Choć każdy z nas miał w szkole zajęcia z historii i uczył się lub chociaż słyszał o zaborach Polski to nie zawsze wie gdzie między nimi była granica.

Dawna granica między zaborami w Wielkopolsce

Miejsc takich w Polsce jest całkiem sporo. Jednak dziś nie każde z nich będzie mnie i was interesować. Chcę bowiem poświecić chwilę granicy, która znajdowała się w miejscowości Pyzdry w Wielkopolsce. Pyzdry to miasto położone nad Rzeką Wartą znajdujące się na trasie pomiędzy Poznaniem a Koninem.

granica pomiędzy zaborem Pruskim i Rosyjskim

Granica istniała w tamtym miejscu dokładnie 101 lat. Została ona bowiem założona dnia 11 listopada 1817 roku. 11 listopada 1918 roku, została ona rozebrana już przez Polaków (po I wojnie Światowej) – czyli właśnie dokładnie 101 lat od swojego powstania. W tym miejscu warto wspomnieć, że data ta jest umowną datą końca właśnie I Wojny Światowej.

Dawna granica miała swój bieg wzdłuż dzisiejszej drogi prowadzącej z Pyzdr do wsi Borzykowo. Choć granica już tak naprawdę nie istnieje w tym miejscu znajduje się „symboliczna brama”. Co pewien czas w tym miejscu organizowane są również okolicznościowe festyny.

wielkopolska granica
symboliczna granica Pyzdry

Symboliczna Granica zaborów mieści się na:
ul. Wrzesińska, Pyzdry

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.