także dostosował do potrzeb kościoła Rzymskokatolickiego.

Architektura

Świątynia została podbudowana w stylu neogotyckim, na planie krzyża z zamkniętym prezbiterium. Od strony zachodniej kościoła: mieściła się wieża. Hełm wieży został zniszczony w czasie II wojny światowej. Po wojnie zdecydowano się na jego zrzucenie. Odbudowano go w 2000 roku z okazji jubileuszu w 1999. Dlatego też kiedy obecnie oglądamy kościół znajduje się on na wierzy. W kościele zachowały się witraże z 1910 roku.

Obok kościoła znajduje się cmentarz.

źródła:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.