Giecz – gród pierwszych Piastów
Choć dziś Giecz jest jedną z wielu Wielkopolskich wsi to kiedyś była jednym z ważniejszych grodów dla Piastów.
Spis treści
Co warto wiedzieć o Giecz?
Giecz w dziełach różnych kronikarzy nosiła inną nazwę. U Gala Anonima była Gdech, u Kosmasy (Praskiego kronikarza) Gradec. W rękopisie sztokholmskim znana była zaś pod nazwą Gdec.
Giecz była kilkukrotnie w historii niszczona i odbudowywana. Przechodziła też z rąk do rąk. Powstała najprawdopodobniej około 865 roku. Dokładniejszej daty nie da się ustalić ponieważ brakuje źródeł historycznych na temat Wielkopolski (przynajmniej z tego okresu). Być może się one nie zachowały lub mało kogo ona w tamtych czasach interesowała.
Wiedza na temat niektórych miejsc pochodzi więc głównie z badań archeologicznych. A te czasem podważają lub potwierdzają to co było spisane w późniejszym okresie.
Prace z przerwami trwają od 1949 roku. To właśnie dzięki nim dowiedzieliśmy się wiele o roli tego ogrodu w Państwie Piastowskim.
Zaczął on tracić na swoim znaczeniu w XIII wieku, w wyniku powstania i rozwoju sąsiednich miast.
We wsi Giecz są dwa zabytkowe kościoły:
– Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Mikołaja i Najświętszej Maryi Panny z XII wieku.
– Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia z XIII wieku (odbudowany po pożarze w XVIII)
Gdzie leży Giecz?
Giecz leży na drodze pomiędzy Poznaniem a Wrześnią i Środą Wlk. a Neklą. Obecnie to trochę zapomniane miejsce. Wyniki prac archeologicznych wskazują jednak na to, że nie zawsze tak było. Kiedyś było to ważne miasto.
W dawnych czasach znajdowało się tutaj jezioro, na którego półwyspie znajdował się gród. Jego położenie dawało więc mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa.. Obecnie pozostało z niego tylko wzniesienie zwane „Grodziszczkiem”.
Co warto zobaczyć w Gieczu?
Obecnie teren dawnego grodu piastowskiego (grodziska) stanowi część Rezerwatu Archeologicznego – konkretnie jest to oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Samo grodzisko wraz z otaczającymi go obwałowaniami zajmuje teren o powierzchni około 3,6 ha. Nie jest to może specjalnie dużo jednak wystarczająco by wyeksponować niektóre obiekty.
Osada edukacyjna obok grodu
Obok rezerwatu założono niewielką osadę edukacyjną, w którym można obejrzeć jak kiedyś mógł wyglądać gród. Otoczona jest ona drewnianą palisadą. Zobaczyć w niej można jak wyglądały chaty naziemne, ziemianki i półziemianki.
Osada jest swojego rodzaju wolną interpretacja tego jak mógł taki gród wyglądać. Jak nietrudno się domyśleć jednym z powodów jej budowy jest edukacja. Głównymi odbiorcami są dzieci i młodzież jednak pewnie i dorośli znajdą coś dla siebie.
Pozostałości palatium – pałacu książęcego
Fundamenty dawnego pałacu książęcego wraz kaplicą-rotundą. Z tego co przeczytałam budowy kaplicy nigdy nie dokończono. Przyczyna nie jest jednak znana.
Budynek muzealny
Muzeum mieści się ekspozycja stała Terra Sancta – Giecz w monarchii piastowskiej. Przedstawia ona wyniki prac archeologicznych przeprowadzonych w tej okolicy. Dowiedzieć się z niej możemy cennych informacji na temat dynastii Piastów i historii Giecz.
Zabytkowy kościół i plebania
Na terenie grodziska mieści się Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia. W tym miejscu pierwszy kościół został zbudowany już w XIII wieku.
zdjęcia wykonałam: Xiaomi Redmi Note 10S
źródła: