Szczawno-Zdrój (niem. Bad Salzbrunn) to urocza miejscowość uzdrowiskowa, gdzie w wielu miejscach czas zatrzymał się na początku XX wieku. Na mnie osobiście miasteczko to zrobiło dość dobre ważenie.

Chociaż mój pobyt w tym mieście był dość krótki, nie wykluczam możliwości iż kiedyś tam wrócę. Szczególnie, że podczas obecnej wizyty cały czas padało.

Położenie Szczawno-Zdrój

Szczawno-Zdrój położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wałbrzycha (województwo Dolnośląskie). Dosłownie kilka kilometrów od Wałbrzyskiej Palmiarni. Miasto leży na terenie Sudetów środkowych w Górach Wałbrzyskich. Położone jest na wysokości ok. 410 m n.p.m. praktycznie pomiędzy dwiema górami:

  • Góry Chełmiec (850 m n.p.m.) czyli najwyższego szczytu masywu Chełmca,
  • Góry Parkowej, nazywanej również Wzgórzem Gedymina, będącej częścią Wzniesień Ptasiej Kopy–Stróżka,

Atrakcje Szczawno-Zdrój

Szczawno-Zdrój jest jednym z tych miast, które nie ucierpiały mocno lub wcale podczas II wojny świądowej. Wpływ na to mógł mieć fakt, że wcześniej należało ono do Niemiec. Miasto to nawet nie posiadało Polskiej nazwy. Pod względem swojego wyglądu przypomina ono wiele typowych Niemieckich miasteczek (przynajmniej ta starsza część). Mnie osobiście na myśl przyszły miejsca takie jak Lubin (niem. Lübben) czy Bayreuth (bardziej to miasto).

Deptak w Szczawno-Zdrój
Deptak w Szczawno-Zdrój

Dom Zdrojowy

Położony jest pomiędzy parkami i zielonymi skwerami. Obecnie mieści się w nim Centrum Uzdrowiska Szczawno-Jedlina. Budynek zbudowany został jednak w innym celu. Mieścił się tu kiedyś hotel Zdrojowy zbudowany podobno na polecenie Księżnej Daisy. Było to w latach 1908-10. Na hotelu tym wzorowano później inne hotele np. Grand Hotel w Sopocie 1924-27.

Część oryginalnego wyposażenia znajduje się obecnie na zamku Książ. Zdecydowano się ten krok ponieważ oryginalne wyposażenie zamku zostało zniszczone lub wykradzione a o wyposażeniu hotelu decydowała sama Księżna Daisy. Był więc w podobnym stylu jak jej salony.

Dom Zdrojowy w Szczawno Zdrój
Dom Zdrojowy w Szczawno Zdrój

Deptak

Pełni on rolę ulicy centralnej w mieście. Przy czym jednocześnie nie mogą poruszać się na nim samochody (pewnie z wyłączeniem uprzywilejowanych i dostawczych o określonych porach dnia). Na deptaku mieści się wiele ciekawych miejsc (np. pijania wód, teatr), sklepów, kawiarni i restauracji.

Deptak w Szczawno Zdrój
Deptak z teatrem zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego po lewej w Szczawno Zdrój

Park Zdrojowy

To zabytkowy park mieszczący się w sąsiedztwie pijani wody. Park zorganizowany jest w formie przypominającej deptak z ławeczkami po środku, którego przechodzi klomb zieleni. Równolegle z parkiem biegnie Hala Spacerowa.

Park Zdrojowy
Park Zdrojowy

W parku znajdziemy również zabytkowy teatr.

Pijalnia Wód Mineralnych i Hala Spacerowa

Pierwsza Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawno-Zdrój została zbudowana ok. 1820 roku. Miała ona być dużą, obszerną halą po środku, której mieściła się studnia głębinowa. Pobierało się w niej wodę bezpośrednio ze źródła. Służył do tego celu szklany czerpak umieszczony na długim kiju.

W późniejszym okresie została dobudowana hala spacerowa (1896 rok). Obecnie mieszczą się tutaj ujęcia leczniczych wód mineralnych takich jak: „Dąbrówka”, „Marta”, „Mieszko” i ,„Młynarz”.

Pijalnia Wód Mineralnych i Hala Spacerowa
Pijalnia Wód Mineralnych i Hala Spacerowa

Szlaki turystyczne w okolicy

Ze względu na swoje położenie wokół Szczawna Zdroju znaleźć możemy wiele ciekawych szlaków tetrycznych. Przykładowe:

  • szlak turystyczny niebieski – Europejski długodystansowy szlak pieszy E3
  • szlak turystyczny zielony – Marciszów Górny – Krąglak – Gostków – Trójgarb – Bacówka Pod Trójgarbem – Lubomin – Chełmiec -Boguszów PKP – Dzikowiec Wielki – Unisław Śląski – Sokołowsko-Schronisko Andrzejówka – Rybnica Leśna – Wałbrzych Główny PKP (Chełmiec znajduje się na terenie gminy Szczawno-Zdrój)
  • szlak turystyczny żółty – Bolków – Półwsie – Nagórnik – Łysica – Nowe Bogaczowice – Trójgarb – Bacówka Pod Trójgarbem – Lubomin – Szczawno Zdrój
  • szlak turystyczny żółto-niebieski – Strzegom PKS – Stawiska – Dobromierz – Pietrzyków – Chwaliszów – Zamek Cisy – Struga – Czerwone Wzgórze – Szczawno Zdrój – Wałbrzych Podzamcze – Siodełko Pod Starym Książem – Zamek Książ – Witosz – Jezioro Zielone (Jeziorko Daisy) – Witoszów Górny – Świdnica Miasto PKP

źródła:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.