Gułtowy to wieś położona w województwie Wielkopolskim, na trasie pomiędzy Kostrzynem a Neklą. Administracyjnie zaś leży w powiecie poznańskim.
Wydaje mi się, że pierwszy raz usłyszałam o tej miejscowości na kilka godzin przed wyjazdem. Co w moim przypadku nie jest specjalnie dziwne. Jak nietrudno się domyśleć kierunek wyjazdu nie był moim pomysłem, lecz wynikiem splotu różnych czynników. Pomysłodawcą wyjazdu był Ojciec mojej Koleżanki, to on zaproponował dość nie standardowy kierunek podróży, na którym pierwszą stacja były właśnie Gułtowy a kolejną Giecz (czyli kawałek dalej).
Położenie wsi Gułtowy
Spis treści
Wieś Gułtowy położona jest na terenie Równinny Wrzesińskiej. W bliskim jej sąsiedztwie przebiega droga kolejowa łącząca ze sobą Poznań i Warszawę (przystanek kolejowy Gułtowy). Trasa ta łączy ze sobą również kilka okolicznych miast takich jak Kostrzyn, Nekla, czy Września. Poznań (miasto gdzie mieszkam) dzieli z Gułtowy odległość około 30 km (to odległość od granic miasta).
Z tego co słyszałam wieś jest niezbyt duża. W XX wieku we wsi mieściły się pegeery. Fakt ten miał wpływ na zabudowę.
Atrakcje Gułtowy
W Gułtowy z pewnością wiele osób może znaleźć coś dla siebie. Nie tylko bowiem w samej wsi mieści się wiele różnych zabytków. Znajduje się ona bowiem w sąsiedztwie Szlaku Piastowskiego (2 zabytki znajdują się bowiem w Giecz).
W samym Gułtowy warto zobaczyć:
Zespół pałacowo parkowy
Pałac wraz z otaczającym go zespołem zajmuje powierzchnię około 17 hektarów. W jego skład poza pałacem wchodzi park, dawna oficyna, budynek stajni i wozowni (przebudowany na biura). Park został zaprojektowany tak by był w stylu krajobrazowym. Mamy wiec tutaj sztuczny staw otoczony starymi drzewostanami, który można okrążyć.
Pałac zbudowany jest w stylu barokowym według projektu Ignacego Graffa. Zleceniodawcami była rodzina Bnińskich. Budowa zaś trwała od 1780 do1786 roku.
Zarówno pałac jak i park są obecnie własnością Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Park jest ogólnie dostępny dla zwiedzających jednak nie całą dobę.
Mieści się tutaj również hotel więc jeśli ktoś chce może tutaj nocować. Niestety obecnie nie ma restauracji więc nocujący nie mają co liczyć na śniadanie. Z tego też powodu podczas organizowanych tutaj imprez takich jak wesela, komunie itp. zamawiany jest catering.
Zabytkowy szachulcowy kościół
Jest to kościół pod wezwaniem św. Kazimierza wybudowany w latach 1737-1738 r.. Niestety ze względu na odbywający się tam dzień dziecka nie udało mi się go dobrze zobaczyć.
Kościół ma budowę szachulcową z dachem pokrytym gontem. Fundatorem kościoła był Marcin Skaławski, skarbnik poznański. Obecny wygląd kościoła nieco różni się od tego jak wyglądał on kiedyś. Przykładowo już w 1784 r., obok zakrystii dobudowano neogotycką kaplicę grobową Bnińskich (tych od sąsiedniego pałacu). W kolejnych latach dodano również drewnianą wieże (1834 r.) a we wnętrzach pojawiła się Polichromia (1750–1760). Nie byłam w środku, ale z tego co znalazłam wyposażenie świątyni jest rokokowe.
Obok kościoła znajduje się również staw.
Ławeczka Prof. Edmunda Maćkowiaka
22 października 2023 roku została obok stawu postawiona Ławeczka Prof. Edmunda Maćkowiaka. Miało to miejsce w 120 rocznicę jego narodzin.