Kościół poewangelicki w Grodzisku Wielkopolskim
|

Kościół poewangelicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Ten piękny i jednocześnie ciekawy kościół powstał na początku XX wieku w Grodzisku Wielkopolskim. W niedalekim sąsiedztwie nieistniejącego już dziś browaru.

W wielu miejscach czytałam, że ta świątynia jest jednym z dowodów tego jak wielkokulturowa była Wielkopolska. Żyli w niej ludzie nie tylko różnego pochodzenia, ale i religii. Ten stan rzeczy zmienił początek i koniec II wojny światowej. Dopiero współcześnie (od jakiś około 40 lat) to się wszystko zmienia.

Co warto wiedzieć o Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kiedy powstał Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa?

Obecny kościół w stylu neogotyckim, został zbudowany w latach 1910-1912. Zastępując nim inny starszy drewniany kościół. Była to świątynia Luterańska, zbudowana około 1788 r.

Na czyje potrzeby powstał kościół?

Pierwotnie został zbudowany na potrzeby ludności ewangelickiej. Świątynia pełniła tę rolę aż do 1945. Po II wojnie światowej kościół był zdewastowany. Przez kilka kolejnych lat pełnił też rolę magazynu.
Sytuacja ta zmieniła się w 1957, kiedy to staje się własnością parafii katolickiej. A w 1960 roku zakończono remont po którym zaczął być kościołem rzymskokatolickim.

Kto był architektem kościoła?

Według części źródeł architektem kościoła był Ludwig von Tiedemann. Niemiecki architekt, który przez wiele lat zajmował się projektowaniem budynków sakralnych. Nie wszystkie zachowały się jednak do czasów współczesnych. Do ciekawszych jego dzieł zalicza się:
– kościół garnizonowy św. Jerzego w Sopocie,
– kościół pw. Świętej Trójcy w berlińskiej dzielnicy – Lankwitz

Jak wygląda kościół?

Pierwszą, rzeczą jaka rzuca się w oczy jest jego wieża. Uwieńczona czteroma małymi wieżyczkami na narożnikach i jedną większą. Następnie widoczny jest kolor kościoła – ceglasta czerwień.
Kiedy jednak zbliżymy się do świątyni widać, że czerwone cegły zaczynają przechodzić w kamienne. Nad wejściem do świątyni znajduje się efektowna mozaika z postacią Chrystusa, a zaraz pod nią drewniany fryz ze scenami z jego życia (rzeźba A. Boche).
Świątynia otoczona jest płotem.

Kościół poewangelicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół poewangelicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół poewangelicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół poewangelicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Gdzie mieści się kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Świątynia mieści się na Placu Powstańców Wielkopolskich (dawnym Nowym Rynku) w Grodzisku Wlkp. W dużej mierze plac służy obecnie jako parking.

Z Starego Rynku można dojść do kościoła idąc ulicami Pasaż (lub Gołębią), następnie Szewska. Według Google dojście zajmuje około 10 minut. Tą trasą nie dojedziemy jednak autem gdyż część tych ulic to deptaki (dozwolony ruch pieszo rowerowy).

żródła:

Jeśli chcesz wesprzeć moje działania online: Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podobne wpisy

Zostaw komentarz