Kościół pw. św. Mikołaja – GIECZ
|

Kościół pw. św. Mikołaja – GIECZ

Do Giecza przyjechałam z mieszczącej się niedaleko wsi Gułtowy (miejscowości te dzieli jedynie kilka kilometrów) gdzie zwiedzałam z koleżanką zespół Pałacowy (od zewnątrz).

Lokalizacja kościoła i inne ciekawe miejsca w sąsiedztwie

Giecz to wieś w województwie Wielkopolskim położona niedaleko trasy Autostrady A2 na odcinku łączącym Poznań z Wrześnią. Wieś słynie głównie z 2 atrakcji są nimi właśnie kościół pw. św. Mikołaja oraz Rezerwatu Archeologicznego (na terenie, którego mieści się drugi kościół w Gieczu). O Rezerwacie napiszę nieco więcej kiedy indziej, dziś chcę chwilę poświęcić Kościołowi św. Mikołaja.

Ciekawostki na temat kościoła

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Gieczu bo tak dokładnie nazywa się ta świątynia to niewielkich rozmiarów budynek. Powierzchniowo najbardziej przypomina mi Kościół pw. NMP in Summo na Ostrowie Tumskim w Poznaniu w nieco mniejszym wydaniu.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Gieczu
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Gieczu

Zbudowany on jest w stylu romańskim przy użyciu kamienia (kostki granitowej). Jego budowę datuje się ją na XII wiek. Czyli jest on w skali zabytków Polskich dość stary. Nic dziwnego więc, że został on wpisany na listę atrakcji na Szlaku Piastowskim. Chociaż dziś stoi on na uboczu to w czasie jego budowy był on otoczony przez inne budynki. Mieściła się tu bowiem nie istniejąca już osada.

Nigdzie nie znalazłam informacji by ten mały kościółek był kiedykolwiek w całości zniszczony. Wręcz przeciwnie pisze się, że uległ jedynie drobnym uszkodzeniom, ale zachował się praktycznie w nienaruszonym stanie. Pomijając zmiany wprowadzane przez jego właścicieli np. konserwatorskie.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Gieczu
Cmentarz za kościołem

W latach 50. XX wieku świątynia ze względu na zły stan techniczny została poddana remontowi. Podczas tych prac archeologom udało znaleźć ślady wcześniejszej świątyni, która mieściła się w tym miejscu. Odkryto również ślady po kulach oraz różne przedmioty używane w życiu codziennym (za pewne uznane kiedyś za śmieci lub coś co się przyda potem).

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Gieczu

więcej informacji znajdziecie -> https://szlakpiastowski.pl/obiekty/trasa-polnoc-poludnie/giecz/kosciol-pw-sw-mikolaja?id=57

Podobne wpisy

Zostaw komentarz