Pałac Reymonta w Kołaczkowie - Wielkopolska
Europa,  Polska

Pałac Reymonta w Kołaczkowie – Wielkopolska

Zapewne wielu z was obiła się kiedyś o uszy informacja, że w Wielkopolsce miał mieć swój dom – a właściwie pałac Władysław Reymont. Gorzej z dotarciem w tamte okolice.

Kilka słów o Pałacu

Rezydencja położona jest we wsi Kołaczkowo (powiat Wrzesiński) i jest chyba poza parkiem mieszczącym się zaraz obok oraz kościołem największą atrakcją miejscowości. Pałac ten Reymont miał zamieszkiwać w latach 1920–1925. Chociaż jedynie w okresie kiedy było ciepło (to była tak jakby jego letnia rezydencja) powodem podobno były kwestie finansowe. Resztę roku spędzał w Warszawie. Do pałacu przyjeżdżał ze swoją żoną Aurelia.

Dzięki obecności Reymonta w Kołaczkowie wieś zaczęła się rozwijać. Zawdzięcza to również innym znakomitym gościom odwiedzającym pisarza. Takim jak Adam Grzymała-Siedlecki, Roman Dmowski, Józef Weyssenhoff. Od czasów Reymonta Pałac był wielokrotnie przebudowywany. Zmianą uległy wnętrza oraz zewnętrzna bryła budynku.

Pomnik Władysława Reymonta

Od 1977 roku na tyłach pałacu mieści się pomnik pisarza. Otoczony jest on na nim postaciami z jego najsłynniejszego działa – „Chłopi” są to Jagna i Boryna. Autorami rzeźby jest Teodozjusz Butyniec i Antoni Bolk.

Pomnik Władysława Reymonta
Pomnik przedstawiający pisarza

Park otaczający Pałac obecnie pełni rolę przypominającą Arboretum. Sporo roślin posiada tabliczki z informacją o tym co to za roślina. Myślę więc, że w okresie letnim jest to świetne miejsce do spacerów dla całej rodziny.

Pałac Reymonta w Kołaczkowie koło Wrześni
Dawny Pałac Władysława Reymonta

W budynkach po pałacowych oraz stajni mieści się zaś muzeum oraz Gminny Ośrodek Kultury. Niektórzy nazywają go Reymontówką.

źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.